Reakce na druhé „tankové“ číslo Kosy


napsal Harryp

Vlkův úvod:

Když vyšla  včera první „tanková Kosa“ přišel Harryp s dovětkem. Dnes se  stalo totéž. Opět jd eo  zajímavé čtení a doplnění obou hlavních článků.

Proto jsem se  rozhodl ho pustit  znovu na  sklo. Zdá se, že po vrchním odborníkovi Kosy na letadla  všeho druhu, včetně leteckého provozu, kterým je pro mne PB, získala Kosa  i specialistu na  tanky  -Harrypa. Proč ne?

Takže  Harryp

Zdravím vlku,

díky za další zajímavé info na Kose. Pro mě – jako celoživotního amatérského studenta tankové techniky – obzvlášť šťavnaté. Byť je moji doménou tanková technika z let 1915-1945, mnoho dnešních informací mi umožňuje sledovat ten neuvěřitelný vývoj od prvopočátků k dnešní sofistikaci. Proto v tomto případě reaguji možná častěji, než je zdrávo. Dnes si dovolím přeposlat přepis rozhovoru plukovníka McGregora ve FOX NEWS.
Ruské protitankové střely Kornet, Vikhr a Ataka, stejně jako 125 mm pancéřové granáty Mango, mohou účinně zničit hlavní bojové tanky německé výroby Leopard 2, které budou dodány na Ukrajinu, řekl plukovník Douglas McGregor.
„Leopard 2 je moderní a dobře chráněné vozidlo, ale nelze jej označit za nezranitelné. Bojové zkušenosti ukázaly, že tyto tanky mohou být zničeny i starými přenosnými protitankovými raketovými systémy, které jsou svým výkonem značně horší než zbraně operované v ruské armádě, zejména protitankové raketové systémy Kornet,“ konstatuje McGregor.
McGregor se pravděpodobně odvolává na špatnou zkušenost tanku v Sýrii, kde bylo v roce 2016 teroristy ISIS zničeno nejméně osm Leopardů 2A4 turecké armády sovětskými řízenými střelami Fagot a Konkurs.
Ve srovnání s ruskými tanky postrádají Leopardy 2 výbušné reaktivní pancéřování (ERA), díky čemuž budou zranitelnější vůči vysoce výbušným protitankovým řízeným střelám (HEAT) a odpalovacím sabotům (APFSDS) odpáleným z tanku a prorážejícími ploutvemi.
„Německé tanky mohou být určitě vyřazeny mangovými granáty ráže 125 mm, bez ohledu na úhel jejich zásahu: tank bude zničen, pokud projektil zasáhne jeho přední pancíř nebo jeho bok. Ruská armáda provozuje tanky T-90M Proryv, které svými výkonnostními charakteristikami převyšují Leopardy a dokážou s nimi účinně bojovat,“ zdůraznil McGregor.
Skořápka Mango APFSDS má tyč z dvojité wolframové slitiny potaženou slitinou s nízkým bodem tání pokrytou ocelí, která byla navržena pro zvýšení průniku proti nevýbušnému reaktivnímu pancíři, jako jsou ty, které chrání Leopard 2. Dokáže prorazit pancířem minimálně 430 mm.
Mezitím je nejnovější verze laserem naváděné střely Kornet, Kornet-EM, vyzbrojena tandemovou hlavicí HEAT, která může po ERA prorazit 1300 mm pancíře.
Vzduchem spouštěný, laserem naváděný Vikhr je vyzbrojen podobnou HEAT hlavicí, která může po ERA prorazit pancířem minimálně 1000 mm. Ataka, která je naváděna rádiovým velením a může být odpálena ze země nebo ze vzduchu, je po ERA v nejnovější verzi vyzbrojena tandemovou hlavicí s průrazností až 950 mm pancíře.
Minulý měsíc německý kancléř Scholz formálně potvrdil plány na prvotní přesun 14 tanků Leopard 2A6 na Ukrajinu. Berlín také oznámil, že umožní reexport Leoparda 2 na Ukrajinu partnerskými státy. To zvyšuje pravděpodobnost, že Ukrajina brzy obdrží tanky Leopard 2 z Polska, Norska, Finska, Španělska, Portugalska a dalších. Celkový oznámený počet se pohybuje mezi 40 až 44 tanky.
S vysoce výkonnými ruskými protitankovými prostředky Leopardy 2 pravděpodobně neposkytnou kyjevským silám náskok na bojišti. Tyto tanky jen doženou část ukrajinských ztrát a prodlouží konflikt v zemi.
Je to zajímavé z toho důvodu, že se jedná o protitankové prostředky ruské armády, které jsme v jedné z minulých korespondencí nakousli.
Ještě se mi povedlo zjistit několik skutečností:
Základní výcvik ovládání tanku v Bundeswehru trvá 3 měsíce. Další 3 měsíce trvá technický výcvik – údržba pohonného a zbraňových systémů. Velitelem tanku se příslušník německých tankových vojsk stává po 18 měsících v hodnosti nejméně četař.
26. listopadu 2022 bylo jednotkám Luganských a Doněckých milicí předáno 200 tanků T-90 proryv 3. K 24.1. 2023 byla PMC Wagner vyzbrojena 207 tanky T-90 proryv 3. 317 tanků T-90 proryv 3 obdrží/ela 1. tanková gardová armáda a centrální vojenský okruh na Donbase – u tohoto údaje není zcela jasné v jaké fázi dodávka je, tedy zdali již byly dodány nebo teprve budou. Všechny ostatní T-90, co ruská měla k zahájení SVO, byly typy proryv 1 a 2. Proryv 3 má vylepšenou reaktivní ochranu, přídavné ochranné pláty motoru a pojezdu, a hlavně novou verzi zaměřovacího systému navádění GLONASS. Tanku také umožňuje střílet z kanonu protitankovou střelou REFLEKTS. Refleks je řízená protitanková střela s laserovým paprskem, kterou lze odpálit z tanku 125 mm s hladkým vývrtem protitankového děla. Je schopná prorazit pancéřování 900 mm na vzdálenost 5 kilometrů.
Informace o dodaných strojích pocházejí z ruských zdrojů. Sice jsou doprovázeny bohatým fotografickým materiálem, ale já nejsem schopen určit, zdali se jedná o nejnovější verzi tanku T-90 a ani datum pořízení fotografií. Takže je nutné přistupovat k těmto informacím zdrženlivěji. Může se samozřejmě jednat o propagandistický materiál.
Toliko mé postřehy. Snad budou užitečné jako doplnění střípků do mozaiky kolem problematiky wunderwaffe, jak se to snaží prezentovat zejména náš mainstream.
Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.