Úvodník dnešní Kosy -dnes o cenovém stropu na ruskou ropu


Kolektivnímu Západu evidentně nestačí, co už  si vlastními protiruskými sankcemi způsobil

-katastrofální inflaci

-zoufalou situaci v  zásobování energiemi

-zpřetrhání dlouhodobých globálních  dodavatelských řetězců

-recesi

-enormní   nárůst  zadlužení

-riziko obrovských občanských nepokojů

Abych jmenoval alespoň ty hlavní.

Všechno pro bigotní  šílence  málo!!!  Takže  si dáme  další kolo – na dnešek je  oznámeno uplatnění zastropování cen  ruské ropy. V okamžiku, kdy tohle  vydání připravuji  – středa minulý  týden, tedy pár  dní před spuštěním zatím není žádný náznak, že  by  kolektivní Západ  věděl, jak ten strop nastavit. Ale  trvá na něm.

Připomíná mi to hlášku – jdu tam, nevím kam, jdu pro něco, nevím pro co!

A pretendenti takovéhle přístupu  velí!!! Dokázali ty  části našeho systému , které jim na truc, dosud nějak fungovaly, rozvrátit  tak, jak by  to nikdy  žádný Putina jeho trollové ani ve snu nedokázali.

Před  válkou na  Ukrajině  jsme platili  za jednotku ruského plynu cca  20 Eur. Dnes  přátelům  největším  – Norsku a  USA  platíme  125 Eur a pochvalujeme si, jak prima cenu od nich máme!!! Rusku jsme dlouhodobé smlouvy  dát nechtěli, protože  Green deal, protože  Putin, protože  mandelinka  bramborová. Ovšem  hrdé Německo,  to samé Německo, které chtělo, aby se jeho fotbalisté  vymezili vůči Kataru tím, že budou mít  demonstrativně  duhové pásky,  právě  s týmž Katarem podepsalo smlouvy  na 15 let  o dodávkách katarského plynu. Počínajíc  rokem 2026. A  aby se to nepletlo, tak ten plyn Němcům nebude  dodávat Katar napřímo, ale přes  amerického zprostředkovatele  ConocoPhillips, ten  bude dopravovat plyn  z Kataru do nově stavěného LNG terminálu v Brunsbüttelu.

Za  přepravu  plynu z Ruska  Nordstreamy  by  Němci neplatili nikomu nic… Ale oni Američanům i Katařanům budou platit  rádi. O nás nemluvě. Stejně tak  pomlčme o tzv. uhlíkové stopě, na kterou jsme normálně vysazeni  jak Zelenský na Putinovu duši.

Ale  dnešek se  bezesporu  stane  dalším dnem D  v evropských dějinách a historii kolektivního Západu.

Dnes  jsme nasadili  na  Rusko skutečnou  ekonomickou  atomovku.  Ovšem nikdo neví, koho všeho a jak zasáhne  jednak její   tlaková, elektromagnetický puls a  především následná radiace….

Ale  tohle  nešlo na Kose pominout.

V mezičase se  kolektivní Západ  sjednotil tedy  doslova pár hodin před zavedením cenového stropu na  jeho konečné výši  – 60USD/barel. Nemá smysl řešit  tuhle  nastavenou  hodnotu. A to ani z ruské nebo západní strany. Hlavní ruská ropa  typu Ural se  do ní pohodlně vejde, asijská ropa ze  Sachalinu ne. Život ukáže.

Ano  život  ukáže. Ono to není  momentálně o nastavení  cen. Důležité jsou  reakce!!!

Jestli to  embargo  má  být  )spěšné, pak by se musela připojit  zejména Čína s Indií. Zatím to vypadá, že tak neučiní. Nicméně  určitě  vyvinou na  Rusko, které je v nouzi, velký cenový tlak. Přesně  to USA  chtějí!  Dalším, kdo  sehraje  velkou roli je  Turecko. Pokud  dodrží, co deklaruje, že  nepustí  přes  svoje  průplavy  žádnou loď  s pojištěním nákladu dle jeho názoru nedostatečným,  velmi by podvázalo schopnost Ruska obcházet sankce.

Navíc  totéž mohou provést kdykoliv  Dánové  na  Baltu.

Na  druhou stranu, je zcela  zřejmé, že  Rusko nemůže, ba dokonce nesmí, ve vlastním  zájmu akceptovat jakýkoliv tlak v této věci na sebe. Jeho prestiž obrovsky  utrpěla naprosto zpackanou kampaní na Ukrajině. Jakékoli se podvolení a to  i tiché, by znamenalo kapitulaci. Takže  soudím, že  ruské varování,  že  od  ruských dodávek bude odstřihnuta kterákoliv země, která  se  k cenovému stropu připojí, je míněna  vážně. Uvidíme  to zejména  na tom, zda  ropa  z asijských ruských tichomořských nalezišť  bude proudit dál nebo ne.

