Leopardofobie. Proč Německo blokovalo dodávky tanků na Ukrajinu


Důvodem proč Kosa  vydává dnešní „tankový“  speciál  je  ukrajinský  web  Strana.ua. Tvrdím opakovaně, že ohledně  války na Ukrajině neexistuje  lepší, objektivnější a  informovanější web  než právě  tenhle  zdroj. A  redakce  Strany.ua  se  problematice dodávek, respektive  váznutí dodávek  západních tanků a  především Leopardů Kyjevu věnovala  s bezpříkladnou  pečlivostí a urputností. V článku

Леопардофобия. Почему Германия заблокировала поставки танков Украине

Který  vypovídá  na „našich“ západních hodnotách,  o naší solidaritě a především o nás  samých.

Překladač mi jej vypustil takto:

Leopardofobie. Proč Německo blokovalo dodávky tanků na Ukrajinu

Navzdory silnému tlaku spojenců z NATO a Kyjeva německá vláda zatím nedala zelenou k dodání tanků Leopard na Ukrajinu.

Páteční jednání ministrů obrany zemí NATO na letecké základně Ramstein neskončilo ničím. Účastníkům summitu se nepodařilo dosáhnout jednotného stanoviska ohledně dodávek tanků do Kyjeva, což znamená, že zatím nebudou k dispozici, řekl německý ministr obrany Boris Pistorius.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg však řekl, že „diskuse budou pokračovat“ a v západních médiích existuje řada publikací požadujících, aby Scholz povolil dodávky tanků. Po tomtéž volají lídři řady zemí NATO.

Nikdo však nyní nemůže s jistotou říci, zda v důsledku toho bude uděleno povolení a pokud ano, kdy.

Proč Berlín zpomaluje dodávky tanků a jaké verze toho existují v samotném Německu a v Evropě, vysvětluje  článek Strany.ua.

Beztankový „Rammstein“

V předvečer setkání zemí NATO v Ramsteinu se zdálo, že otázka dodávek německých tanků Leopard na Ukrajinu je prakticky vyřešena.

Poté Poláci oznámili svou připravenost tyto tanky dodat. Ostatní země dodávky nevyloučily. Vše, co bylo potřeba, byl souhlas Německa.

Pro dodávky se vyslovila i řada představitelů vládní koalice vládnoucí v Německu (především ze Strany zelených).

V důsledku toho však Německo odmítlo dát souhlas. Západní média napsala, že Scholz v rozhovoru s americkým prezidentem Bidenem položil zásadní podmínku – Německo by souhlasilo s dodávkou tanků Ukrajině pouze v případě, že Spojené státy pošlou své tanky Abrams do Kyjeva (Berlín to oficiálně nepotvrzuje). Pentagon stále odmítá vydat Abramse ozbrojeným silám Ukrajiny s argumentem, že americké tanky jsou příliš náročné na údržbu, a proto nebudou vhodné pro válku na Ukrajině.

Podmínky, které Scholz předložil, podle německých médií vyvolaly ve Washingtonu velké podráždění.

Süddeutsche Zeitung s odvoláním na americké představitele uvádějí, že šéf amerického vojenského velení nesouhlasil s Wolfgangem Schmidtem, Scholzovým nejbližším důvěrníkem. Setkání úředníků, jak bylo uvedeno, bylo „napjaté“. Americký prezidentský bezpečnostní poradce Jake Sullivan v telefonickém rozhovoru s poradcem německého kancléře –  Jensem Plötnerem ostře kritizoval činy Německa, uvádí noviny.

Zároveň, jak uvedl nový německý ministr obrany Boris Pistorius, postoj Berlína podpořila řada dalších zemí NATO.

Ve svém komentáři pro televizní kanál ARD ale slíbil „rychlé rozhodnutí“ o tancích Leopard pro Ukrajinu. Co to bude,  neřekl.

„Nejde jen o zásobování či nedodání tanků. Zvažují se všechny důsledky nejen nečinnosti, ale i činů,“ řekl Pistorius.

Hovoříme podle něj o bezpečnosti německého obyvatelstva a neochotě Německa stát se účastníkem války. „A zároveň musíme ze všech sil podporovat Ukrajinu, aby tuto válku vyhrála,“ dodal Pistorius.

A německý ministr zahraničí Bearbocková řekla, že Berlín by mohl podpořit dodávky „Leopardů“ na Ukrajinu z Polska (zde je ale potřeba upřesnit, že Bearbocková je zástupcem Strany zelených, která od samého počátku dodávky tanků prosazovala).

