Kolektivnímu Západu evidentně nestačí, co už si vlastními protiruskými sankcemi způsobil
-katastrofální inflaci
-zoufalou situaci v zásobování energiemi
-zpřetrhání dlouhodobých globálních dodavatelských řetězců
-recesi
-enormní nárůst zadlužení
-riziko obrovských občanských nepokojů
Abych jmenoval alespoň ty hlavní.
Všechno pro bigotní šílence málo!!! Takže si dáme další kolo – na dnešek je oznámeno uplatnění zastropování cen ruské ropy. V okamžiku, kdy tohle vydání připravuji – středa minulý týden, tedy pár dní před spuštěním zatím není žádný náznak, že by kolektivní Západ věděl, jak ten strop nastavit. Ale trvá na něm.
Připomíná mi to hlášku – jdu tam, nevím kam, jdu pro něco, nevím pro co!
A pretendenti takovéhle přístupu velí!!! Dokázali ty části našeho systému , které jim na truc, dosud nějak fungovaly, rozvrátit tak, jak by to nikdy žádný Putina jeho trollové ani ve snu nedokázali.
Před válkou na Ukrajině jsme platili za jednotku ruského plynu cca 20 Eur. Dnes přátelům největším – Norsku a USA platíme 125 Eur a pochvalujeme si, jak prima cenu od nich máme!!! Rusku jsme dlouhodobé smlouvy dát nechtěli, protože Green deal, protože Putin, protože mandelinka bramborová. Ovšem hrdé Německo, to samé Německo, které chtělo, aby se jeho fotbalisté vymezili vůči Kataru tím, že budou mít demonstrativně duhové pásky, právě s týmž Katarem podepsalo smlouvy na 15 let o dodávkách katarského plynu. Počínajíc rokem 2026. A aby se to nepletlo, tak ten plyn Němcům nebude dodávat Katar napřímo, ale přes amerického zprostředkovatele ConocoPhillips, ten bude dopravovat plyn z Kataru do nově stavěného LNG terminálu v Brunsbüttelu.
Za přepravu plynu z Ruska Nordstreamy by Němci neplatili nikomu nic… Ale oni Američanům i Katařanům budou platit rádi. O nás nemluvě. Stejně tak pomlčme o tzv. uhlíkové stopě, na kterou jsme normálně vysazeni jak Zelenský na Putinovu duši.
Ale dnešek se bezesporu stane dalším dnem D v evropských dějinách a historii kolektivního Západu.
Dnes jsme nasadili na Rusko skutečnou ekonomickou atomovku. Ovšem nikdo neví, koho všeho a jak zasáhne jednak její tlaková, elektromagnetický puls a především následná radiace….
Ale tohle nešlo na Kose pominout.
V mezičase se kolektivní Západ sjednotil tedy doslova pár hodin před zavedením cenového stropu na jeho konečné výši – 60USD/barel. Nemá smysl řešit tuhle nastavenou hodnotu. A to ani z ruské nebo západní strany. Hlavní ruská ropa typu Ural se do ní pohodlně vejde, asijská ropa ze Sachalinu ne. Život ukáže.
Ano život ukáže. Ono to není momentálně o nastavení cen. Důležité jsou reakce!!!
Jestli to embargo má být )spěšné, pak by se musela připojit zejména Čína s Indií. Zatím to vypadá, že tak neučiní. Nicméně určitě vyvinou na Rusko, které je v nouzi, velký cenový tlak. Přesně to USA chtějí! Dalším, kdo sehraje velkou roli je Turecko. Pokud dodrží, co deklaruje, že nepustí přes svoje průplavy žádnou loď s pojištěním nákladu dle jeho názoru nedostatečným, velmi by podvázalo schopnost Ruska obcházet sankce.
Navíc totéž mohou provést kdykoliv Dánové na Baltu.
Na druhou stranu, je zcela zřejmé, že Rusko nemůže, ba dokonce nesmí, ve vlastním zájmu akceptovat jakýkoliv tlak v této věci na sebe. Jeho prestiž obrovsky utrpěla naprosto zpackanou kampaní na Ukrajině. Jakékoli se podvolení a to i tiché, by znamenalo kapitulaci. Takže soudím, že ruské varování, že od ruských dodávek bude odstřihnuta kterákoliv země, která se k cenovému stropu připojí, je míněna vážně. Uvidíme to zejména na tom, zda ropa z asijských ruských tichomořských nalezišť bude proudit dál nebo ne.