Mimochodem -Japonsko si vyjednalo vyjímkou z embarga a smí pro svou potřebu z naleziště  Sachalin 2 dovážet v plném rámci starých smluv. Zrovna tak Bulhaři.

Situace  Česka, Slovenska, Maďarska a  ropovodu Družba je  dobře  známa. Tudy ruská ropa může  proudit  ještě dva roky. Němci a Poláci se hrdě  bijí v prsa, že  už od Nového roku ani kapku ruské nafty.I když  mají také tu výjimku na Družbu. No a  já na  AMERICKÉM specializovaném energetickém webu Oilprice. com právě  čtu  následující  informaci:

Minulý měsíc ruský obchodní deník Kommersant s odvoláním na zdroje uvedl , že PKN Orlen požádal ruský monopol na ropovodu Transněfť o získání 3 milionů tun ruské ropy ropovodem Družba v roce 2023 na základě dlouhodobých smluv. Orlen přestal nakupovat ruskou ropu na spotovém trhu v březnu, ale nadále dováží ruskou ropu ropovodem Družba – nepodléhající embargu EU na dovoz z Ruska – na základě dlouhodobých smluv s ruskými firmami Rosněfť a Tatněfť.

Také reakce a hlavně – věrnost  vyřčenému slovu.

Na  reakcích záleží. Protože  Západ, poučen svými nespornými sankčními „úspěchy“ tentokráte postupuje  velmi obezřetně.

To zásadní, čemu se  chce  vyhnout,  je  situace, kdy by  Rusko přestalo dodávat  svou ropu na trhy  vůbec nebo jen v podstatně omezeném  množství. Protože  by okamžitě  její cena prolétla  stropem. Burzovním, Nikoli  tím směšným, co si vymyslela  G7 a EU. Zveřejnil jsme  na Kose  v této věci materiály  světových bank,  kdy  jedna  z nich konstatovala, že  by  barel šel nad  200 USD a  tuším, že Goldmani to viděli možná až přes  400.  Tohle si nikdo nemůže dovolit platit. A Západ  už vůbec ne, vzhledem ke svému zadlužení a hrozbě recese.

Současně  by  tenhle cenový imperativ  měl utlumit  čínské a indické  vášně po ruské ropě  téměř  zdarma. Velmi snadno by se stalo, že když to přeženou, tak prostě  zaplatí  těch 200 za  barel a bude!

Opakuji znovu na reakcích záleží!  V neděli celý  ekonomický  svět  čekal, co přinese  zasedání výboru zemí OPEC+. Americká a britská media  během týdně naznačovala, že existují informace, že  jisté kruhy OPEC + jsou nakloněny  zvýšení těžby a neuplatnění  dohodnutého omezení produkce,z  října. Ropa okamžitě  šla  dolů. Proti tomu stály  jiné náznaky – že naopak OPEC+, vzhledem k cenovému propadu  produkci ještě  více omezí. Cena okamžitě  stoupla. Takže se  čekalo, co přinese  včerejší  jednání  ropných zemí. Stačilo pouhých dvacet minut a  výsledek potvrdil, že  žádná změna politiky  na trhu s ropou nebude.Restrikce  dohodnuté  minule platí. Bez ohledu na to, co si o nich myslí pan prezident USA  nebo kolektivní Západ. Tlak který  tihle v posledních dnech vyvinuli, zejména  na Saudy, SAE, Kuvajt se evidentně minul účinkem. Nic nebyla platná imunita  pro saudského korunního prince  Mohammeda bin Salmána kvůli vraždě novináře  Chášakdžího. Saudi nepovolili.

Ba právě naopak! Do celkového kontextu zapadá  na středu oznámení  návštěva  čínského prezidenta Si v Rijádu. A předmětem nebude nic menšího, než prohloubení spolupráce obou zemí. S tím, že jejím  vrcholem má  být opuštění dolarového systému v platbách  za  saudskou ropu a  přechod na  zúčtování v čínské měně!!!

Důvod? Jednak  je to výrazně  snazší a pojhodlnější pro  hlavního saudského odběratele, kterému  odpadá tradiční kursové riziko, vymazání  dolarového politického rizika – viz  Rusko a  to jak pro Peking, tak pro Rijád. Ten se netají tím, že po zmrazení  ruských rezerv  hodlá ty  svoje zásadně diverzifikovat a  v určité, nemalé míře prostě utéci z dolaru někam, kam na  saudské peníze  Washington nedosáhne. Na tohle Kosa upozorňovala  od samého počátku, co USA  vymysleli tuhle geniální sankci. Jestli to Saudi nastartují, myslím, že se  řada  dalších ráda připojí. Dokonce  jsem narazil na zprávu, že  v Číně snad má být  deponována  i část saudských zlatých rezerv. I tohle jsou reakce.