Sami Poláci říkají, že jsou připraveni poslat „Leopardy“ na Ukrajinu bez svolení Německa, i když není zcela jasné, jak moc se o takovém kroku ve skutečnosti rozhodnou, vzhledem k tomu, že Německo je členem NATO a významným dodavatelem zbraní pro polskou armádu.

Čili obecně existují spíše rozporuplné signály a zatím lze jen konstatovat, že v tuto chvíli není rozhodnutí o povolení dodávek německých tanků na Ukrajinu. A zde se nabízí otázka – proč Německo zaujalo takový postoj?

Přihazování a pálení „Leopardů“

Verze o německém odmítnutí udělit povolení k dodávce tanků lze seskupit do několika skupin.

První jsou konspirační teorie. Berlín podle nich údajně vyjednává se svými spojenci v NATO a EU o některých zcela odlišných otázkách a téma povolení dodávek tanků používá jako nástroj vyjednávání.

Mezi taková témata, se kterými se údajně obchoduje, patří zrušení protekcionistických opatření USA vůči jejich výrobcům (s čímž jsou němečtí průmyslníci nespokojeni), stejně jako otázka zrušení principu konsensu v rozhodování v EU a jeho nahrazení princip většinového hlasování.

Pokud by si přitom Berlín skutečně stanovil takové podmínky pro svůj souhlas s dodávkou tanků, pak by je Američané vzhledem k toxicitě tématu s největší pravděpodobností  nechali prosáknout do médií, což by se stalo dalším faktorem tlaku na Berlín v dodávce tanků.

Druhá verze je vojensko-technická.

Leopardy jsou silné tanky, ale nejsou nezranitelné. Rusové mají prostředky, jak je zničit, a proto dojde na bojišti ke ztrátám tanků. Navíc „Leopardy“ nikdy nebyli nasazeni ve válkách takové intenzity, jaká nyní probíhá na Ukrajině, a těžko říct, jak se projeví v akci.

Vraky „Leopardů“ a problémy s jejich údržbou, které mohou nastat, se stanou silnou antireklamou na tento typ tanků.

„Pokud se německé bitevní tanky někdy dostanou na Ukrajinu, budou s tím spojené problémy. Patří mezi ně zranitelnost tanků a také nepředvídatelné vojenské důsledky,“ píše novinář Weltu Martin van Creveld.

„Na rozdíl od Abramsů se Leopard nikdy nezúčastnil skutečné velké války. Je tu psychologický problém, na který ještě nejsme připraveni. Tyto tanky mohou být zničeny na Ukrajině. A to se stane. Leopard není nezranitelný. A co role, kterou bude hrát ve válce, závisí na velikosti zásob,“ říká berlínský expert Ralf Raths.

A švýcarský list Neue Zürcher Zeitung zdůrazňuje další aspekt německého odmítání dodávek tanků Ukrajině – ekonomický.

Pokud dá Německo jiným zemím povolení k reexportu na Ukrajinu, mohou být později nahrazeni americkými Abramsy, míní tato  publikace.

To znamená, že Německo ztratí své současné trhy.

„Z německého vojenského průmyslu jsou slyšet obavy, že Američané jen čekají, že nabídnou Evropanům, aby nahradili jejich zásoby Leopardů vlastními tanky,“ píší noviny.

Po anexi Krymu v roce 2014 se německo-polské vztahy zhoršily a to zasáhlo zásobování německých tanků Polska. V červenci 2021 ministr obrany Mariusz Blazczak oznámil, že koupí 250 nových a 116 použitých hlavních bitevních tanků M1 Abrams ze Spojených států za celkem 8,85 miliardy eur a loni v létě Polsko oznámilo svůj záměr koupit 1000 korejských tanků.

A panují obavy, že vyslání německých tanků na Ukrajinu tento proces urychlí a povede k výměně stávajících tanků v Evropě za americké.

Dodavatelé zbrojního materiálu, kteří si přejí zůstat v anonymitě, říkají, že Američané nabízejí použité tanky jako náhradu ze svých vlastních zásob a dlouhodobých průmyslových partnerství se zeměmi, které by mohly dodávat Leopardy 2 Ukrajině.

Publikace také poznamenává, že dodávkami svých tanků si Amerika k sobě ještě více připoutá některé evropské země a vojenské vazby s Německem budou oslabeny.

