Když už mistr Leo K. udeřil dnes na notu vztahů USA – Evropa a vazalství Evropy a to z pozice německého, řekněme nemainstreamového mediálního proudu, soudím, že má smysl v této melodii pokračovat. Ale řekl bych že daleko těžším kalibrem než je bývalý soc dem sárský premier, pak spolkový ministr financí a nakonec neúspěšný kandidát na kancléře – Oskar Lafontaine.
Jeden z čtenářů mne upozornil na opravdu výživný text na toto téma na americkém webu Politico!!! To je opravdu jiná váhová kategorie než takové německé DWN!!! S daleko větším dosahem a dopadem.
DWN nikdo ve Strakovce, Černínu a podobných pražských barácích číst nebude, ale americké Politico??? To by se, v nějakém, aspoň výtahu, mohlo dostat do denní svodky i pro takové neumětele, kterými jsou Fiala nebo bakalář.
Třeba by si připustili alespoň určité pochybnosti, jestli ta rektální speleologie, co tak rádi, ochotně a často provozují, není náhodou aspoň trochu šíf…. Ale dost řečí. Pojďme na ten text:
Europe accuses US of profiting from war
podle mého překladače:
Evropa obviňuje USA, že profitují z války
Představitelé EU útočí na Joea Bidena kvůli nebetyčně vysokým cenám plynu, prodeji zbraní a obchodu, protože válka Vladimira Putina hrozí zničením západní jednoty.
Devět měsíců po invazi na Ukrajinu začíná Vladimir Putin lámat Západ.
Nejvyšší evropští představitelé zuří vůči administrativě Joea Bidena a nyní obviňují Američany, že na válce vydělali jmění, zatímco země EU trpí.
„Faktem je, že když se na to podíváte střízlivě, země, která z této války nejvíce profituje, jsou USA, protože prodávají více plynu a za daleko vyšší ceny a navíc prodávají mnoho zbraní,“ řekl jeden vysoký úředník pro POLITICO.
Výbušné komentáře – veřejně i soukromě pronášené úředníky, diplomaty a ministry – budí rostoucí hněv v Evropě, nejnověji kvůli americkým dotacím, které hrozí zničit evropský průmysl. Kreml pravděpodobně těší otrava atmosféry mezi západními spojenci.
„Skutečně jsme na historické křižovatce,“ řekl vysoký představitel EU s tím, že hned dvojitý zásah, který způsobil narušení obchodu americkými dotacemi a vysokými cenami energií, vytváří nemalé riziko, že se veřejné mínění obrátí jak proti válečnému úsilí, tak proti transatlantické alianci. „Amerika si musí uvědomit, že veřejné mínění se v mnoha zemích EU mění.“
Jeden z nejvyšších unijních představitelů, hlavní diplomat EU – Josep Borrell, vyzval Washington, aby reagoval na evropské obavy. „Američané – naši přátelé – přijímají rozhodnutí, která na nás mají zdrcující ekonomický dopad,“ prohlásil v rozhovoru pro POLITICO.
USA stížnosti Evropy odmítly. „Růst cen plynu v Evropě je způsoben Putinovou invazí na Ukrajinu a Putinovou energetickou válkou proti Evropě, tečka,“ vyjevil mluvčí Bidenovy Národní bezpečnostní rady. Vývoz zkapalněného zemního plynu z USA do Evropy „dramaticky vzrostl a umožnil Evropě diverzifikovat se a emancipovat se od Ruska,“ řekl mluvčí NSC.
Největším bodem napětí v posledních týdnech byly Bidenovy zelené dotace a daně, které podle Bruselu nespravedlivě odklánějí obchod od EU a hrozí zničením evropského průmyslu. Navzdory formálním námitkám Evropy Washington zatím neprojevil žádné známky toho, že by od své preferenční ustoupil.
Narušení ekonomiky způsobené Putinovou invazí na Ukrajinu zároveň uvrhuje evropské ekonomiky do recese, přičemž inflace raketově roste a ničivý tlak na dodávky energie hrozí tuto zimu black outy a příděly energií
Ve snaze snížit svou závislost na ruské energii se země EU místo toho obracejí k plynu z USA – ale cena, kterou Evropané platí, je téměř čtyřikrát vyšší než stejné náklady na palivo v Americe. Pak je tu pravděpodobný nárůst objednávek na vojenský materiál americké výroby, protože evropským armádám po odeslání zbraní na Ukrajinu jejich vlastní zásoby docházejí.
Na vrcholné úředníky v Bruselu a dalších hlavních městech EU je toho všeho příliš. Francouzský prezident Emmanuel Macron řekl, že vysoké ceny plynu v USA nejsou „přátelské“ a německý ministr hospodářství vyzval Washington, aby ukázal více „solidarity“ a pomohl snížit náklady na energie.
