Co už ohledně dolaru a dolarové dominance chápe i Pikora


Vladimír  Pikora  se  svou manželkou  Markétou Šichtařovou patří mezi nejcitovanější  české  tzv. popekonomy. Tedy takové členy  ekonomické obce, kteří se  snaží  dostat se do pozice veřejných ekonomických influencerů. Což  se jim docela  daří.

Na  mém oblíbeném webu  jsem před  pár  dny  nalezl  zajímavý Pikorův  článek ohledně  amerického dolaru, jeho světové dominance , respektive upadající světové dominance a  to v souvislosti s ukrajinskou  válkou a děním okolo ní. V mezičase  asi na Kurzech.cz  usoudili,  že  to není  vhodné čtení pro jejich návštěvníky, takže odkaz, který  jsem si původně  uložil, vede k lakonickému sdělení

Výstřižek

Takže už i  na Kurzech.cz se kádruje  vhodný a  nevhodný obsah!!! Smutné, nanejvýš smutné a vypovídající o svobodě  tisku  v téhle  Fialově  baště  demokracie. No nic.  naštěstí  existuje další finanční portál  Dluhopisy.cz, kde lze  Pikorův  text nalézt  v původním znění. Takže  si jej dáme:

Měnová válka změní svět. Mnoho zemí už nechce dolar jako globální jedničku

Válka na Ukrajině změnila úplně vše. Jednou z věcí, která je pro globální ekonomiku klíčová, a přitom se o ní vůbec nemluví, je postavení dolaru ve světovém obchodě a devizových rezervách centrálních bank. To, že Západ zmrazil část devizových rezerv Ruska v hodnotě 300 mld. dolarů, vyděsilo mnoho zemí, které se Západem nesympatizují, ale přitom ho až dosud svým držením dolarových devizových rezerv podporovaly. To se nyní mění.

Snahu o opuštění závislosti na dolaru přitom pozorujeme už dlouho. Např. Rusko mělo v roce 2012 v devizových rezervách americké státní dluhopisy ve výši 150 mld. dolarů. Krátce před zahájením války na Ukrajině to byly ale už jen 2 mld. dolarů. Rusko prostě počítalo se střetem s Amerikou. Připravovalo se na to. Nechtělo Americké dluhopisy. Amerika ale žije na dluh. Dluhopisy jsou krví americké ekonomiky. Když je nebudou centrální banky kupovat, bude mít problémy.

Podobně to mají i další centrální banky světa. Často to ale nedělají jako Rusové, že by rovnou snížily objem amerických dluhopisů, ale prostě už je nepřikupují. Když rozšiřují devizové rezervy, nakupují zlato. V loňském roce tak centrální banky nakoupily nejvíce zlata od roku 1967. Nákupy se tedy vrátily tam, kde byly naposledy v brettonwoodském měnovém systému, kdy byl dolar ještě pevně navázán na zlato. To je pro Ameriku alarmující. Centrální banky mnoha zemí světa zkrátka hledají alternativu k dolaru. Euro, švýcarský frank ani juan jím nejsou.

Má to různé důvody. Evropa je slabá. Švýcarských franků je zase vzhledem k velikosti země málo a Čína ještě není dost silná. Pozice Ameriky jako globální jedničky se tím ale přesto podlamuje. Rusové své opuštění dolarových rezerv plánovali dlouho. Už v roce 2006 prohlásila tamní centrální banka, že bude usilovat o to, aby měla výhledově 20 až 25 % devizových rezerv ve zlatě. A to se také stalo.

Rusové přestali po zahájení války zveřejňovat stav svých devizových rezerv. Jen tvrdí, že jsou dostatečné. Poslední data zveřejněná před válkou říká, že ve zlatě má 21 % devizových rezerv. Nyní to bude nejspíš mnohem více. Předpokládám, že centrální banka podporuje tamní těžařský průmysl velkými odkupy.

Podle statistiky nakupuje zlato hlavně centrální banka Číny. Ale pozor, jsou tu i další země, které mají se Západem zvláštní vztah. Rekordní nákupy zlata jsme proto zaznamenali např. u Turecka nebo Uzbekistánu.

Přichází doba zlata

To, že Západ sáhl Rusku na devizové rezervy, vyděsilo mnoho diktátorů. Už dříve jsme viděli snahy o to, aby byla pozice dolaru jako globální jedničky oslabena. Snily o tom zejména země žijící z vývozu ropy. Nikdy to zatím ale nikomu nevyšlo. Ropa jako devizová rezerva nelze srovnávat se zlatem. Žlutý kov je velmi těžký, takže v relativně malém trezoru může být ohromná hodnota. Navíc nepodléhá zkáze a hlavně je historicky osvědčené.

