BBC: Mohammed bin Salman: Saúdský vůdce dostal imunitu USA ohledně vraždy Chášukdžího


V minulé Hodině  vlka mne  Borísek dokonale zaskočil  – konstatoval, zcela  samozřejmě, že  určitě  vím o novém vývoji  v případě  saudského korunního prince  Mohammada bin Salmána, že  dostal  v USA  imunitu kvůli svému podílu  na vraždě  opozičního saudského novináře  Chášugdžího. Bez  váhání jsem přiznal, že netuším o čem je  řeč. A také přiznám, že  až takové ohnutí se  USA  před  saudským papalášem bych nikdy neočekával!  To fakt nestačilo, jak trapně se  Biden  před  Saudy plazil v červenci při návštěvě, aby  od nich získal více  ropy  a přetáhl je  do protiruského tábora????

Zjevně  nikoliv  – protože  ta  americká imunita kvůli téhle  vraždě popudila v podstatě  celý svět. A především ukázala, jak to vypadá s naší morálkou!!! Morálku kolektivního Západu. A  dodržováním pravidel, která neustále  kážeme jiným! Je  to opravdu poučné čtení! Z webu BBC.

Zeptám se naprosto hloupě – zaznamenali jste sebemenší zmínku o téhle  události na mainstreamu nebo na takové České televizi???? Že se ptám, že??? Dost řečí – pojďme se podívat  co dostal můj překladač  z článku

Mohammed bin Salman: Saudi leader given US immunity over Khashoggi killing

Mohammed bin Salman: Saúdský vůdce dostal imunitu USA ohledně vraždy Chášukdžího

USA rozhodly, že faktický vůdce Saúdské Arábie – korunní princ Mohammed bin Salmán – on nynějška požívá imunitu vůči žalobě podané snoubenkou zavražděného novináře Džamála Chášukdžího.

Pan Khashoggi, prominentní kritik saudského režimu, byl zavražděn na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu v říjnu 2018.

Americká rozvědka uvedla, že se domnívá, že vraždu nařídil princ Mohamed.

Ale v podáních k soudu americké ministerstvo zahraničí uvedlo, že žalovaný  požívá imunity kvůli své nové roli saúdského premiéra.

Bývalý snoubenka pana Khashoggiho – Hatice Cengiz na Twitteru napsala, že „Džamal dnes znovu zemřel“ spo seznámení s americkým rozhodnutím.

Spolu s lidskoprávní aktivitou Democracy for the Arab World Now (Dawn), kterou založil pan Khashoggi, požadovala blíže nespecifikované odškodnění . Před soudy v USA od korunního prince za vraždu svého snoubence

 V žalobě obvinila saúdského vůdce a jeho poskoky  z toho, že „unesli, svázali, zdrogovali a mučili a zavraždili novináře žijícího v USA a obhájce demokracie Džamála Chášukdžího“.

Generální tajemnice Amnesty International, Agnes Callamard, řekla: „Dnes je to imunita. To vše přispívá k beztrestnosti mocných.“

Oficiálním vysvětlením udělení imunity muži, kterého CIA podezřívá co by  spolupachatele a iniciátora  vraždy  Khashoggiho, je to, že status saúdského korunního prince se formálně změnil v září, když byl jmenován premiérem. Ale tato změna je z velké části akademická.

V Saúdské Arábii moc spočívá na králi, korunním princi a bezprostřední pokrevně spřízněné královské rodině. MBS, jak je korunní princ obecně znám, je všemocný od chvíle, kdy se v roce 2017 szískal pozici korunního prince.

Vždy bylo vysoce nepravděpodobné, že by USA jako strategický partner Saúdské Arábie a dodavatel zbraní někdy iniciovaly zatčení MBS. Ale udělení imunity tímto způsobem vyvolalo určitou úlevu na saúdském královském dvoře a také  bouři protestů ze strany skupin na ochranu lidských práv a samozřejmě  snoubenky pana Khashoggiho.

Základem toho všeho je přání Washingtonu zlepšit své špatné vztahy se saúdským vedením. Není žádným tajemstvím, že MBS a prezident Biden se nemají rádi a nedávné odmítnutí Saúdů pumpovat více ropy na snížení cen pohonných hmot v USA bylo ve Washingtonu považováno za urážku. K tomu se přidalo, že Saúdové mají stále vřelejší vztah jak k Rusku, tak k Číně.

Na královském dvoře bude mnoho těch, kteří budou tiše doufat v návrat Donalda Trumpa do Bílého domu, který si Rijád vybral pro svou první zahraniční návštěvu ve funkci prezidenta.

Princ Mohammed byl jmenován korunním princem jeho otcem, králem Salmánem bin Abdulaziz Al Saudem, v roce 2017. Sedmatřicetiletý muž byl poté letos v září instalován roli premiéra.