Že si Američané ani trochu ZATÍM nejsou jisti dopadem toho cenového deklu je patrné z  toho, že  jejich ropná  společnost Chevron obdržela od  tamní vlády speciální povolení na  šest měsíců na těžbu ropy ve Venezuele. Je to spojeno s tanečky  typu, že  Maduro se ohnul, když začal jednat s opozicí a že to je jen na šest měsíců, ale kdyby  nebylo ruské krize,  tak by  Chevron utřel  tak maximálně slzu v oku.

Tenhle  vývoj bude vrcholně zajímavý.

Rusko v mezičase  zvýšilo svou flotilu tankerů o minimálně 100  jednotek, ale to k pokrytí přesměrování ruského exportu z Evropy do Asie  stačit nebude. Nicméně Moskva  rozhodně  bude pracovat  na přesměrování toku svých  energetických surovin ze západu na východ. A  až to, více  či méně  dokončí, pak bude  mít  kolektivní Západ, rozuměj Evropa, těžkého pecháčka. Asiaté, s jejich rostoucími ekonomikami  vezmou  kapacitně  všechno. Za  dobrou cenu. Navíc  Moskvu nikdo nebude prudit  s nějakým Green Dealem  a podobně. A Evropa? Tak ta si vymění závislost na ruských energiích za tu na amerických a především arabských. Při stoupající  síle  muslimských menšin v západní Evropě a jejich radikalizaci???  Tak to je tedy  výhra!!!!  Rusko nikomu pravoslaví a ni azbuku nevnucovalo. Ani  nevytvářelo no go zóny.

Opravdu  dost důvodů,a bych tvrdil, že  jsme dnes  svědky  historického dne. Jehož  význam nelze dohlédnout. A  nikdo netuší, co všechno přinese.

Ještě  drobnost z Financial Times. V  článku , který jsem pro dnešek převzal z Wall Street Journal najdete informaci,  že  EU původně  hodlala  suspendovat  lodě, které  by  nerespektovaly  sankce  vyhlášené EU a  dál přepravovaly  ruskou ropu bez cenového stropu, navždy  vyloučit  z trhu EU. WSJ  píše, že  to  bylo zmírněno na  6měsíců. Protože  země  velkých rejdařů – konkrétně  Malta, Řecko a  Kypr  se  se postavily na zadní a hrozily  , že  žádné sankce  neschválí, protože by to těžce postihlo jejich ekonomiky. V novějším článku Financial Times na stejné téma  ovšem stojí tohle:

The EU said that any non EU-flagged tanker that was found to have breached the cap would face a ban from western maritime services for 90 days, rather than a lifetime ban as originally proposed.

což překladač  přeložil následovně.

EU uvedla, že každému tankeru, který nepluje pod vlajkou EU a bude zjištěno, že překročil limit, bude hrozit zákaz používání západních námořních služeb na 90 dní, nikoli doživotní zákaz, jak bylo původně navrženo.

takže  už neplatí  ani ten půlroční stopka, alébrž  tříměsíční.

Takže  FT dodávají:

Byl to krok prosazovaný jak Řeckem, kde provozovatelé tankerů hrají hlavní roli v přepravě ruské ropy – často s plavidly plujícími pod vlajkou jiných zemí –, tak USA, které se snažily zajistit, aby opatření nevytvářela nepřiměřenou zátěž na globální ekonomiku. To by teoreticky mohlo vést k tomu, že někteří operátoři se rozhodnou přijmout dočasný zákaz jako náklady na podnikání, pokud jsou nabízené přepravní sazby za přepravu ruské ropy mimo strop dostatečně vysoké.

Nepíši to proto, že bych se chtěl  kolektivnímu Západu a  zejména bigotům z EU posmívat. Tyhle  sankce  s  cenovým stropem na ruskou ropu  prodávanou třetím zemím, nikoliv do USA nebo EU jsou pro Moskvu asi nejnebezpečnější ze všech , jimiž  byla už podrobena. Ano, za  SOUČASNÝCH podmínek to Rusko dokáže obejít. Ale podle mne kolektivní Západ  připravil taktiku postupného škrcení. Prostě cenu bude  stále snižovat a podmínky  zpřísňovat. Pokud uvidí, že to trochu funguje. Já bych to nazval operace  Anakonda!

Na reakcích záleží.

Trochu, na úvodník hodně, jsem se rozepsal. Ale věřte  tomu,  že  jsme ve zlomovém okamžiku dějin.  Dnes se toho a nevratně  stalo a ještě stane mimořádně mnoho.

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.