Proč volby dopadly, jak dopadly


Takže  už známe konečné součty. Přesto je, z důvodů úplnosti dám. Jen aby byl archiv kompletní.

Výstřižek

Nic  neočekávaného. Snad kromě  volební  účasti. Tady jsem se  seknul i já, při predikci, že  účast v druhém kole nepřekoná tu  z prvního. A opak  je pravdou.  Tyhle  volby  patrně na hodně dlouho vytvořily  rekord. Vše ostatní už  jen potvrdilo očekávané. Jak předvolební prognozy  těch, co měří veřejné mínění, tak sázkových kanceláří.

Ostatně tentokráte  to nebyla  ani žádná  sofistikovaná sociologická  věda, natož snad  alespoň trocha  jasnovideckého talentu. Proto Kosa nenabídla  tipovačku, předem jasné  záležitosti postrádají jako šaráda  smysl. Jestliže  první kolo dávalo jasný součet 60:40 ve prospěch kandidáta  Prahy a  lásky, který musí zvítězit  nad  vsí a nenávistí, při skoro rekordní  účasti, naprosto bezprecendentní mediální masáži  všech vždycky a jedině správných, různých dalších podprahových doprovodných kampaní  typu přines lístek s Babišem, dostaneš pivo zdarma, nebo  akce  různých oudů církve, kdy v jednom případě není Babiš vpuštěn do kostela s pražským Jezulátkem, v jiném dokonce  duchovní pastýř  vyhrožuje  svým ovečkám fyzickým násilím, pokud  hodlají volit nehodného, pak žádný div,  že se dostáváme k soukromým videům  toho typu, co my zaslala v pátek paní Marie, které dostala od své neteře. Ta hrdě natočila svého potomka, který  nosí plíny a sotva  se  batolí, ale  už  ví kdo je zlo!  Má před sebou páteční vydání  novin, zřejmě  Deníku, kde je na titulce celostránková  fotografie Babiše  a  malý klučina , co ještě neumí na nočník, natož  chodit,  do té fotky  tluče  pěstičkou a  z plna hrdla křičí  -ne, ne, ne,ne!

Mohl bych uvést  stovky  jiných stejně ilustrativních případů!  Nebo možná tvrdších!  Něco málo přes osm milionů voličů ještě  nikdy nestálo na obou okrajích  propasti, která  tu sice  existuje už poměrně  dávno, ale  nyní  se prohloubila  tak, že je nezasypatelná a to nevratně. Je to v pozici, pro obě strany  – my nebo oni!

Lež  se stala  běžným pracovním nástrojem. Mezi politiky  tomu tak bylo vždycky. U sdělovadel, zejména  těch, co se prsí tím, že jsou studnicí ověřené a jedině čisté  pravdy   poslední nejméně  dva roky také.  Ale  novum je, že lež se stala  majetkem těch na hraně propasti. A  ani se  tím netají, že každý prostředek  dobrý, aby vyhráli jen a jen oni!!! A zahlušili ty  druhé.

Chcete  příklad? Ilustrativní? Přišel mi včera  ráno. V grafice nebo možná nevtipu. V  každém případě příliš  pozdě než abych ho dal na sklo jako volební argument pro váhající:

Výstřižek

Žádný  další popis  toho v  Česku dosud nevídaného výplachu mozku  netřeba. Tady  je koncentrát  všeho, co  by bylo lze použít.

Normálně  v povolebních analýzách pracuji s  čísly, grafy a  vytahuji na jejich  základě proudy, které sehrály  velkou roli v  tom,  že to všechno dopadlo, jak to dopadlo.

Tentokrát  tenhle postup opustím. Protože  čísla  si stála jasně předem v poměru cca  60:40.  To nešlo žádným způsobem změnit. Leda, že by  se dramaticky  snížila  volební účast jedné či druhé strany. což nebyl náš  případ. Naopak.

Takže  pitvání, které kraje, okresy, skupiny  obyvatel volily  a  proč toho nebo onoho  je zbytečné. Tady  se nic  vyčarovat  nedá.

Zkrátka  marketérům a  těm, co řídili kampaň  se podařilo přesvědčit  nadkritickou masu  voličů, že jde o střet dobra se zlem a vnutit  jí  zcela konkrétní představu , kdo že je  to zlo. A většinový  volič  to akceptoval.

Otázka  přirozeně  zní –  proč? A proč tak snadno?  Je to jen oním vymýváním  mozků? Tím nevídaným tlakem sdělovadel a prolhaných politikářů? Nebo je za  tím něco víc?

Přidám ještě jednu  další – proč  to fungovalo u Babiše  a nikoliv dokonce  dvakrát  u Zemana?

Co je tentokrát jinak a proč je to jinak?

Jakkoliv je potřeba  hledat v minulosti a  soustředím se na  to, je potřeba  začít  v té úplně bez prostřední.