Mimochodem -Japonsko si vyjednalo vyjímkou z embarga a smí pro svou potřebu z naleziště Sachalin 2 dovážet v plném rámci starých smluv. Zrovna tak Bulhaři.
Situace Česka, Slovenska, Maďarska a ropovodu Družba je dobře známa. Tudy ruská ropa může proudit ještě dva roky. Němci a Poláci se hrdě bijí v prsa, že už od Nového roku ani kapku ruské nafty.I když mají také tu výjimku na Družbu. No a já na AMERICKÉM specializovaném energetickém webu Oilprice. com právě čtu následující informaci:
Minulý měsíc ruský obchodní deník Kommersant s odvoláním na zdroje uvedl , že PKN Orlen požádal ruský monopol na ropovodu Transněfť o získání 3 milionů tun ruské ropy ropovodem Družba v roce 2023 na základě dlouhodobých smluv. Orlen přestal nakupovat ruskou ropu na spotovém trhu v březnu, ale nadále dováží ruskou ropu ropovodem Družba – nepodléhající embargu EU na dovoz z Ruska – na základě dlouhodobých smluv s ruskými firmami Rosněfť a Tatněfť.
Také reakce a hlavně – věrnost vyřčenému slovu.
Na reakcích záleží. Protože Západ, poučen svými nespornými sankčními „úspěchy“ tentokráte postupuje velmi obezřetně.
To zásadní, čemu se chce vyhnout, je situace, kdy by Rusko přestalo dodávat svou ropu na trhy vůbec nebo jen v podstatně omezeném množství. Protože by okamžitě její cena prolétla stropem. Burzovním, Nikoli tím směšným, co si vymyslela G7 a EU. Zveřejnil jsme na Kose v této věci materiály světových bank, kdy jedna z nich konstatovala, že by barel šel nad 200 USD a tuším, že Goldmani to viděli možná až přes 400. Tohle si nikdo nemůže dovolit platit. A Západ už vůbec ne, vzhledem ke svému zadlužení a hrozbě recese.
Současně by tenhle cenový imperativ měl utlumit čínské a indické vášně po ruské ropě téměř zdarma. Velmi snadno by se stalo, že když to přeženou, tak prostě zaplatí těch 200 za barel a bude!
Opakuji znovu na reakcích záleží! V neděli celý ekonomický svět čekal, co přinese zasedání výboru zemí OPEC+. Americká a britská media během týdně naznačovala, že existují informace, že jisté kruhy OPEC + jsou nakloněny zvýšení těžby a neuplatnění dohodnutého omezení produkce,z října. Ropa okamžitě šla dolů. Proti tomu stály jiné náznaky – že naopak OPEC+, vzhledem k cenovému propadu produkci ještě více omezí. Cena okamžitě stoupla. Takže se čekalo, co přinese včerejší jednání ropných zemí. Stačilo pouhých dvacet minut a výsledek potvrdil, že žádná změna politiky na trhu s ropou nebude.Restrikce dohodnuté minule platí. Bez ohledu na to, co si o nich myslí pan prezident USA nebo kolektivní Západ. Tlak který tihle v posledních dnech vyvinuli, zejména na Saudy, SAE, Kuvajt se evidentně minul účinkem. Nic nebyla platná imunita pro saudského korunního prince Mohammeda bin Salmána kvůli vraždě novináře Chášakdžího. Saudi nepovolili.
Ba právě naopak! Do celkového kontextu zapadá na středu oznámení návštěva čínského prezidenta Si v Rijádu. A předmětem nebude nic menšího, než prohloubení spolupráce obou zemí. S tím, že jejím vrcholem má být opuštění dolarového systému v platbách za saudskou ropu a přechod na zúčtování v čínské měně!!!
Důvod? Jednak je to výrazně snazší a pojhodlnější pro hlavního saudského odběratele, kterému odpadá tradiční kursové riziko, vymazání dolarového politického rizika – viz Rusko a to jak pro Peking, tak pro Rijád. Ten se netají tím, že po zmrazení ruských rezerv hodlá ty svoje zásadně diverzifikovat a v určité, nemalé míře prostě utéci z dolaru někam, kam na saudské peníze Washington nedosáhne. Na tohle Kosa upozorňovala od samého počátku, co USA vymysleli tuhle geniální sankci. Jestli to Saudi nastartují, myslím, že se řada dalších ráda připojí. Dokonce jsem narazil na zprávu, že v Číně snad má být deponována i část saudských zlatých rezerv. I tohle jsou reakce.
