Svícení proti Fialově tmě a válce 27.1.2023


napsal Řezníček z Brna

V Brně svítíme dál do tmy – přijďte všichni !!

 

Když jsem v pátek 20. ledna šel na brněnské Náměstí svobody, počítal jsem tak s účastí deseti lidi.

Prudce se ochladilo, mrzlo, a ledový vítr mi stěžoval i pouhé nesení velkého transparentu.

Na náměstí jsem instaloval svůj transparent a z druhé části, směrem od atomových hodin, které v Brně nazýváme  pánské přirození, protože svým tvarem k tomu přímo vybízí, se ke mně rozjelo několik skejťáků.

Když dohrkali na svých prkýnkách jeden spustil: Pane, můžeme se s vámi u toho nápisu vyfotit?

My si to chceme pověsit na facebook.

Vy jste pro válku nebo pro mír? zeptal jsem se.

Čeče, my jsme pro mír, my chceme jezdit na prkýnkách a ne válčit, to je jasná zpráva, spustil jeden v neformálním tónu.

A tak jsem se s těmi kluky (tak 16-17 roků) taky nechal vyfotit s našim transparentem NECHCEME VÁLKU!! na ten jejich facebook.

Než odhrkali na svých skejtech směr mekáč (McDonalds), nezávazně slíbili, že se možná vrátí a účastní se našeho protestu.

Už se nevrátili, ale měl jsme z nich jednoznačně dobrý pocit.

To už začali přicházet první účastníci.

Někteří stálí nepřišli, ale zase přišli úplně noví lidé a to mě potěšilo.

Přes tu velkou zimu nás bylo cca dvacet pět.

To jsou asi ti skalní srdcaři, kteří by přišli, i kdyby bylo zemětřesení…

Pár minut po sedmé k nám zamířila dáma ve středních letech.

Proč tu stojíte s těmi svíčkami?

Protože chceme mír a nechceme válku odvětil jsem.

Takže podporujete Putina odvětila stroze.

Rozpoutala se debata a vzápětí se objevili, jako na zavolanou,  dva mladíci, studující v Brně nějakou VŠ.

Přidali se na stranu té paní a slovní souboj mohl začít.

Musím ale poznamenat, že to byla velmi kultivovaná debata, naši názoroví odpůrci byli slušní, ale hlavně my jsme se začátku domluvili, že vždy může mluvit pouze jeden a nikdo nebude nikoho překřikovat.

My jsme byli v několikanásobné početní převaze a lehce bychom je překřičeli a debata by ztratila smysl.

A toto se také dodržovalo po celou dobu debaty, která se protáhla až na hodinu a čtvrt.

Samozřejmě neplánovaně, protože jsme v té zimě měli v úmyslu pobýt ani ne půl hodinky.

Začínáme budit pozornost, protože už tam stojíme každý pátek přes měsíc, všiml jsme si, že několik kolemjdoucích si nás fotilo do svých mobilů nebo si přímo pořizovali kamerový záznam.

Názorových odpůrců bude přibývat a možná, že brzy jejich počet bude vyšší než nás a potom je otázka, zda-li i oni se k nám budou chovat tak slušně, jako my k nim, až budeme v menšině.

Nedělám si velké iluze…

Ještě poznámka na závěr: Nezanedbatelnou část naši skupiny tvoří ženy, je vidět že politika a věci veřejné už dávno nejsou  doménou mužů.

V té debatě na náměstí, za naší stranu, hlavní slovo měly ženy a zhostily se toho úkolu podle mého soudu velmi dobře, bystře reagovaly, dobře formulovaly své myšlenky a bylo-li třeba, hned na internetu ve svém mobilu dokazovaly svoje tvrzení.

Za mě kloubouček dolů…

Mám pocit, že se v Brně vytváří dobrá parta lidí, kteří se navzájem poznávají, rádi spolu mluví, rozhodně to není o nějakém pouhém stání v pozoru se svíčkou.

Možná jsem pouze alarmista, ale  mám za to, že se proti nám začne stupňovat určitý tlak a proto je důležité, aby začalo chodit co nejvíce vlastenců. Je možné, že ti tři názoroví odpůrci byla pouze předsunutá hlídka a příště už dorazí hlavní front…

Zvu všechny na tento pátek 27. ledna na 19. hodinu k morovému sloupu na brněnské Náměstí svobody.

Držím palce do Olomouce, Vlčic a Chrudimi, kde začal protest rovněž jedním účastníkem, držím palce do Břeclavi a Plzně, aby jejich počet rostl a všude tam, kde vlastenci stojí se svíčkou a my o nich třeba ani nevíme.

Nebuďme lhostejni a přijďme a hlavně držme spolu, čeká nás nelehká doba…

Tolik Řezníček.

Dál se mi ozvala Břeclav:

Hezké odpoledne, zdravíme z Břeclavi. V pátek opět ve stejném čase svítíme na náměstí. Před časem jsem poprosil o popularizaci této trošku donkichotské akce krajskou šéfku strany PRO, ale nebyl zájem, prý je to k ničemu. Proč donkichotská? Protože se o ní moc neví. Chybí větší zapojení tzv. alternativních webů. Nevadí. Takže jediný světlonoš je Kosa.

Mařička a Karel

Je mi smutno, když  čtu břeclavské! Jak je pojmenovat nejlépe?  Asi jako ztracence.  Alternativa se  ráda  chlubí  jak je  horem dolem jiná  než  mainstream? V čem? když odmítá sebeméně pomoci? Včera  jsem psal o tom,  že  kanál politických videí od  nicku Karel Havlíček Borovský odmítly  podpořit  alternativní weby..  dneska totéž  čtu ohledně  akce v Břeclavi…  Hlavně, že  všude na  alternativě  jsou všichni chytří jak rádio a televize  dohromady!  A vědí všechno nejlépe. Ale  hlavně  nic nedělat!  Jen plácat  moudra  u kompu…

No nic, doufám, že se najde  zase  klasicky  alespoň  5 ztracenců v Plzni, aspoň jeden v Olmíku, ve  Vlčicích u Jeseníku a v Chrudimi. Není hanba prohrávat.  Je  hanbou nic nedělat a při tom rozdávat moudra.

Ztracenci  dál  harcují a  svítí proti Fialově  tmě  a  válce! Hodně  světla v pátek večer  všude!

Příspěvek byl publikován v rubrice Hosté se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.