V analýze  II. kola-

2.kolo senátních voleb – Den beznaděje!

jste, krom jiného četli tohle:

Velkým poraženým je opět, jako vždy u senátek- Andrej Babiš, i když to vypadalo tentokráte na částečnou změnu. Já odhadoval celkem 7, max. 8 jeho vítězství. Není skoro žádné. A zopakuji to, co bylo už v komentáři k prvnímu kolu. Jestli hodlal ANOšéf testovat svoje šance v prezidentských volbách, dostal naprosto jednoznačnou negativní odpověď!

Měl jsem za  to,  že  Andrej Babiš dostal naprosto nepřehlédnutelný  vzkaz, jak si stojí v případném klání o post  hlavy  státu…..Navíc  ve většinových, nikoli poměrných volbách!  A že to pochopí nejen on, nýbrž i jeho okolí, včetně toho, zodpovědného za marketing.

Nestalo se! Zajímalo by mne, na co sázel tehdy on a jeho okolí. Že nepustil do hry například  Karla Havlíčka. Byl bych  rád viděl ty vždycky a jedině správné, jak by proti komunistovi a  rozvědčíkovi stojícímu kandidátovi BEZ komunistické a  fízlovské minulosti – útočili. Ale určitě by to zmákli – už jsme si řekli,  že  lež za správnou věc pro papaláše  a  jejich nájemné  vymývače mozků není lží.

Dalším důvodem na níž  Babiš  dojel, byla jeho  až submisivní podřízenost  Zemanovi, od něhož  se nedokázal distancovat ani tehdy, když mu to nařizoval zákon. Kosa toto komunikovala  opravdu často. Takže  to nebudu rozebírat. ANOšéf  už sám od sebe  dostatečně polarizoval politiku a afinita k Zemanovi  to  ještě umocnila a vygradovala.  Navíc  Zeman  zklamal podstatnou  část svých věrných Svědků  názorovým kotrmelcem po nástupu Fialy. Takže zatížil  i Babiše a  u těch, kteří  volili posledně proti Mlhovi se nenávist z něj přenesla na  Andreje.

Ale zpět k Babišovi – doopravdy by mne hodně zajímalo, na co on a jeho okolí  vsadilo, když v poslední možný  den, kdy  šlo ohlásit kandidaturu, tak učinil. Protože tehdy  běžel proces ohledně  Čapáku a  nikdo netušil nic o konečném verdiktu, který  zaskočil úplně  všechny. Včetně Babišova obhájce  Brůny.

Za  sebe napíši,  že  nebýt  toho prvoinstančního rozsudku, směřoval jsem podporu jednoznačně  k Jaroslavu Baštovi, ačkoliv  šlo o předem prohranou záležitost. Myslím, že  by Babiš  nepřekonal první kolo. A  řešili jsme  dvojici  Nerudová-Pavel a kdyby přeci,  byl bych se  vás v páteční Kose  zeptal – vážně  chcete  na Hradě někoho, kdo je odsouzen za zlodějnu, byť nepravomocně?

Se  zvážením tohohle mne opravdu nenapadá  žádný reálný důvod o nějž  Babiš a Prchal opřeli jeho kandidaturu…

Snad kromě jediného – zářijových demonstrací v Praze, které, minimálně na svém začátku se jevily jako mimořádně  úspěšné. S tím, že tenkrát situace ohledně energií a dopadů na ekonomiku a obyvatelstvo rychle gradovala a  vláda  jednala pod tlakem, špatně a  v  křeči.

Jestliže  Babiš  vsadil na to, že  energetická krize se prohloubí, vyvolá možná až  kritický kolaps  ekonomiky a tahle vlna  ho vynese na Hrad, nebyla to úplně nesmyslná kalkulace! Z  toho  měl vichr i zastupující  ukrajinský protektor a  tohle  přesně se mi jeví jako důvod, proč  nezkusil také kandidovat, ačkoliv ho k tomu mnozí vyzývali. Kdyby se tak stalo, tak dost možná jsme  dnes  čekali na  rozhodnutí  -Fiala versus Pavel….  Neodpustím si otázku  – komu byste, z těch dvou dali přednost? To by byl výběr, co??? A koho by  volil vlk? V takovém případě generála. A totéž  i proti Bambuši. Přes všechno, co jsem o něm napsal a  velmi pravděpodobně ještě napíši!!!

Ale zpět k Babišovi. Ano ten kalkul na  nespokojenost, energetickou krizi a těžké potrefení české ekonomiky  rozhodně nešel mimo mísu!!!

Jenže  zasáhl zcela  nečekaný  faktor. Podle  přísloví mojí babičky, že prevíti mají  vždycky  štěstí!  V tomto případě  Fiala, Obludárium a včerejší  vítěz.