Že si Američané ani trochu ZATÍM nejsou jisti dopadem toho cenového deklu je patrné z toho, že jejich ropná společnost Chevron obdržela od tamní vlády speciální povolení na šest měsíců na těžbu ropy ve Venezuele. Je to spojeno s tanečky typu, že Maduro se ohnul, když začal jednat s opozicí a že to je jen na šest měsíců, ale kdyby nebylo ruské krize, tak by Chevron utřel tak maximálně slzu v oku.
Tenhle vývoj bude vrcholně zajímavý.
Rusko v mezičase zvýšilo svou flotilu tankerů o minimálně 100 jednotek, ale to k pokrytí přesměrování ruského exportu z Evropy do Asie stačit nebude. Nicméně Moskva rozhodně bude pracovat na přesměrování toku svých energetických surovin ze západu na východ. A až to, více či méně dokončí, pak bude mít kolektivní Západ, rozuměj Evropa, těžkého pecháčka. Asiaté, s jejich rostoucími ekonomikami vezmou kapacitně všechno. Za dobrou cenu. Navíc Moskvu nikdo nebude prudit s nějakým Green Dealem a podobně. A Evropa? Tak ta si vymění závislost na ruských energiích za tu na amerických a především arabských. Při stoupající síle muslimských menšin v západní Evropě a jejich radikalizaci??? Tak to je tedy výhra!!!! Rusko nikomu pravoslaví a ni azbuku nevnucovalo. Ani nevytvářelo no go zóny.
Opravdu dost důvodů,a bych tvrdil, že jsme dnes svědky historického dne. Jehož význam nelze dohlédnout. A nikdo netuší, co všechno přinese.
Ještě drobnost z Financial Times. V článku , který jsem pro dnešek převzal z Wall Street Journal najdete informaci, že EU původně hodlala suspendovat lodě, které by nerespektovaly sankce vyhlášené EU a dál přepravovaly ruskou ropu bez cenového stropu, navždy vyloučit z trhu EU. WSJ píše, že to bylo zmírněno na 6měsíců. Protože země velkých rejdařů – konkrétně Malta, Řecko a Kypr se se postavily na zadní a hrozily , že žádné sankce neschválí, protože by to těžce postihlo jejich ekonomiky. V novějším článku Financial Times na stejné téma ovšem stojí tohle:
The EU said that any non EU-flagged tanker that was found to have breached the cap would face a ban from western maritime services for 90 days, rather than a lifetime ban as originally proposed.
což překladač přeložil následovně.
EU uvedla, že každému tankeru, který nepluje pod vlajkou EU a bude zjištěno, že překročil limit, bude hrozit zákaz používání západních námořních služeb na 90 dní, nikoli doživotní zákaz, jak bylo původně navrženo.
takže už neplatí ani ten půlroční stopka, alébrž tříměsíční.
Takže FT dodávají:
Byl to krok prosazovaný jak Řeckem, kde provozovatelé tankerů hrají hlavní roli v přepravě ruské ropy – často s plavidly plujícími pod vlajkou jiných zemí –, tak USA, které se snažily zajistit, aby opatření nevytvářela nepřiměřenou zátěž na globální ekonomiku. To by teoreticky mohlo vést k tomu, že někteří operátoři se rozhodnou přijmout dočasný zákaz jako náklady na podnikání, pokud jsou nabízené přepravní sazby za přepravu ruské ropy mimo strop dostatečně vysoké.
Nepíši to proto, že bych se chtěl kolektivnímu Západu a zejména bigotům z EU posmívat. Tyhle sankce s cenovým stropem na ruskou ropu prodávanou třetím zemím, nikoliv do USA nebo EU jsou pro Moskvu asi nejnebezpečnější ze všech , jimiž byla už podrobena. Ano, za SOUČASNÝCH podmínek to Rusko dokáže obejít. Ale podle mne kolektivní Západ připravil taktiku postupného škrcení. Prostě cenu bude stále snižovat a podmínky zpřísňovat. Pokud uvidí, že to trochu funguje. Já bych to nazval operace Anakonda!
Na reakcích záleží.
Trochu, na úvodník hodně, jsem se rozepsal. Ale věřte tomu, že jsme ve zlomovém okamžiku dějin. Dnes se toho a nevratně stalo a ještě stane mimořádně mnoho.