Milí studenti, profesoři, docenti a universitní pracovníci – máte rádi Mrazíka? Tak vás osobně navštíví na naší universitě!


napsal kdosi ze známé  university  v  městě M

Vlkův úvod:

Došel mi opět zajímavý mail. Nejspíše  jen pro mne. Popisuje situaci na jedné konkrétní renomované  vysoké škole.  Žádná popřevratová  rychlokvaška, nýbrž , řekněme, dlouholetý sloup českého vysokého školství.  Ta situace  se týká  zabezpečení  energií, které tak hrdě pro tento sektor oznamoval Fiala, Síkela a  další  vybraní  borci z Obludária. Jak veřejný sektor  je energeticky  zabezpečen a nikdo nebude  mít problém.

Takže  ona pohoda, konkrétně tepelná na oné  vysoké škole  vypadá, co se týče nadcházejících dvou měsíců, tak, jak se  dozvíte  z přetisku následujícího mailu. Který jsem, z pochopitelných důvodů, maximálně anonymizoval.

Kosa tu není proto, aby někomu působila potíže, nýbrž aby informovala. Ty, kteří o to stojí.

Máme opravdu dostatek energie?

Ahoj Vlku,

pro zajímavost Ti posílám, jak vypadá „dostatek“ energie u nás na škole – jedna nejmenovaná státní  univerzita , patřící mezi ty  největší v republice:

Návrh na organizaci zkouškového období v zimním semestru 2022/23

Zkouškové období:

 • Zkouškové období
  od 12. 12. 20222 – 21. 12. 2022
  pak od 2. 1. 2023 – 18. 1. 2023.
 • Zimní prázdniny od 23 .1. 2023 do 26. 2. 2023
 • (Poznámka: normálně trvá zimní semestr až do Vánoc a zkouškové tak do půlky února, bez zimních prázdnin samozřejmě. Vzpomínám na jedny zimní „uhelné“ prázdniny za komunistů – ale to bylo přece fuj. Jenomže byly celodenní mrazy a v noci kolem – 20 st. C – jak by to asi dopadlo dnes?)
 • Předpokládá se zkoušení od pondělí do středy ve vybraných učebnách.
 • Ve státnicovém týdnu od 9. 1. 2023 do 12. 1. 2023 vytopíme podle potřeby krátkodobě i další učebny.
 • Dále budeme topit na Den otevřených dveří 27. 1. 2022 a 28. 1. 2022.
 • Předpokládá se, že zaměstnanci budou na FAST v kanceláři přítomni od pondělí do středy, kdy se budou kanceláře vytápět.
 • Ve čtvrtek a pátek se doporučuje home office, kanceláře se nebudou vytápět.
 • Pokud někdo ze zaměstnanců bude preferovat práci v kanceláři, je možné vytápět jeho kancelář po dohodě s vedoucím katedry.
 • Režim THP zaměstnanců a vytápění jejich kanceláří po dohodě s jejich vedoucím.
 • Po vyhodnocení zkušeností z režimu ve zkouškovém období bude v první polovině ledna upřesněn režim v době zimních prázdnin.

Po dobu zkoušení (pondělí – středa) předpokládáme vytápění těchto učeben:

 • Učebny I 2., 3., 4. patro (celkem 12 učeben)

atd., atd.

Takže kam se poděje to vládou a Síkelou zajištěné „dostatečné“ množství energie na tuto zimu, když univerzita není schopná vytápět učebny po celý týden a zkracuje zimní semestr a zkouškové období? Po Covidu další rána našemu vzdělávání?

A protože jsem  z oboru, tak se můžu ptát dál:

– Když přestanu na pár dní v týdnu vytápět, ještě neznamená, že něco ušetřím – o to víc energie musím potom do budovy dodat, abych se dostal na původní teplotu. Říká se tomu „zátopový výkon“ a jeho energetické porovnání s „otopnou přestávkou“ se prokazuje výpočtem – u každé budovy to ale vychází jinak.

– tepelná pohoda je jednou z nejdůležitějších a nejpreferovanějších vlastností vnitřního prostředí – jestliže snížím teplotu uvnitř budovy, byť o 2 st. C, nemusím se tam cítit dobře a pracovní výkon jde prudce dolů. A nepomůže mi ani slavných „deset svetrů“. Hlavně u sedavých zaměstnání prsty na rukou budou za chvíli studené a zkoušel někdy někdo psát na klávesnici v rukavicích? A to se pořád bavíme o vnitřní teplotě kolem 18 st. C. A nesmíme zapomenout, že každý člověk má tu svoji tepelnou pohodu nastavenou individuálně – hlavně starší lidé, těm je pocitově chladno i při 20 st. C.

Co udělá člověk v budově, když je mu pocitově chladno? Přestane větrat. Co z toho vyplývá – to je téma na dlouhé povídání a já už jsem se i tak neplánovaně rozjel, takže jenom velice stručně: vlhko, plísně, vydýchaný vzduch (bolest hlavy a únava). Dříve se to týkalo chudších obyvatel ve vlhkých studených suterénních bytech, dnes nám to hrozí všem.

S pozdravem

PZ

Vlkův dovětek:

Nejsem z oboru  tepla a jeho užití, ale na vlastní  kůži jsem si veškeré zmíněné dopady  už  vyzkoušel.  Doma. Když přišly  účty za plyn. A část rodiny  vyhlásila, že se musí  šetřit. Tak jako za  Fialy a vyhlášeném úsporném režimu mojí dobré  ženy mi zima nikdy  nebylo. Za celý můj život.  A dokonce  ani za komunistů a jejich uhelných prázdnin!! A na rozdíl od  autora mailu jsem uhelné prázdniny zažil nejméně  4x. A to byly  opravdu vlny mrazů dva  až tři týdny, -20. Letos ještě neklesla  venkovní  teplota  pod  -5… Natož, abychom si užili  mrazivé několikatýdenní průniky  arktického vzduchu do střední Evropy!

Jsem zvědav, co se bude dít, jestli se to stane….

Původně  jsem chtěl dodat něco ve  smyslu, že  je mi líto jak kantorů, tak študáků z té university. Zůstanu jen u těch kantorů. Študáků, pokud se podívám na různé průzkumy, mi líto není. Jejich politické nastavení, zejména  na universitách je  většinově  nějaké. Tak  nechť si užijí praktické dopady!!! U nich to bude  ta správná lekce. Tedy  jestli pochopí, s  čím jsou právě konfrontováni. Pokud  to ovšem  mají nastaveno podle hesla pivo, fajfka, ženy, rum, to vše patří  studentům, jako jsme to kdysi , před šedesáti roky  měli nastavené  my,  tak se  žádná lekce konat nebude!!! Ale počkejme a uvidíme!

Až se k nim dostaví  hrdina jejich dětských snů -Mrazík osobně a potřese jim svou ledovou  rukou! Třeba pak leckdo z nich začne  přemýšlet….O tom, jestli volit  takové Piráty nebo Nerudovou…

Příspěvek byl publikován v rubrice Hosté se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.