Kolektivní Západ zavedl už nejméně devět kol různých typů sankcí s cílem zbankrotovat ruskou ekonomiku. Jak se mu to povedlo nebo nepovedlo popisuje zásadní článek britského The Economist. Když si to srovnám s tím, co hlásí vždy tak nadšeně zpravodajové takové ČT z Moskvy, Washingtonu nebo Bruselu nebo co čtu v nějakém tom mainstreamu typu Aktuálně nebo Deník, pak si musím myslet, že buď Economist je neskonale drzé putinovské medium, která by měli Britové okamžitě postavit mimo zákon, protože nám nedopřává ten potřebný klid na naši sankční práci nebo , že z nás už zmíněná česká media dělají záměrně naprosté hlupáky, kteří v poklidu chroupají informační slámu ve Fialově maštali.
Závěr si jistě uděláte sami. Nic vám, na rozdíl od Českých televizí, Seznamů, Aktuálně a Deníků nehodlám podsouvat. Na tohle Kosa není. Ale dost řečí text
In 2022 Russia kept the economic show on the road
už proletěl mým překladačem a vypadl takhle:
V roce 2022 Rusko udrželo ekonomickou show na trase
Deváté největší světové ekonomice se dařilo mnohem lépe, než se očekávalo
Uplynulý rok byl pro ruskou ekonomiku náročný. Zahraniční investoři hromadně prchali, mnozí se už nikdy nevrátí. Oficiální prognózy naznačují, že jen málo zemí zaznamená v roce 2022 větší pokles svého HDP . Jen hrstka zemí, včetně válkou zmítané Ukrajiny, skončí v horších číslech.
Graf kursu rublu v čase a graf úrokových sazeb Ruské centrální banky v čase

Z jiného pohledu se ale Rusku překvapivě dařilo. Ve dnech po únorové invazi na Ukrajinu panoval finanční chaos od Moskvy po Vladivostok. Poté, co západní země zavedly bezprecedentní množství sankcí, zkolaboval spolu s rublem i akciový trh. V té době se zdálo, že se „Pevnost Rusko“ Vladimira Putina hroutí.
Ekonomové rychle snížili své prognózy. Během několika dní se konsensuální odhad ročního růstu HDP v roce 2022 snížil z 2,5 % na pokles o 10 %. Někteří ekonomové byli ještě pesimističtější: Bílý dům očekával meziroční pokles ruského HDP o 15 %. Inflace v celé zemi prudce rostla.
Rusko čelilo tlaku na straně nabídky i poptávky ekonomiky. Západní podniky se stahovaly po tuctech, což razantně omezovalo to, co si Rusové mohli koupit. Centrální banka mezitím zdvojnásobila úrokové sazby, čímž zvýšila náklady na obsluhu dluhu, a tím dále stlačila poptávku.
Vybrané sektory ruské ekonomiky a jejich produkce v r. 2022 a graf importů do Ruska ze zemí OECD
Během několika týdnů však bylo jasné, že nejhorší předpovědi se nenaplní. Sankce vážně poškodily části ruské průmyslové základny, jako je automobilový sektor, který je závislý na zahraničních součástech. Jiní, zejména ti, kterým stát nařídil pomáhat s válečným úsilím, si nevedli vůbec špatně. Během léta a podzimu ekonomové revidovali opět své prognózy propadu. Nyní očekávají, že se ruská ekonomika v letošním roce sníží o zhruba 3–4 %. Nezaměstnanost se sotva pohnula, zčásti proto, že firmám bylo řečeno, aby si udržely pracovníky, i když mají nižší nebo žádný plat.
Dva hlavní důvody vysvětlují, proč se ruský pokles ukázal jako mělčí, než se očekávalo: politika a obchod. V prvních dnech invaze rychlé akce centrální banky a regulátorů přesvědčily obyčejné Rusy, že to s řešením rostoucí inflace myslí vážně. Inflační očekávání se po skoku opět snížila. Vyšší úrokové sazby povzbudily veřejnost, aby vrátila peníze, které si vybrala ze svých bankovních účtů v prvních dnech pandemie covid-19, a zabránila tak finanční krizi.
Sankce byly tvrdé, ale po většinu roku 2022 platilo jen málo omezení na prodej uhlovodíků (to se nyní mění). V letošním roce Rusko zatím dosáhlo přebytku běžného účtu ve výši více než 220 miliard dolarů, což je dvojnásobek úrovně předchozího roku.
Tato cizí měna pomohla financovat dovoz. Mnoho západních firem přestalo prodávat své zboží a služby do Ruska. Ale ale státy a společnosti i v jiných částech světa jsou až příliš rády, že mohou pomoci – čínské například zintenzivnily své ruské aktivity. Zdá se, že Turecko se stalo prostředníkem pro západní společnosti, které se snaží obejít sankce. Ruské dovozy se po prudkém jarním poklesu výrazně zotavily.
Ekonomická data „v reálném čase“ vykreslují pro Západ znepokojivý obrázek. V současnosti je ruská ekonomika v lepší kondici, než se očekávalo. Evropa, kterou tíží nebetyčně vysoké náklady na energii, mezitím upadá do recese.
■
Tak takhle to vidí Putinovi trollové z agentského hnízda s krycím názvem The Economist. Zkouším si hypoteticky představit, že by nešlo o Putlerovu hybridní farmu , ale o erudované ekonomické novináře s rozhledem, jaký například jistý Jaroslav Krupka nebo Jakub Železný mít nikdy nebude, ani kdyby odžil 10 životů….. To by bylo! To by potom znamenalo, že…. Ale ne, to nemůže být v žádném případě pravda! Rusko je na šrot a ještě dneska do půlnoci se ekonomicky zhroutí a my pochodujeme v sevřených šicích na vítězné dálnici k nejsvětlejším zítřkům! Jak mne něco tak ohavného mohlo jen napadnout?!
Dodatek z pondělního rána:
Právě jsem ne webu Kurzy.cz objevil výstup analytického oddělení České spořitelny o tom, jak to mají západní firmy s Ruskem….
Žádný velký exodus „západních“ firem z Ruska se ve skutečnosti nekoná
V době napadení Ukrajiny Ruskem působilo v Rusku 1404 firem z EU a zemí G7. Na začátku války to vypadalo na velký exodus z Ruska. Ve skutečnosti se jen 9% z těchto firem zbavilo alespoň jedné dceřiné společnosti v Rusku (USA 18%, Japonsko 15% a EU 8,3%). Analýza navíc ukazuje, že odcházející firmy měly v průměry nižší ziskovost a větší počet zaměstnanců než firmy, které v Rusku zůstaly.
Z firem, které v Rusku zůstaly, je 20% německých, 12% USA a 7% japonských nadnárodních firem. Autoři studie uzavírají, že tato zjištění zpochybňují ochotu západních firem oddělit se od ekonomik, které jejich vlády nyní považují za geopolitické soupeře. „Zjištění studie jsou prověrkou reálnosti narativu, že obavy o národní bezpečnost a geopolitika vedou k zásadnímu uvolnění globalizace.“