Napsal hoch
Vlkův úvod:
Dneska vstupuje na kosířskou scénu někdo koho si mimořádně vážím a cením. Značka hoch. Co o něm napsat? to, že je o dva roky starší než já? To nikoho nezajímá. Tak přidám heslo z Mauglího – jsi jedné krve ty u já. S hochem to platí beze zbytku – jsme jedné krve a víry on i já – víry našich otců a té jediné pravé a opravdové -plzeňské viktoriánské!!! Dlouhá a dlouhá desetiletí jsme pro ni trpěli, abychom se v poslední dekádě dočkali celé série zázraků. Naposled letos na jaře a v létě!!! Škoda, že se toho nedočkali naši tátové.
hoch ale nebyl jen obyčejným věřícím! Propracoval se do pozice fotbalového historika! Historika královny nejsvětější – královny Viktorie. Jako naprostá špička mezi jemu podobnými. Nejenže se sesbíral a od nuly vypiplal jedinečný archiv Viktorie Plzeň, dával dohromady ročenky speciální tiskoviny k různým příležitostem, ale vrcholem a korunou jeho činnosti je velkolepá 500 stránková publikace Viktoria – velká kronika plzeňského fotbalového klubu 1911-2015. Je nádherná, velkoformátová, na křídovém papíře , plná fotografií a dokonalé faktografie vážící se k předmětu našeho zbožňování. Vím, o čem píši. Vlastním ji. Díky hochovi a s jeho vlastnoručním věnováním. Chovám ji v nábožné úctě. Nádhera.
A hoch se připomněl. Tedy připomněl především mně osobně, že tenhle blog nese v záhlaví tohle:
blog obyčejných lidí pro obyčejné lidi o politice, ekonomii, fotbálku a všem ostatním, čím žije současná Česká nebo Slovenská republika.
Ani netuším, kdy na Kose vyšlo něco o tom fotbálku. Bez zmínky o politice nebo nějakém švindlu a šméčku…..
Připomenul to tím, že sedl a poslal článek, komentující probíhající MS v Kataru. Bez té politiky! A prý jestli by mne zajímal a jestli ne, tak ať ho klidně vyhodím…..
hoch má pravdu – cos i takhle dát od politického běsnění na chvilku voraz, když už se kope ten světový superfotbálek??!!!
Samozřejmě, že nic nevyhodím!!! Pájo, mimo jakékoliv pořadí – jde to okamžitě na sklo! A budu rád, když nezůstane jen u toho jednoho textu od Tebe. Klidně si vezmi na starost fotbal jako takový na Kose. Mně už došla šťáva a nejspíš už nejsem schopen ničeho jiného než se hrabat v té politické špíně v téhle zemičce i na celé naší Zeměkouli.
Vítej mezi autory Kosy! Takže teď už Ty!
V Kataru vítězí (zatím) fotbal nad politikařením
Jsem milovník fotbalu. K nejpopulárnějšímu a nejkrásnějšímu sportu planety mě přivedl můj otec, který chodil na zápasy, nenechával svého potomka doma u máminy sukně a bral ho sebou. Táta v plzeňské Luční ulici chytat nezapomenutelného Františka Pláničku, střílet góly Pepiho Bicana, či organizovat hru viktoriána Vladimíra Bínu nebo čarovat kanonýra Vladimíra Perka. Já jsem tyto slavné plejery přímo v akci nezažil, jsem ročník 1948 a fotbal jsem začal váženěji vnímat až v deseti letech, když na MS 1958 vstoupil na světovou scénu hvězdný Brazilec Pelé.
Ne, televizi jsme ještě neměli, tu rodiče koupili až v roce 1961, před mistrovstvím světa v hokeji ve Švýcarsku. Ale fotbalový šampionát naše televize stejně vysílala až v roce 1962 z Chile. A ještě to nebyly přímé přenosy, jen záznamy z naší semifinálové výhry 3:1 s Jugoslávií a z prohraného finále 1:3 s Brazílií. Zápasy ve skupině se Španělskem (1:0), Brazílií (0:0), Mexikem (1:3) a ve čtvrtfinále s Maďarskem (1:0) pominula. Dodnes i ze spaní vyjmenuji sestavu stříbrného Československa, jehož druhé místo mezi světovou elitou nebylo zdaleka u nás doceněno.
Od té doby jsem viděl na obrazovkách všechny světové šampionáty, a musím přiznat, že nikdy se nevedla tak odmítavá kampaň evropských médií, jako proti pořadatelskému Kataru, kde právě probíhá letošní šampionát. Zda existovala korupce vedoucích činovníků FIFA před udělením pořadatelství, možná ano, možná nikoliv. Neumím posoudit. Ale, jak to bylo s přidělením pořadatelství předchozích šampionátů? Například v roce 1934 ve fašistické Itálii, kde Československo získalo stříbro, když ve finále nezaslouženě podlehlo pořadatelské zemi po prodloužení 1:2. Zná někdo úplnou pravdu?