Který že nečekaný  faktor?

Vždyť  to sami dobře  víte  – stačí si vzpomenout!  Naposled jste o tomhle fenomenu a  jeho nečekané podobě,  kdy odvrátil chmurnou  vizi zimní energetické katastrofy a kolapsu Evropy,  četli na na Kose před  14 dny  – 19. ledna  v  textu

Bloomberg: Evropa vyhrává zimní válku pouhým štěstím

Ano – hřebík do rakve Babišových ambicí zatlouklo počasí!!!  Zcela jednoznačně. Energetické zhroucení se nekonalo, protože jak píše  Bloomberg

Od 19. prosince do 16. ledna se klíčová oblast severozápadní Evropy spotřebovávající plyn těšila z celkem 29 po sobě jdoucích dnů teplotně nadnormálních. To bylo navrch k 37 po sobě jdoucím dnům teplého počasí od poloviny října do poloviny listopadu. Vezmeme-li v úvahu topné denostupně (HDD) – měřítko spotřeby energie ve srovnání s průměrnými místními teplotami – zima byla zatím asi o 12 % teplejší než 30letý průměr.

Opět pokusím vaší fantasii!  Namodelujte  si v hlavě  situaci, kdy bychom čelili historicky nebývalé vlně  mrazů  a Bloomberg psal toto:

Od 19. prosince do 16. ledna se klíčová oblast severozápadní Evropy spotřebovávající plyn  byla potrefena  z celkem 29 po sobě jdoucích dnů teplotně historicky podnormálních. To bylo navrch k 37 po sobě jdoucím dnům mimořádně studeného  počasí od poloviny října do poloviny listopadu….

Vláda  by jen zoufale  lomila rukama, fabriky zavírali, lidé v prochlazených kvartýrech mimořádně naštvaní!!!  Na koho asi?  S kým by si to, prostřednictvím volebního lístku asi tak předevčírem a včera vyřídili??

Počasí  reprezentovalo tu  nejlepší  Babišovu  šanci  stát  se prezidentem. A žádná  kampaň  a dokonce  ani ještě  mohutnější a  antibabišovštější, jakkoliv  si to neumím představit, by na tom vůbec  nic  nezměnila!!!! Prostě vymrzlé kvartýry a stojící fabriky by nešlo žádným způsobem okecat! Takže  Babiš  na Hradě!

Jenže nastal pravý opak  – jaro v lednu a na podzim. Tady  je dle mého názoru hlavní  důvod současného výsledku.

Prostě historicky  teplé počasí nejen  zachránilo Evropu od energetické  klinické smrti, nýbrž  pomohlo těm vždycky a jedině správným přesvědčit  obyčejného občana,  že  je všechno v pořádku a  že Babiš  je  válečný štváč a  čiré zlo!

Ale  to jsou bezprostřední příčiny. Jenže ne  ještě  všechny.

Jak mohl  Babiš vyhrát, když   místopředseda  ANO šéfe a  hejtman Vondrák, plus    ostravský primátor  Macura  a  tuším, že ještě  jeden takový  z východních Čech, se veřejně  chlubili tím, že budou volit Pavla????

Těžký podraz na Babiše od  jeho nominálních, ale nikoliv skutečných preatoriánů!!!  S tímhle hejnem politických   zrádců prostě  vyhrát nešlo. A to není vše.

O Okamurovi  a SPD  už jsem psal. Před pár  dny.  Prý vlastenci. Spíš flastneci nebo ještě přesněji chlastenci. Prý je Babiš  příliš probruselský. A málo vlastenec. A také při tom covidu prý neukázal figuru. Tak jo panáčkové, tak holt  máme  Pavla a Fialu!    Takhle  se opravdu  nějaký  výsledek natruc  Fialovi, Obludáriu a těm vždycky  a jedině správným podařit nemohl.  Porážka se stala nevyhnutelnou. Otázka zněla jen – o kolik?

Na  tuhle porážku a na triumf Prahy a lásky na vsí a lží se ovšem zadělávalo už dlouho a dlouho před  tím.

Jeden z velkých důvodů popsal naprosto brilantně  Petr  Hampl v  článku, který Kosa rovněž  vydala před dvěma  týdny  pro jeho fundamentální  zjištění

Proč s nimi prohráváme?

