Náš mistr Leo má lidi příliš rád


Napsal Kopelman

Motto:

Tisíce ptáků přilétají k světlům jako k magnetu
tisíce ptáků padají tisíce se jich zřítí
tisíce ptáků osleplých a omráčených za letu
tisíce jich tu umírají

Strážce už nemůže dál vydržet ta jatka
má ptáky příliš rád
zakleje Vysrat se na tu práci rasí
A všecka světla zhasí

Jacques Prévert, Strážce majáku má ptáky příliš rád (překlad Jiří Žáček)

Pan Leo se v závěru svého středečního článku ptá: „Zdá se, že také konec dějin liberální demokracie a jejích ideálů nebude prostý otřesů. Ale pořad mi hlava nebere, proč nás vláda musí stůj co stůj zavléct do bažin. To má být pravicová politika?“.

Náš mistr má lidi příliš rád, když se takto vlídně ptá. Dovolím si, mistře, předložit Vám svůj pohled k úvaze. Stejně jako máme tendenci věřit tomu, co je nám sdělováno, věříme i obsahu pojmů, ze kterých se staví kulisy. Tato liberální demokracie není ani liberální (svobodomyslná, občanská, ctící princip rovnosti) ani demokratická (lidovláda na principu subsidiarity). Tato pravicová politika není ani pravicová (konzervativní, bezzásahová, tržní) ani politika (umění správy státu)!

Naprosté většině lidí hlava nebere, proč nás vláda musí stůj co stůj zavléct do bažin. Jak už na Kose zaznělo, tato vláda je velmi úspěšná, protože se jí daří vládnout, aniž by bylo zřejmé, co je jejím cílem. Moje teze je, že naše vláda zastupuje zájmy USA, které se snaží ekonomicky oslabit Německo, takto celou Evropu, a tím posílit USA. Američané jsou natolik sebevědomí, že se se svými plány netají. Doporučuji vám poslední knihu amerického analytika George Friedmana, která vyšla i v češtině pod názvem „Bouře před klidem“. Ve své knize Friedman na plnou hubu vyložil plán, jak udělat Ameriku znovu skvělou. Na dvě stě stranách rozprostřel analýzu příčin, aby vše vypadalo jako pečlivě vyargumentovaná prognóza.

V úvodu knihy Friedman píše: „V současnosti se ve Spojených státech odehrává řada hlubokých strukturálních změn, které vyvolávají intenzivní napětí. Federální vláda prodělává periodický posun, během něhož se mění její fungování i tradiční vztahy se společností. K tomuto posunu dochází v důsledku narůstajícího selhávání systému. Zároveň prochází zásadní změnou i ekonomický systém – jednak kvůli nadbytku peněz, ale také kvůli omezeným příležitostem k investování. Důsledkem je pokles růstu produktivity kvůli nedostatku inovací.“. Podle Friedmana dojde v letech 2025-2030 ke spojení institucionální a socioekonomické krize, ze kterých Amerika vyjde opět vítězně a jako nejsilnější velmoc. Počtěte a podumejte.

Víte, že stejně jako můj guru Jaroslav Hašek, rád uvádím příklady ze života. Před osmi lety jsem se účastnil akce na britském velvyslanectví v jedné sousední zemi. Spolu s dalšími lidmi z Česka a zemí východně od Německa. Po skončení formální části se na rautu utvořily národní skupinky, v cizím jazyce neumí všichni sršet vtipem. Český hlouček se srotil kolem britského vojenského přidělence v ČR, brunátného tlusťocha v umolousaném svetru. V tom roce došlo k přeletu britského Spitfire nad Prahou, demonstraci síly panské země maskované za vyjádření úcty našim válečným letcům. Hovor v hloučku se nesl v jednotném a nerozborném duchu. Skoro každý český účastník se snažil přidělenci vystřihnout nejlepší lokajskou poklonu britským zásluhám. Slovy klasika, chtělo se mi zvracet.

Naše situace jako rohožky velmocí je obtížná. I Babiš předloni kapituloval a při odvádění vakcinačního tributu se nerozpakoval kálet na ústavu. A to je nějaký oligarcha, ne učitýlek z akademie genderismu…..

Příspěvek byl publikován v rubrice Kopelmanův zdrojový kód se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.