V Kataru končí posledním kolem boje ve skupinách a začne vyřazovací část. Ale kritika ze strany médií probíhá neustále. Když jsem na předchozích řádcích psal o svém otci, tak ten měl jednu zásadu: „Politika do sportu nepatří! Sport má zůstat jen sportem!“ A já se snažím této zásady držet. Místo toho čtu a slyším nenávistné názory i našich fotbalových televizních komentátorů. Ostřílený matador Jaromír Bosák brojí proti pořadatelství Kataru od doby, kdy mu bylo přiděleno. Jiní komentátoři si odvažují dokonce hodnotit politickou situaci v zemích, které se právě střetávají na perfektně střiženém zeleném trávníku. Například Vlastimil Vlášek těsně před začátkem duelu Iránu hodnotil porušování lidských práv v této zemi a nepostřehl ani, že už se hraje. Hodnotil a hodnotil… Snad, aby se někomu ve vedení ČT zavděčil.
A jak je to vlastně s dodržováním lidských práv v Kataru? Na kritiku médií reagovala katarská fanynka Dana Habayeb v rozhovoru otištěném v pondělním vydání Deníku. Za kritikou vidí především neinformovanost Západu. Dovoluji si citovat z rozhovoru.
„V Kataru se klade velký důraz na základní etiku a slušnost. To, co svět považuje za omezení, jsou ve skutečnosti jen všeobecně platná pravidla slušného chování. Takže žádné řádění, žádné projevy tělesné náklonnosti, žádné krádeže a kriminální činnost. Katar je jednou z nejbezpečnějších zemí na světě. Zároveň patří k zemím, které jsou nejpohostinnější. Ukazujeme světu, že přijmeme každého, pokud umí zachovávat základy etiky a dobrého chování. Katar je neuvěřitelně moderní a čistý sám o sobě, nepotřebuje se prezentovat. Když se podíváte do Evropy, USA nebo Kanady, odkud pocházím, tak i když tamní obyvatelé platí vysoké daně, tak silnice nejsou udržované, veřejné toalety jsou neuvěřitelně špinavé, o bezdomovce se nikdo nestará a všude jsou střepy od lahví od alkoholu, Úroveň kriminality je navíc v těchto zemích neuvěřitelně vysoká. FIFA byla v posledních dvanácti letech extrémě přísná a striktní, co se týče možného porušování lidských práv. Katar byl velmi důkladně monitorován a musel dodržovat určité standardy při stavbě stadionů. Pokud by tu byly problémy, sama FIFA by na ně upozornila jako první, Západní média cílí na nepříliš vzdělané lidi, kteří neznají svět, protože je jednoduché je proti něčemu poštvat a získat jejich podporu. Žádnou zemi nepoznáte, dokud ji nenavštívíte a nepřesvědčíte se na vlastní oči. V Kataru zjistíte, že jde o extrémně čistou a bezpečnou zemi. Zdejší lidé chápou skutečný význam otevřenosti vůči ostatním za dodržování základní etikety. Nikdo tu třeba nepřikazuje ženám nosit nebo naopak nenosit hidžáb, na rozdíl od takzvaných progresivních společností, jako třeba ve Francii. Je smutné, že v roce 2022 zažíváme takovou míru netolerance. Procestovala jsem skoro dvacet zemí a Katar je určitě mezi třemi nejkrásnějšími na světě. Je tu ohromná spousta moderních i historických atrakcí. Fotbaloví fanoušci by určitě měli navštívit zdejší muzea, aby se něco dozvěděli a bohaté historii a kultuře Kataru Z pamětihodností a atrakcí spíš namátkou vybírám Katarské národní muzeum a Národní knihovnu, Muzeum islámského umění, čtvrť Quonat v Dauhá, ostrova BananaIsland či Purple Island s jeho mandgrovníky, ježdění po dunách v poušti, přístavní promenádu Lusail Marina, nákupní centrum Al Hazm, a je toho spousta dalšího.“
Aby nezůstalo jen u jednoho názoru, navíc domácího katarského, dovoluji si citovat z rozhovoru v tištěném úterním Sportu s pětačtyřicetiletým občanem Nizozemska, který v Kataru žije tři roky a na šampionátu pracuje jako pořadatel.