Existují však i jiné verze důvodů, proč Berlín zpomaluje dodávky. A jdou daleko za vojensko-technickou problematiku.

Domácí politika

V německé společnosti nepanuje jednota ohledně dodávek tanků na Ukrajinu.

Proti tomu se podle průzkumů staví značná část Němců, kteří se obávají další eskalace války a vtažení Německa do ní.

Mezi zastánci tohoto postoje je navíc mnoho voličů vládnoucí Scholzovy sociálně demokratické strany, která již od dob studené války vystupovala tradičně z pacifistických a „smířivých“ pozic. A nyní vedení strany čas od času deklaruje potřebu hledat „diplomatická řešení“ války na Ukrajině a mnohem méně aktivně podporuje zvýšení dodávek zbraní ozbrojeným silám Ukrajiny než partneři ve vládnoucí koalici.

Jenny Hillová, berlínská novinářka, dodává, že Scholz je ohledně průzkumů v Německu ostražitý.

„Jak mi řekl vysoce postavený vládní zdroj, věří, že voliči schvalují jeho opatrný přístup. Vyslání tanků by znamenalo velký posun pro Německo, které dlouhodobě prosazuje pacifistickou linii upřednostňující diplomacii a obchodní vztahy před vojenskou silou,“ píše Hill on webové stránky BBC.

Mezi německými politiky navíc často existuje touha jít proti Američanům, a tím demonstrovat svou nezávislost. Zvlášť nyní, kdy se stále častěji uvádí, že Spojené státy po ruské invazi na Ukrajinu dostávají spoustu ekonomických bonusů na úkor Evropanů.

„Od 70. let minulého století je v Německu dobrým mravem vystupovat (mírně nebo tvrdě) směrem ke Spojeným státům. To je vnímáno jako známka suverenity – příležitost čas od času říci Washingtonu „ne“. Němečtí občané, kteří v sociální demokraté mají hlas a dokážou říct „ne“ i USA. Zmínka o tom, že Washington nedává Ukrajině tanky, tak my nedáme, je krásná fráze.Berlín ještě možná ustoupí a rozhodne  poslat tanky na Ukrajinu, ale voliči si zapamatují slovo „Nein“, vyslovované v Ramsteinu,“ říká pro Stranu politolog Konstantin Bondarenko.

Faktor Rusko

Nakonec je tu ještě jeden faktor, který mnozí odborníci považují za hlavní v německém postoji k dodávkám tanků na Ukrajinu – jde o vztahy s Ruskem.

Je rozdělena do několika složek.

Prvním bodem je, že Německo nechce být první, kdo překročí linie, které by Moskva mohla považovat za „červené“. Odtud požadavky na dodávku „Abramsů“ jako podmínka dodávky „Leopardů“.

Navíc odmítnutí Američanů přemístit různé otázky.

„Převládá názor, že mezi Washingtonem a Moskvou existují tiché dohody o strategické stabilitě, podle kterých státy nepřekračují určité limity dodávek vojenského materiálu a Rusko nedestabilizuje zájmy USA v jiných regionech, např. Blízký východ, Latinská Amerika, nedodává moderní zbraně přímým nepřátelům Spojených států. Údajně taková dohoda existuje. A politika Washingtonu vůči Rusku skutečně vypadá nejednoznačně: při zásobování Ukrajiny zbraněmi Spojené státy nepřekračují linii a pokračují v dialogu různými kanály. Zároveň však požadují, aby Německo dodalo tanky nebo dalo povolení k dodávce těchto tanků, což drasticky zhorší německé vztahy s Ruskem a značně zkomplikuje vyhlídky na jakoukoli jejich normalizaci v dohledné době. A zatíží  budoucnost. Nakonec Německo zaujímá stanovisko: nejprve vy, Spojené státy, udělejte tento krok, abychom viděli, že svou politiku vůči Rusku myslíte upřímně, že nemáte nějaké zákulisí, a pak vás podpoříme,“ říká politolog Ruslan Bortnik.

Všimněte si, že americký tisk již vyzývá Bidena, aby souhlasil s dodávkou Abramsů, vzhledem k tomu, že jde o hodně.

Washington Post v úvodníku uvádí, že německé odmítnutí dodávek tanků Ukrajině bylo „první velkou trhlinou v tom, co kdysi bývalo sjednocenou frontou NATO“.