Mnozí ministři a diplomaté sídlící jinde vyjádřili frustraci nad tím, jak Bidenova vláda jednoduše ignoruje dopad své domácí hospodářské politiky na evropské spojence.
Když se lídři EU minulý týden zabývali Bidenem kvůli vysokým cenám plynu v USA na setkání G20 na Bali, zdálo se, že americký prezident si o tomto problému prostě není vědom, alespoň podle výše uvedeného vysokého úředníka. Další představitelé a diplomaté EU se shodli, že hlavním problémem je americká neznalost dopadů na Evropu.
„Evropané jsou zjevně frustrovaní nedostatkem informací a konzultací předem,“ řekl David Kleimann z think-tanku Bruegel.
Představitelé na obou stranách Atlantiku si uvědomují rizika, která bude mít pro západní alianci stále toxičtější atmosféra. Hašteření je přesně to, co by si Putin přál, shodli se diplomaté EU a USA.
Rostoucí spor o Bidenův zákon o snižování inflace (IRA) – obrovský daňový, klimatický a zdravotní balíček – znovu nastartoval obavy z transatlantické obchodní války a umístil je na přední místo politického programu. Ministři obchodu EU měli diskutovat o své reakci předminulý pátek, zatímco úředníci v Bruselu vypracovávají plány na nouzovou válečnou sadu dotací, která má zachránit evropský průmysl před kolapsem.
„Zákon o snižování inflace je velmi znepokojující,“ řekla nizozemská ministryně obchodu Liesje Schreinemacherová. „Potenciální dopad na evropskou ekonomiku je obrovský.“
„Spojené státy sledují domácí agendu, která je bohužel protekcionistická a velmi diskriminuje spojence USA,“ řekl Tonino Picula, jeden z vedoucích činovníků Evropského parlamentu pro transatlantické vztahy.
Americký představitel zdůraznil, že nastavení cen pro evropské kupce plynu odráží soukromá tržní rozhodnutí a není výsledkem žádné politiky ani akce americké vlády. „Americké společnosti byly transparentními a spolehlivými dodavateli zemního plynu do Evropy,“ řekl úředník. Vývozní kapacitu také omezila červnová nehoda, která si vynutila uzavření klíčového zařízení.
Ve většině případů, dodal ještě, rozdíl mezi vývozními a dovozními cenami nepřipadá na americké vývozce LNG, ale na společnosti přeprodávající plyn v rámci EU. Největším evropským držitelem dlouhodobých kontraktů na plyn v USA je například francouzská TotalEnergies .
Výše citovaný mluvčí NSC dodal: „Nárůst globálních dodávek LNG od alternativních dodavatelů v čele se Spojenými státy, pomohl evropským spojencům a partnerům dostat zásoby na plidní úroveň před letošní zimou a budeme pokračovat ve spolupráci s EU, jejími členy. a dalšími evropskými zeměmi, aby bylo zajištěno, že budou k dispozici dostatečné zásoby na zimu i dále.“
Z americké strany to není nový argument, ale nezdá se, že by Evropany přesvědčil. „Spojené státy nám prodávají svůj plyn za čtyřnásobek,jakmile překročí Atlantik,“ řekl ve středu ve francouzské televizi evropský komisař pro vnitřní trh Thierry Breton. „Samozřejmě, že Američané jsou naši spojenci… ale když se něco pokazí, je nutné, aby to řekli i mezi spojenci.“
Levnější energie se rychle stala obrovskou konkurenční výhodou i pro americké společnosti. Evropské podniky plánují nové investice v USA nebo dokonce přesouvají své stávající podniky z Evropy do amerických továren. Zrovna před pár dny belgická chemická nadnárodní společnost Solvay oznámila , že si pro nové investice vybírá USA místo Evropy, což je jen momentálně poslední ze série podobných oznámení klíčových průmyslových gigantů EU.
Spojenci nebo ne?
Když Washington oznámil schéma průmyslových subvencí ve výši 369 miliard dolarů na podporu zeleného průmyslu podle zákona o snižování inflace , v Bruselu vypukla panika!
„Zákon o snížení inflace všechno změnil,“ prohlásil jeden diplomat EU. „Je Washington stále naším spojencem, nebo už ne?“
Pro Bidena je tato jeho nová legislativa historickým klimatickým úspěchem. „I když chápeme, že někteří obchodní partneři mají obavy z toho, jak budou ustanovení o daňovém kreditu [ pro elektrická vozidla] v IRA fungovat v praxi s ohledem na jejich výrobce, jsme odhodláni pokračovat ve spolupráci s nimi, abychom lépe porozuměli a udělali, co můžeme. A řešit jejich obavy,“ uvedla mluvčí NSC. „Toto není hra s nulovým součtem. IRA bude koláč pro investice do čisté energie zvětšovat, ne rozdělovat.“
Ale EU to vidí jinak. Úředník z francouzského ministerstva zahraničí řekl, že diagnóza je jasná: Jde o „diskriminační dotace, které naruší hospodářskou soutěž“. Francouzský ministr hospodářství Bruno Le Maire tento týden dokonce obvinil USA, že se vydaly na čínskou cestu ekonomického izolacionismu, a vyzval Brusel, aby takový přístup recipročně zopakoval.„Evropa nesmí být poslední z Mohykánů,“ řekl.