„O nás dobrovolníky je postaráno skvěle, péče Katařanů je na výborné úrovni. Že zakázali alkohol? A to je problém? Já jsem z Nizozemska a dobře vím, jak jsou u nás tyto věci benevolentní. Nejen alkohol… A zvykl jsem si, že je třeba být tolerantní a respektovat odlišnou kulturu. Proto mě štve, jak západní Evropa referuje o místních poměrech, Často mi volá rodina z Utrechtu, že zase něco četli a bojí se o mě. Ať se sem každý přijede osobně podívat. Jsem si stoprocentně jistý, že otočí názor! Víte, za poslední roky se tady spousta věcí změnila, zlepšila. Svět Katařany vykresluje jako diktátory, kteří nás tady terorizují. Ale ono to tak vůbec není. Myslíte, že bych sem šel dobrovolně pracovat, kdyby se mi tu nelíbilo? Jsou tu na práci lidé ze všech možných zemí světa, aby tady vydělali peníze. Indové, Pakistánci, Nepálci, Bangladešané, v jejich zemi je život složitý. Jsem s nimi v dennodenním styku a nenarazil jsem na jediného nespokojeného člověka. Oni se tady mají mnohem lépe než doma. A vy v Evropě píšete o tom, jak tady každý den umírají dělníci kvůli pracovním podmínkám. Dělejte svou práci, to vám neberu, ale buďte objektivní. Každý z dělníků ví dopředu, co bude dělat. Někdo ale například není zvyklý z domova dodržovat pravidla, nevezme si třeba helmu, nebo jiné ochranné prvky a doplatí na to. U nich doma se to prostě neřeší. Znovu opakuji, piště o Kataru objektivně!“
Tolik tedy dva nezávislé názory. Myslím, že není třeba k tomu, co dodávat. Snad jen to, že objektivita se ze západních „demokratických“ médií vůbec pomalu vytrácí. Samozřejmě včetně našich.
Ale teď trochu toho fotbalu. Já si ho náramně užívám. Kromě pár mírně nudných bezbrankových mačů, je k vidění téměř dokonalý fotbal. Precizní Anglie, kombinačně vynikající Španělsko, brilantně technické Portugalsko, výborná Francie a samozřejmě Brazílie. Ale i třeba pondělní utkání mezi Ghanou a Jižní Koreo bylo pochoutkou pro fotbalové labužníky! Záměrně nechci psát o hvězdách jednotlivých týmů, v drtivé většině se podřizují zájmu kolektivu, ale o jedné se musím zmínit. Brazilskou sambu tančí parta skvělých virtuosů, ale o jednu z nich mám velký strach. V duelu se Srbskem byl zraněn Neymar, jeden z tvůrců hry pětinásobných mistrů světa.
Doslova se modlím, aby ho nestihl osud Pelého na MS 1966 v Anglii, kde na něj Bulhaři, Maďaři a Portugalci pořádali doslova hon a Brazílie nepostoupila ze skupiny. Dosáhla by letos Brazílie bez Neymara na šestý titul mistrů světa, který naposledy získala před dvaceti lety? Proč to o sobě nepřiznat. Přestože v roce 1938 na MS ve Francii vyřadila Československo právě Brazílie, v roce 1962 v Chile nám uzmula pro sebe titul mistrů světa a v roce 1970 v Mexiku nás opět vyřadila už ve skupině, jsem velkým fanouškem „Kanárků.“ I proto, jak fotbal berou, jak ho doslova milují, zbožňují, je pro Brazilce náboženstvím!
Když může být sněmovní předseda České republiky, druhý náš nejvyšší ústavní činitel, Tchajwancem, tak já jako řadový občan téže republiky můžu být Brazilcem!
Vlkův dovětek:
Máme toho s hochem fakt společného mnoho a mnoho! To, co píše o svém otci bych téměř doslova okopíroval. První televize doma? O rok déle než u nich. A to, co píše o fotbalových MS mohu jen a jen potvrdit.
Nicméně proti němu jsem měl jedno štísko! Já viděl ještě Pepiho Bicana osobně, na vlastní oči v akci. Ne když kopal za Slávku, to už ně. Ale když dohrával za Vítkovice. V Liberci. Proti tamním chasníkům. Asi rok 53 nebo max. o rok později. Tenkrát jsme bydleli v nedalekém malém městečku. Kam nás soudruzi vystěhovali. A táta mne tenkrát sbalil, sedli jsme do autobusu a vyrazili na fotbal. Dodnes slyším tátovo – musím ti ukázat Pepiho Bicana!!! Dokud hraje. Ale tříletého kluka zajímali tenkrát brankáři… Jako jediní nosili frajerské placaté čepice se štítkem! No nic, je to dávno. Sport byl tehdy sportem.
Těm dnům je navždy konec. Ale proč si to nepřipomenout? A proč se zase občas nevěnovat fotbálku na Kose místo prohrabávání té politické špíny?
Pájo, díky, žes mi to připomenul!