napsal kdosi ze známé university v městě M
Vlkův úvod:
Došel mi opět zajímavý mail. Nejspíše jen pro mne. Popisuje situaci na jedné konkrétní renomované vysoké škole. Žádná popřevratová rychlokvaška, nýbrž , řekněme, dlouholetý sloup českého vysokého školství. Ta situace se týká zabezpečení energií, které tak hrdě pro tento sektor oznamoval Fiala, Síkela a další vybraní borci z Obludária. Jak veřejný sektor je energeticky zabezpečen a nikdo nebude mít problém.
Takže ona pohoda, konkrétně tepelná na oné vysoké škole vypadá, co se týče nadcházejících dvou měsíců, tak, jak se dozvíte z přetisku následujícího mailu. Který jsem, z pochopitelných důvodů, maximálně anonymizoval.
Kosa tu není proto, aby někomu působila potíže, nýbrž aby informovala. Ty, kteří o to stojí.
Máme opravdu dostatek energie?
Ahoj Vlku,
pro zajímavost Ti posílám, jak vypadá „dostatek“ energie u nás na škole – jedna nejmenovaná státní univerzita , patřící mezi ty největší v republice:
Návrh na organizaci zkouškového období v zimním semestru 2022/23
Zkouškové období:
- Zkouškové období
od 12. 12. 20222 – 21. 12. 2022
pak od 2. 1. 2023 – 18. 1. 2023.
- Zimní prázdniny od 23 .1. 2023 do 26. 2. 2023
- (Poznámka: normálně trvá zimní semestr až do Vánoc a zkouškové tak do půlky února, bez zimních prázdnin samozřejmě. Vzpomínám na jedny zimní „uhelné“ prázdniny za komunistů – ale to bylo přece fuj. Jenomže byly celodenní mrazy a v noci kolem – 20 st. C – jak by to asi dopadlo dnes?)
- Předpokládá se zkoušení od pondělí do středy ve vybraných učebnách.
- Ve státnicovém týdnu od 9. 1. 2023 do 12. 1. 2023 vytopíme podle potřeby krátkodobě i další učebny.
- Dále budeme topit na Den otevřených dveří 27. 1. 2022 a 28. 1. 2022.
- Předpokládá se, že zaměstnanci budou na FAST v kanceláři přítomni od pondělí do středy, kdy se budou kanceláře vytápět.
- Ve čtvrtek a pátek se doporučuje home office, kanceláře se nebudou vytápět.
- Pokud někdo ze zaměstnanců bude preferovat práci v kanceláři, je možné vytápět jeho kancelář po dohodě s vedoucím katedry.
- Režim THP zaměstnanců a vytápění jejich kanceláří po dohodě s jejich vedoucím.
- Po vyhodnocení zkušeností z režimu ve zkouškovém období bude v první polovině ledna upřesněn režim v době zimních prázdnin.
Po dobu zkoušení (pondělí – středa) předpokládáme vytápění těchto učeben:
- Učebny I 2., 3., 4. patro (celkem 12 učeben)
atd., atd.
Takže kam se poděje to vládou a Síkelou zajištěné „dostatečné“ množství energie na tuto zimu, když univerzita není schopná vytápět učebny po celý týden a zkracuje zimní semestr a zkouškové období? Po Covidu další rána našemu vzdělávání?
A protože jsem z oboru, tak se můžu ptát dál:
– Když přestanu na pár dní v týdnu vytápět, ještě neznamená, že něco ušetřím – o to víc energie musím potom do budovy dodat, abych se dostal na původní teplotu. Říká se tomu „zátopový výkon“ a jeho energetické porovnání s „otopnou přestávkou“ se prokazuje výpočtem – u každé budovy to ale vychází jinak.
– tepelná pohoda je jednou z nejdůležitějších a nejpreferovanějších vlastností vnitřního prostředí – jestliže snížím teplotu uvnitř budovy, byť o 2 st. C, nemusím se tam cítit dobře a pracovní výkon jde prudce dolů. A nepomůže mi ani slavných „deset svetrů“. Hlavně u sedavých zaměstnání prsty na rukou budou za chvíli studené a zkoušel někdy někdo psát na klávesnici v rukavicích? A to se pořád bavíme o vnitřní teplotě kolem 18 st. C. A nesmíme zapomenout, že každý člověk má tu svoji tepelnou pohodu nastavenou individuálně – hlavně starší lidé, těm je pocitově chladno i při 20 st. C.
Co udělá člověk v budově, když je mu pocitově chladno? Přestane větrat. Co z toho vyplývá – to je téma na dlouhé povídání a já už jsem se i tak neplánovaně rozjel, takže jenom velice stručně: vlhko, plísně, vydýchaný vzduch (bolest hlavy a únava). Dříve se to týkalo chudších obyvatel ve vlhkých studených suterénních bytech, dnes nám to hrozí všem.
S pozdravem
PZ
Vlkův dovětek:
Nejsem z oboru tepla a jeho užití, ale na vlastní kůži jsem si veškeré zmíněné dopady už vyzkoušel. Doma. Když přišly účty za plyn. A část rodiny vyhlásila, že se musí šetřit. Tak jako za Fialy a vyhlášeném úsporném režimu mojí dobré ženy mi zima nikdy nebylo. Za celý můj život. A dokonce ani za komunistů a jejich uhelných prázdnin!! A na rozdíl od autora mailu jsem uhelné prázdniny zažil nejméně 4x. A to byly opravdu vlny mrazů dva až tři týdny, -20. Letos ještě neklesla venkovní teplota pod -5… Natož, abychom si užili mrazivé několikatýdenní průniky arktického vzduchu do střední Evropy!
Jsem zvědav, co se bude dít, jestli se to stane….
Původně jsem chtěl dodat něco ve smyslu, že je mi líto jak kantorů, tak študáků z té university. Zůstanu jen u těch kantorů. Študáků, pokud se podívám na různé průzkumy, mi líto není. Jejich politické nastavení, zejména na universitách je většinově nějaké. Tak nechť si užijí praktické dopady!!! U nich to bude ta správná lekce. Tedy jestli pochopí, s čím jsou právě konfrontováni. Pokud to ovšem mají nastaveno podle hesla pivo, fajfka, ženy, rum, to vše patří studentům, jako jsme to kdysi , před šedesáti roky měli nastavené my, tak se žádná lekce konat nebude!!! Ale počkejme a uvidíme!
Až se k nim dostaví hrdina jejich dětských snů -Mrazík osobně a potřese jim svou ledovou rukou! Třeba pak leckdo z nich začne přemýšlet….O tom, jestli volit takové Piráty nebo Nerudovou…