Centrální banky svými nákupy drží zlato nad vodou. To by totiž podle ekonomické teorie mělo jít dolů. Důvodem je to, že nenese žádný úrok. Úrokové sazby jsou přitom nyní kvůli inflaci v dolarech i eurech rekordní. Takto vysoké už nebyly léta. Investoři by proto měli preferovat dluhopisy na úkor zlata a éra zlata by měla teprve přijít, až budou úrokové sazby zase dole. To ovšem nepozorujeme. Zlato je díky centrálním bankám drahé.

Pokud by nedůvěra v Západ pokračovala a centrální banky dále nakupovaly zlato, měla by jít cena zlata ještě výš. I centrální banky, které po zlatu nepokukovaly z geopolitických důvodů, o jeho nákupu mohou začít uvažovat, protože uvidí jeho rostoucí cenu. Pozice dolaru jako globální jedničky je tím ohrožena. Čína se jistě domnívá, že by ho mohl jednou nahradit juan. Jenže to bude muset mnoho zemí přesvědčit, že je juan lepší než zlato a to bude těžké.

Nic nového pod  sluncem. Určitě  ne pod  sluncem svítícím na Kose. O dedolarizaci po  24.2.2023 psala opakovaně. Z různých zdrojů. Nové je jen  to,  že nyní je  dolar  a jeho postavení jako dominující světové měny  předmětem diskuse  dokonce už  i v části českého ekonomického mainstreamu.

A  informace o nákupu zlata  řadou  centrálních  bank celého světa???!!! Ano jde o očekávaný a logický důsledek od okamžiku, kdy  kolektivní Západ  zmrazil rezervy  Ruské  centrální banky! A to je  zatím ještě neukradl. Ale nejspíš se  tak v dohledné době  stane. Myslím, že teprve potom  dostane  zlato teprve  forsáž  a uvidíme na  něm  velkou rally.  NA  rozdíl od  dolaru  je každá centrální banka může fyzicky  uskladnit  ve svých trezorech a  žádný Joe  Biden nebo kdokoliv  jiný  ho ani nezmrazí ani neodebere.

Ovšem  je  zde  jeden  zásadní, zatím existující problém – zlato se  fyzicky i elektronicky  obchoduje  především v Londýně a  v USA.  Ti, kteří do něj nyní  utíkají jako do jistoty před kolektivním Západem potřebují  někde, mimo  primární  dosah Washingtonu a kolektivního Západu  vytvořit  další  velký  mezinárodní trh se zlatem.Jakmile k tomu dojde, bude  to skutečně  vážná  rána  pro celý náš  měnový západní systém, ale především pro dolar.

Dodatek:

tenhle  článek vyjde  až týden. Přesto jej musím zdodatkovat. Ledva  je  dokončena  redakce, čtu na Bloombergu:

Saudi Arabia Says Open to Settling Trade in Other Currencies

což  překladač pojal jako

Saúdská Arábie je otevřená vypořádání obchodu v jiných měnách

a vybírám z něj

Saúdská Arábie je podle ministra financí království otevřena diskusím o obchodu s jinými měnami, než je americký dolar.

„Neexistují žádné problémy s diskusí o tom, jak urovnáme naše obchodní ujednání, zda je to v americkém dolaru, zda je to euro, zda je to saúdský rijál,“ řekl Mohammed Al-Jadaan v úterý pro Bloomberg TV v rozhovoru v Davosu. .

„Nemyslím si, že mávneme rukou nebo vylučujeme jakoukoli diskusi, která pomůže zlepšit obchod po celém světě,“ řekl Al-Jadaan.

Největší světový vývozce ropy, který po desetiletí udržoval měnu na dolaru, se snaží posílit své vztahy s klíčovými obchodními partnery včetně Číny. Království je pilířem petrodolarového systému založeného v 70. letech 20. století, který se opírá o oceňování vývozu ropy v americké měně.

Během loňské návštěvy prezidenta Si Ťin-pchinga v Rijádu se obě země dohodly na posílení koordinace energetické politiky a průzkumu. Během této cesty Xi řekl, že Čína se bude snažit koupit více ropy z Blízkého východu a také chtěl tento obchod urovnat v jüanech.

Saudi  prostě  diverzifikují! Přesně  jak jste  už dávno na Kose  četli!!!!  Rozhodně  si budou dávat pozor  na to, aby se jim nestalo to, co Rusku. A pokud  by  s podstatnou  částí svých ropných obchodů opustili dolarový svět,  pak by  Washingtom  čelil gigantickému problému. O to většímu, že  právě opět narazí na tzv. dluhový  strop. Který jistě posune  časem výrazně  výše. Ale někdo jeho dluhy musí koupit. A když  Saudi z dolaru cuknou a další se  vrhnou na zlato???

No tak nejspíše  zažijeme  cosi jako bratrskou,  omlouvám se  – demokratickou pomoc?

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.