Popírá jakoukoli roli při zabití pana Khashoggiho.

Právníci ministerstva spravedlnosti uvedli, že jako „zúřadující hlava cizí vlády“ má korunní princ „v důsledku tohoto úřadu imunitu hlavy státu před jurisdikcí amerických soudů“.

„Doktrína imunity hlavy státu je dobře zavedena v mezinárodním zvykovém právu,“ uvedli právníci ministerstva spravedlnosti.

Ale Bidenova administrativa ráda zdůraznila, že rozhodnutí nebylo určením neviny.

„Jedná se o právní rozhodnutí učiněné ministerstvem zahraničí podle dlouhodobých a dobře zavedených zásad mezinárodního zvykového práva,“ uvedl v písemném prohlášení mluvčí Rady pro národní bezpečnost Bílého domu.

„To nemá nic společného s podstatou případu.“

Saúdská Arábie uvedla, že bývalý novinář Washington Post byl zabit při „darebácké operaci“ týmem agentů vyslaných, aby ho přesvědčil, a  vrátil se do království.

Američtí představitelé však uvedli, že CIA dospěla „se střední až vysokou mírou jistoty“ k závěru, že MBS je spoluviníkem.

Vražda vyvolala celosvětové pozdvižení a poškodila image prince Mohameda a jeho země.

To také vedlo k velkému ochlazení ve vztazích mezi USA a Saúdskou Arábií, přičemž  Biden slíbil, že ze Saúdské Arábie udělá „vyvrhele“, když v roce 2019 vedl kampaň za prezidenta.

 Biden odmítl mluvit s Mohammedem bin Salmanem, hned když se  stal prezidentem.

Přes léto ale prezident Biden řekl, že chce vztahy „přeorientovat“. Před návštěvou Saúdské Arábie v červenci.

Jeho návštěva – na které byl vyfocen, jak si pěstí ťukne  s korunním princem – byla kritizována za potvrzení a upevnění pozice saúdské vlády po vraždě Khashoggiho.

Sarah Leah Whitson, výkonná ředitelka Dawn, napsala na Twitteru, že „je více než ironické, že prezident Biden bezmocně ujistil svět, že MBS může uniknout odpovědnosti, dokonce přesto, že to byl sám prezident Biden, kdo slíbil americkému lidu, že udělá vše, aby ho pohnal k odpovědnosti“.

Minuločtvrteční rozhodnutí dalo saúdskému vůdci „povolení zabíjet“ podle syna bývalého saúdského bezpečnostního úředníka v exilu Saada al-Jabriho, který obvinil prince Mohameda z toho, že se zaměřil na jeho rodinu a poslal do Kanady zásahovou jednotku, aby ho zabila .

„Poté, co porušila svůj slib potrestat MBS za zavraždění Chášukdžího, Bidenova administrativa nejen ochránila MBS před odpovědností u amerických soudů, ale učinila ho nebezpečnějším než kdy předtím s povolením zabít více kritiků bez následků,“ řekl Khalid al-Jabri v citace citované agenturou AFP.

Agnes Callamardová z Amnesty napsala na Twitteru: „Toto je hluboká zrada. Další. Nejprve ignorovaná prezidentem Trumpem. Pak úder pěstí pres. Bidena… Ve všech bodech měli jiné možnosti.“

A Nihad Awad, národní výkonný ředitel Rady pro americko-islámské vztahy, řekl, že Bidenova administrativa „prodala krev Jamala Kashoggiho za saúdskou ropu“.

Marně  hledám, co bych ještě  dodal. Ostatně – je to třeba?  nemyslím.

Takhle  vypadá svět podle pravidel, dodržování  liberálních zásad, které nejsou k diskusi nebo dokonce nějakému handlu!

Připomínám, že  originál článku je k dispozici na webu BBC!!!!

P.S.  vlastně ještě jeden dodatek je nutný!!!  Jak že  to Američané tu imunitu odůvodnili?  Takhle:

„Doktrína imunity hlavy státu je dobře zavedena v mezinárodním zvykovém právu,“ uvedli právníci ministerstva spravedlnosti.

Zvláštní je, že  i tohle platí  zcela  výběrově. Maně  vzpomínám na takového Slobodana Miloševiče a řadu dalších…….Ale speciálně  Miloševičovi nebyl dokázán podíl viny na ničem. Přesto umřel v haagském vězení!!! Neměl ropu, kterou potřebují Spojené státy! Ta představuje  nejvyšší  a neprůstřelný morální imperativ.

Že  šlo o genocidu, tedy údajnou, kosovských  Albánců?  Saudská Arábie a  konkrétně její  korunní princ  vedou už  nejméně  6 let  válku proti Jemenu. S opravdovou genocidou…Nikoho na kolektivním Západě, myšleno z jeho papalášů to sebeméně  netrápí. V Jemenu také nejsou ropná pole….

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.