Nerozhodnost Německa je zásadní výzvou pro západní jednotu a Biden nemůže nečinně přihlížet.

Americké tanky by proto podle jeho názoru měly být do Kyjeva vyslány nejen proto, aby posílily Ukrajinu v rozhodujícím okamžiku války, ale také „za účelem udržení odhodlání a jednoty Západu tváří v tvář nejvážnější hrozbě“ jíž čelila za více než jednu generaci.“ „.

Čili pokud je problém s dodávkami „Leopardů“ pouze u „Abramsů“, tak se to dá vyřešit, když budou Američané souhlasit s dodávkou svých tanků na Ukrajinu.

Jenže kromě neochoty Německa poslat své tanky „samotně“ existují i ​​další argumenty proti dodávce.

V prvé řadě jsou to obavy z eskalace konfliktu a hrozby zatažení Německa do něj.

„Američtí spojenci v NATO řeší otázku: ‚Kolik si můžeme dovolit poslat na Ukrajinu, aniž bychom vyprovokovali nějakou ruskou odvetu?‘,“ řekl Straně Frank Gardner, bezpečnostní zpravodaj BBC.

„Němečtí politici se budou snažit nepřekročit určitou hranici v obavě, že ekonomické, vnitropolitické a bezpečnostní důsledky pro Evropu, na jejímž území válka již probíhá, mohou být extrémně negativní a je to právě Německo, kdo ponese hlavní tíhu taková rozhodnutí,“ – říká Ruslan Bortnik.

Konečně je tu také vliv podmínečné „mírové strany“, která je v Německu poměrně silná. Ta  se domnívá, že válka na Ukrajině by měla být zastavena a vztahy s Ruskou federací  být obnoveny (jak z důvodů ekonomického prospěchu, tak ze strachu ze zatažení Evropy do války s Ruskem). Podle této „strany“ dodávky těžkých zbraní Ukrajině pouze prodlužují válku a brání jí v dosažení kompromisů s Ruskou federací, protože Kyjev se bude spoléhat na to, že dostane tanky, aby vrátil svá území vojenskými prostředky, a proto nehodlá usednout k jednacímu stolu. Odmítnutí dodávek tanků ukáže, že Západ není připraven posílit útočný potenciál Ozbrojených sil Ukrajiny, což podle logiky „mírové strany“ může Ukrajinu dotlačit k obnovení jednání s Moskvou.

Nutno podotknout, že stejnou linii nyní sleduje i Kreml.

Ale pokud jde konkrétně o Scholze, německý kancléř tento postoj veřejně nesdílí. A na fóru v Davosu řekl, že válka by měla skončit jedině porážkou Ruské federace a Ukrajina by měla zvítězit na bojišti.

Nakolik však tento veřejný postoj jak kancléře, tak německých úřadů jako celku, odpovídá jejich skutečnému postoji, bude zřejmé na základě jednání Německa ohledně dodávek tanků. Pokud je Berlín bude i nadále blokovat, pak to může naznačovat, že výše uvedená logika „mírové strany“ není Scholzovi cizí.

Většina prognóz se však zatím scvrkává na to, že Německo (pravděpodobně poté, co se Američané dohodnou na dodávkách Abramsů) udělí povolení k dodávkám tanků na Ukrajinu. Alespoň ty, které jsou v držení jinými zeměmi. V médiích se objevují zprávy, že Němci již jednají o podmínkách reexportu Leopardů z třetích zemí na Ukrajinu s cílem, aby tyto země ovšem uzavřely smlouvy na dodávky nových Leopardů, které by nahradily odeslané.

Ale, jak bylo napsáno výše, a v předvečer „Rammstein“, mnozí považovali otázku tanků za již vyřešenou. Ukázalo se však, že situace není tak jednoduchá.

Takhle  to viděla  Strana.ua  po skončení jednání  v Rammsteinu. Které bylo označeno za debakl. Mezitím  čas pokročil a  to velmi.

Nicméně uvedené informace a  důvody, proč  Němci  nevydali souhlas  hned jsou mimořádně  zajímavé.

A Němci a vlastně celá Evropa  si s tanky  jen zopakovali svoji  zkušenost s plynem.  Opět Američané hrají svoji hru na úkor  Evropy. A  opět ji vyhrávají, protože  evropští papaláši se  bojí vlastního stínua  daleko snazší je pro ně  -POSLOUCHAT! Tupě POSLOUCHAT!

I za cenu  III. světové….

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.