Lidé přichází o úspory víc, než bylo nutné. Může za to ČNB.


Fascinuje mne, jak málo pozornosti je  v prezidentské kampani  oběma  kandidáty, ale především mediálními propagandisty  věnováno ekonomickým problémů země  a to především těch, které se  bezprostředně týkají obyvatelstva. Z nichž největší je  bezesporu inflace. A ve vztahu k ní drží prezident  rozhodující kompetenci – samostatné jmenování členů  bankovní  rady a  jejího guvernéra.

Situace je  natolik alarmující, že si toho všimli dokonce i v ekonomické redakci Seznamu.cz   a  ve  specializované příloze  Cash  Only vydali k tématu následující  článek:

Cash Only: Lidé přichází o úspory víc, než bylo nutné. Může za to ČNB.

Rekordně vysoká inflace sebrala za uplynulý rok z reálné hodnoty úspor domácností přes 500 miliard korun a rozhodně to není konečné číslo. S vysokou inflací se budeme potýkat i letos a úspory se znehodnotí o další stovky miliard.

Za loňský a letošní rok tak půjde o největší zdecimování úspor v novodobé historii Česka. Je proto namístě otázka, jaký díl viny na tom nese Česká národní banka, která má ze zákona pečovat o cenovou stabilitu, to znamená držet inflaci kolem dvou procent.

Je jasné, že k růstu inflace muselo dojít. Po dvou covidových letech došlo k vysoké kumulaci úspor, fiskální politika byla expanzivní a ve finále došlo ještě k výraznému snížení daní. Silné inflační tlaky přicházely z domácí ekonomiky a k tomu se přidaly ještě silnější vnější inflační tlaky způsobené růstem cen komodit, energií a potravin na světových trzích.

Bývalá bankovní rada v čele s guvernérem Jiřím Rusnokem si riziko růstu inflace uvědomila relativně včas, a proto v polovině roku 2021 začala nepřetržitě zvyšovat úrokové sazby z 0,25 % až na 7 % v polovině roku 2022.

Poté nastoupil do čela ČNB Aleš Michl, který byl členem Rusnokovy bankovní rady a s kolegou Oldřichem Dědkem po celou dobu zpřísňování měnové politiky hlasoval proti zvyšování sazeb. S novým guvernérem a zásadně obměněnou bankovní radou přestala centrální banka sazby zvyšovat a vyhlásila novou strategii stability sazeb.

Paradoxně až komicky v této situaci vyznívají komentáře guvernéra Michla, který zjednodušeně řečeno ze všeho špatného obviňuje bývalou bankovní radu a očekávané postupné zpomalení růstu inflace vydává za výsledek strategie nové bankovní rady. Lze-li nicnedělání vůbec za protiinflační strategii považovat.

Začne-li v letošním roce inflace postupně slábnout, jde jednoznačně o důsledek zvýšení úrokových sazeb bývalou bankovní radou ČNB a slábnutí inflačních tlaků v eurozóně a USA, kde inflaci krotí zvyšováním úrokových sazeb. Pro pokles inflace v Česku neudělala aktivně současná bankovní rada nic.

Guvernérem Michlem uváděná politika silnější koruny i za cenu devizových intervencí byla nastolená již bývalou bankovní radou a současná v ní pouze pokračovala.

Bankovní rada ČNB by měla být z povahy svého mandátu a své nezávislosti, které požívá proto, aby mohla plnit svůj primární cíl, cenovou stabilitu, spíše pesimističtější. Současná bankovní rada je až přehnaně optimistická. Její členové sice nevylučují, že jsou v případě dalších inflačních impulsů připraveni úrokové sazby zvednout, ale současně hovoří o tom, že po celý letošní rok se pravděpodobně sazby nezmění.

V důsledku zpřísnění měnové politiky, růstu nákladů a omezení spotřeby domácností ekonomika zpomaluje, ale recese se očekává spíše mělká a krátká. Tlaky na růst mezd jsou stále značné a očekávání firem ohledně vývoje inflace spíše pesimistická. Například více než polovina generálních ředitelů velkých firem v Česku podle průzkumu společnosti PWC i letos očekává průměrnou inflaci dvoucifernou.

Strategie nicnedělání tak rozhodně není úspěšná v tom, že by měnila inflační očekávání v ekonomice, což je pro další vývoj inflace dost důležité.

Srovnáme-li strategii bývalé a současné bankovní rady, tak jednoznačně správný postup aplikovala bývalá bankovní rada. Zvyšování sazeb i za ceny většího propadu ekonomiky doporučují i OECD či Mezinárodní měnový fond, ale k tomu je současná bankovní rada ČNB hluchá.

Jasné je, že inflace by ještě nějakou dobu řádila, i kdyby se loni pokračovalo ve zvyšování úrokových sazeb, ale mnohem dříve by se z vrcholu spustila dolů a domácnosti i firmy snad uvěřily, že ČNB opravdu s inflací bojuje, a nejen o tom mluví.

V Česku na vrchol inflace stále čekáme. K otočení trendu tak dojde více než po roce a půl a k cíli dvou procent se přiblížíme nejdříve po dvou a půl letech od zahájení růstu sazeb. A toto očekávání stále stojí na víře, že inflace odezní, i když má ČNB ruce v klíně.

Za  sebe říkám, že  mi Seznam.cz v tomto případě  mluví z duše. V předvolebních debatách před  I. kolem a zcela a nepochybně  u před  finále interjvjůci, všelijací takoví   Řezníčkové a podobní doslova plkali  s  kandidáty  o  všem možném a především nemožném. Manželství stejnopohlavních párů,  vyznamenání pro Mašíny, generálské lampasy pro statečného plukovníka  Koudelku,  atd. atd. Prostě  samé  planetárně  důležité záležitosti! Ale inflace, boj s ní a  obměnění  bankovní rady, když  obyvatelstvo přišlo o cca  20%  svých úspor?  To nikoho netankuje! Proč  také? Taková  titěrnost!!!!

Tohle nejlépe  svědčí o celém  tom mediálním vyrválu a doslova  náboženským zanícením z kategorie  vyznavačů Islámského státu, v které se  české prezidentské volby změnily!!! To, v podstatě  nejdůležitější nikoho nezajímá. Intervjůky  proto ne, že se z nich stali  dobrovolně  šiřitelé  toho jediného a vždycky  správného džihádu a  také   že  materii nerozumí a  kandidáti  také ne. Protože jeden má svoje  specifické zájmy a ten druhý netuší, která bije.

A volič?  tak ten se  pere, seč mu  síly  stačí  za jednu nebo druhou stranu. Kdyby mu někdo ukradl šrajtofli s pár  drobnými, co v ní má, zuřil by k nepříčetnosti. Když  mu ČNB a  vláda, protože  na tu nesmíme zapomenout, tak  ohledně inflace  učinila  opravdu mimořádně hodně, aby se jí ve Fialalandu  hodně  a hodně líbilo, tak  nereaguje!  Oč  snazší je  nadávat  Babišovi/Pavlovi, vymýšlet  více či méně  vtipné přesmyčky  jmen  nebo lajkovat na internetu!

Tenhle problém vyžaduje přemýšlet… U všech jmenovaných.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.