EU připravuje své reakce, jako je velký dotační tlak , který má zabránit tomu, aby byl evropský průmysl vymazán americkými konkurenty. „V tomto vztahu zažíváme plíživou krizi důvěry v obchodních otázkách,“ řekl německý europoslanec Reinhard Bütikofer.
„V určitém okamžiku se musíte prosadit,“ řekla francouzská europoslankyně Marie-Pierre Vedrenneová. „Jsme ve světě bojůeo moc. Když zápasíte v páce, nejste-li dostatečně svalnatí, nejste-li připraveni jak fyzicky, tak psychicky, prohráváte.“
V zákulisí také narůstá podrážděnost ohledně peněz plynoucích do amerického obranného sektoru.
Spojené státy jsou zdaleka největším poskytovatelem vojenské pomoci Ukrajině, když od začátku války dodaly zbraně a vybavení za více než 15,2 miliardy dolarů. EU zatím podle Borrella poskytla Ukrajině vojenské vybavení ve výši zhruba 8 miliard eur.
Podle jednoho vysokého úředníka z jedné evropské metropole může doplnění zásob některých sofistikovaných zbraní trvat „roky“ kvůli problémům v dodavatelském řetězci a výrobě čipů. To podnítilo obavy, že americký obranný průmysl může z války profitovat ještě daleko více než dosud.
Pentagon již vyvíjí plán, jak urychlit prodej zbraní, protože tlak spojenců reagovat na větší požadavky na zbraně a vybavení roste.
Jiný diplomat EU tvrdil, že „peníze, které vydělávají na zbraních“, by mohly Američanům pomoci pochopit, že vydělávat „všechny ty peníze na plynu“ může být „trochu moc“.
Diplomat argumentoval tím, že sleva z cen plynu by nám mohla pomoci „udržet jednotné veřejné mínění“ a usnadnit vyjednávání se třetími zeměmi o dodávkách plynu.Ale zatím se preferuje mít obrovské zisky z vašich potíží,“ řekl diplomat.
Autoři:
Giorgio Leali, Stuart Lau, Camille Gijs, Sarah Anne Aarup a Gloria Gonzalez přispěli svými zprávami.
Tento článek byl aktualizován, aby zahrnoval komentáře od mluvčího NSC.
Tohle tedy vyšlo na stránkách amerického Politica!!!!!
Za sebe říkám, že tam není nic překvapivého. Tedy pro vás, co chodíte na Kosu pravidelně.Všechno už tady čtete nejméně půl roku. Nyní už to ale začínají chápat i v Bruselu, Paříži a Berlíně! A jsem si jist, že i leckde jinde. Ovšem česká vrchnost, která si myslí, že dílem byla zvolena v USA dílem na Ukrajině, má priority nastaveny úplně jinak!!!!A stejně tak její námezdní mediální poštěkávači!!!
Pro ty je nejdůležitější transatlantická solidarita a bezmezná podpora Zelenského! To jsou naprosto posvátná, nedotknutelná dogmata! O kterých se nediskutuje! Neb by šlo, podle nich, o čisté kacířství. Francouzi, Němci, Holanďané, jak jsme se dočetli, sem tam vůči washingtonské vrchnosti cosi špitnou, Fiala a jeho Obludárium jen srazí kufry, vyštěkne – provedu!!!! a dá si další kolo rektální speleologie!
A český občan s otevřenou tlamkou přihlíží!! Ani ho nenapadne protestovat….. Zejména proto, že výrazně nadkritická část se brání tak krté činnossti jako je samostatné myšlení.
Pro tyhle vypíchnu aspoň to nejzákaldnější
-USA prodávají do Evropy svůj plyn za 4x větší cenu než stojí v USA.Solidarita přímo úžasná
-USA se nestydatě pakují na dodávkách válečného zboží
-USA nově přijali tzv. protiinflační zelený zákon, s gigantickou dotací necelých 400 miliard USD, který je navíc těžce protekcionistický a vylučuje z amerického trhu evropské firmy
Prostě transatlantická soldoriti přímo příkladná a ty transatlantické hodnoty jak by smet!
Už to fakt chápe i Borell nebo francouzský ministr hospodářství. Čekat něco takového od jejich českých protějšků je čekání na Godota!