Rakušané o Leopardech


pro Kosu objevila a přeložila  paní Jana K.

Vlkův úvod:

Minulý týden mi přišel následující  mail:

Dobrý den,

dovoluji si Vám přeposlat článek z rakouského Exxpressu, kde jsou zhodnoceny zejména důvody, proč neposílat tanky Leopard na Ukrajinu. Exxpress je mimochodem dobrý informační zdroj, v podstatě jediné nezávislé rakouské masmédium, zveřejňující pravidelně skutečná fakta. Třeba analýzy rakouského vojenského experta, plukovníka Bundesheeru Markuse Reisnera z vídeňské vojenské Tereziánské akademie, který už v létě předpovídal, kdy dojdou Ukrajinci.

Mimochodem, tyto tanky chce koupit i naše ministryně „obrany“, takže nás se zmíněné problémy mohou týkat také.

Zdravím 

Jana K.

Paní Jana měla naprostou pravdu! Ten článek je zajímavý! I když čas už jej mezitím překonal.

5 Fakten, die gegen „Leopard 2“-Panzer für Kiew sprechen – und ein Argument dafür

5 faktů, které hovoří proti tankům „Leopard 2“ pro Kyjev – a 1 argument pro

Spor o dodávku tanků „Leopard 2“ na Ukrajinu je stále emotivnější, příznivci i odpůrci se na webu „perou“. eXXpress nyní uvádí 5 bodů, proč by tanky neměly jet do Kyjeva. Ale je pro to i jeden podpůrný argument.

Richard Schmitt

22. ledna 2023 18:00

Každý, kdo o aktuálním, silně emotivně diskutovaném tématu mluví s odborníky na tanky, jen kroutí hlavou: „Samozřejmě to můžete udělat a poslat na Ukrajinu 40 Leopardů 2 A7 – ale to se na celkové situaci změní jen velmi málo. “ Proti dodávání nebo zapůjčování německých tanků „Leopard“ ukrajinským ozbrojeným silám  však jasně hovoří několik bodů – eXXpress uvádí pět nejdůležitějších z nich.

Za prvé: politická výbušnost.

Poprvé od května 1945 by německé tanky střílely na ruské vojáky při operaci „Leopard 2“ na Ukrajině po 77 letech míru, 77 let po konci Hitlerovy diktatury – což stálo život celkem 27 milionů Rusů. Ruská propaganda, ale i levice v Německu i středopraví politici by tuto skutečnost pravděpodobně zdůrazňovali a kancléřce SPD tím hodně uškodili.

Za druhé: technologie.

Jak informoval eXXpress na začátku debaty o přepravě tanků, „Leopard 2“ váží minimálně 55 tun, v některých verzích dokonce 62 tun. Všechny mosty, silnice a železniční systémy v bojovém prostoru jsou však dimenzovány na zatížení o něco málo více než 40 tun – a to proto, aby je mohly používat ruské hlavní bojové tanky typu T-72 s 44,5 tunami nebo T-90A s 46,5 tunami. Leopard 2 by byl o téměř 17 500 kilo těžší. To jsou technická fakta. Německé hlavní bojové tanky by tedy musela doprovázet celá kolona „mostních“ tanků, tedy pásových vozidel převážejících díly mobilních mostů. O tom se zatím ani nemluvilo.

Za třetí: situace na bojišti.

Podle odborníků by wolframové protipancéřové projektily DM 11 nebo DM 63 používané nyní v „Leopardu 2“, nemohly proniknout pancířem modernějších ruských tanků T80, T90 nebo T-14 „Armata“, který byl představen poprvé v roce 2015. To znamená: Hlavní bojové tanky „Leopard 2“ by mohly být ruskými protivníky eliminovány na bojišti v Donbasu, aniž by Rusové sami utrpěli bolestivé ztráty. Vzhledem k tomu, že se německá vláda dosud z politických důvodů zdržela nákupu projektilů s ochuzeným uranem, mělo by to být důležitým důvodem, proč Berlín neurychluje dodávky tanků na Ukrajinu.

Za čtvrté: náklady na střelivo.

S bitevními tanky „Leopard 2“, z nichž každý stojí až sedm milionů eur, by německá vláda musela dodat i výše zmíněné wolframové projektily. V „Leopardu 2“ se veze 15 kusů ve věži, 27 dalších v pancéřovaném trupu, takže celkem 42 kusů. Videa aktuálně natočená U Bachmutu a v oblasti Soledar a zveřejněná na webu ukazují, že ruské tanky často vystřelí dvě rány za minutu, dokonce mohou vystřelit 8x za minutu.

Těch 42 kusů v  „Leopardu 2“ by bylo v tankovém souboji vystříleno za zhruba 21 minut – každý projektil wolframového typu však stojí 10 000 eur. Pokud dostane 40 hlavních bojových tanků 2 000 nábojů, německé daňové poplatníky to bude stát dalších 20 milionů eur.

Za páté: Německému zbrojnímu průmyslu, stejně jako velení německé armády, ale také velení rakouské, finské a španělské armády, které aktivně používají „Leopard 2“ ve svých jednotkách, by použití těchto bojových tanků na frontě na Donbasu způsobilo bezesné noci:

Pokud by se jen jeden z těchto tanků vyvinutých v Německu dostal do rukou ruské armády, znamenalo by to totální katastrofu pro Západ a jackpot pro ruskou tajnou službu. Dosud tajné technické detaily – jako extrémně rychlé ovládání věže tanku nebo elektronika „Leoparda 2“ by mohly být převzaty i pro ruské modely.

Ve prospěch předání moderních hlavních bojových tanků ukrajinské armádě však hovoří jeden velmi důležitý bod: Pokud Polsko dodá „Leopard 2“ a Německo ne, bude to mít za následek nebezpečný rozkol v Severoatlantickém paktu. Konec kolektivní akce v rámci NATO by také okamžitě zaregistrovala Moskva a pravděpodobně by jej také využila ruská propaganda.

Tak takhle viděl dodávky Leopardů rakouský eXXpress.

Za mne  dobrý článek, ale  jak záhy uvidíte  v paralelním textu,  na  ukrajinském webu Strana.ua  to rozebrali nesrovnatelně  důkladněji. Ale paní Jana  si zaslouží  na každý pád  velké poděkování.

Příspěvek byl publikován v rubrice Hosté se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.