Jeho jádrem  je tento Hamplův  závěr:

Přišel covid a s ním další posun moci. Nechci teď řešit spory ohledně závažnosti nemoci a očkování (resp. jaká je pravda) nicméně faktem je, že se většinové veřejné mínění radikálně posunulo. Tentokrát to byla „alternativa“, kdo začal být vnímán jako ten, kdo lže. A nikoliv jen profesionálními cenzory, ale většinovou veřejností. Navzdory mnohatisícovým demonstracím proti lock-downům to většina viděla jinak. Většina měla za to, že covid je opravdu nebezpečná nemoc. Téměř každý měl ve svém okolí někoho, kdo zemřel. Většina měla také za to, že lock-downy zabírají (byť je to otravné a omezující) a očkování opravdu pomáhá (i když třeba ne úplně stoprocentně). Zdravotníci byli většinově viděni jako hrdinové a ne jako zkorumpovaní gauneři Billem Gatesem. Lidé, co mluvili o „covidofašismu“  a předvídali zřízení vyhlazovacích táborů, byli pokládáni za podivíny. Lidé, co vyvolávali konflikty s policisty a spílali lékařům, byli dokonce pokládáni za nebezpečné podivíny.

Co je ale podstatnější, vyletěla zase nahoru důvěryhodnost České televize a velkých médií obecně. Miliony lidí si to pro sebe vyhodnotily tak, že to, co vidí v televizi, je pro ně důvěryhodnější a lépe odpovídá jejich osobní zkušenosti, než to, co říkají alternativní servery. Trend se otočil. I když jim dnes důvěřuje méně lidí než před rokem, pořád je to více než před covidem. Moc se vzpamatovala.

Tady je přesně pojednáno,  kde se vzala ta náhlá afinita  jinak celkem apolitického většinového občana k tak  brutálně neseriozním zdrojům   do jakého se  vypracovala  současná Česká televize a  další a další.

Když ten Hamplův  text na Kose vyšel, napsala  mi řada  čtenářů, že  dalším  velkým podpůrným faktorem pro  Pavla, Nerudovou a spol. představuje  válka  na Ukrajině.

Nemohu tohle  tohle tvrzení zcela odmítnout, ale  nestojím za ním. Ano, Ukrajina hraje  velkou roli. To je bez debat. Ale proč?  Protože ti vždycky a jedině správní  v mediích to tak nastavili a  buší do nás  každý den.  Ale to při první ukrajinské  válce předváděli také a v podstatě  se zesměšnili. Tenkrát s alternativou  těžce prohráli. Proč ne teď?

Odpověď  zní, jednak  se daleko lépe na tuhle nynější připravili a já si dovolí tvrdit, že předem. Je to spekulace, netvrdím, že znali nějaký termín vypuknutí bojů, ale  myslím, že oprávněně  spekuluji  o tom, že věděli, že k tomu  za nedlouho dojde. Takže se nachystali.  A nejen oni. Viz  Fialovo vypnutí webů  hned bezprostředně po vypuknutí války. Ale tohle  všechno bylo možné jen proto, že  lidé prostě  v mezičase, KVULI COVIDU začali důvěřovat ČT a podobným informačním iluzionistům!!!!

Takže jsme se opět vrátili k Petru Hamplovi.

Dalším faktorem, historického charakteru je výsledek předcházejících prezidentek, kdy Zeman mimořádně  těsně porazil Jiřího Drahoše. A neodpustil si stejný triumfalistický  klackovsko buranský koment jako současní vítězové typu Pavel Novotný -ve smyslu, že těsné vítězství chutná nejlépe. Čímž urazil všechny  Drahošovi voliče, kterých bylo téměř  tolik, jako těch jeho.  Takže půlka národa  měla  5 let pádný  důvod, proč tentokráte stát za „svým“ komunistou a rozvědčíkem až na krev –  aby  smazala  tu pět let starou potupu od Zemana.

Tvrdím, že kdyby  tehdy vyhrál Drahoš, tak dnes Pavel neměl sebemenší  šanci. a naopak Babiš o dost větší.  Pavel by  na kandidátku vůbec nedosáhl. Současný vládní tábor  by si nedovolil risknout nezvolení jejich prezidenta  a navíc  porážku exkomunistou  se špionskou minulostí.

Ale kdyby  ano, opravdu bych si vychutnal třeba  finálový souboj  Drahoš  – Pavel…. Opět  – komu byste dali přednost?

Ostatně – i tohle jste na Kose  četli, před třemi týdny

Co by kdyby? Co by kdyby byl prezidentem naposled zvolen Drahoš?

Tehdy  ten článek vyvolal vlnu negativních reakcí v mé poště. Leč  stojím si za ním každým slovem!

Tady je  zárodek té včerejší  Babišovy porážky.

Takhle to vidím.  To oblbování  nabralo neskutečné grády  i formu. Tohle jsem si opravdu neuměl nikdy  představit.  Ale  kdyby  lidé nechtěli, nic by nedosáhlo. Jenže to  zabralo!  Kvůli tomu všemu, co jste právě  dočetli. A  to mne  nejspíš  už  zítra napadne nejmíň pět  dalších  důvodů, které jsem teď opomenul!

Tohle je  vlkova  analýza  toho, proč  volby dopadly, jak dopadly.

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.