Až milion lidí v Česku si nevytváří finanční rezervu, žije z úspor či půjček. Počet takto živořících lidí se tedy kvůli drahotě ztrojnásobil


Mám zase potřebu  pustit na Kosu klučíka Kovandu. Titulek tohoto článku je od něj. Obsah  samozřejmě také. Je to krátké, ale  výživné čtení.

Až milion lidí v Česku si nevytváří finanční rezervu, žije z úspor či půjček. Počet takto živořících lidí se tedy kvůli drahotě ztrojnásobil, jsou vůči hrozícímu propouštění o to zranitelnější

Zhruba 480 tisíc domácností v Česku není v současnosti s to vytvářet jakoukoli finanční rezervu. Takové situaci tedy nyní čelí až zhruba milion lidí v České republice. Vyplývá to z průzkumu Index finančního zdraví Čechů, který dnes představila Česká spořitelna se Sociologickým ústavem Akademie věd ČR, a také z výsledků Sčítání 2021, které taktéž dnes zveřejnil ČSÚ (zde).

Přitom zhruba 320 tisíc domácností, jež nyní žádnou rezervu nevytváří, tak dříve činilo. Až bezmála 700 tisíc lidí tedy nyní žije v domácnosti, která si dříve mohla spořit „na horší časy“, zatímco nyní se musí spokojit s životem „z ruky do pusy“, případně sahat do úspor nebo si půjčovat, leckdy poměrně rizikově.

Zatímco tedy dříve, před nástupem drahoty, si rezervu nevytvářelo zhruba 300 tisíc lidí, nyní je to zmíněný milion.

Příjmy domácností se loni ve třetím čtvrtletí, tedy podle nejnovějších dostupných údajů, snížily meziročně o tři procenta. Toto oslabení kupní síly se tak projevilo poklesem spotřeby, která meziročně klesla o 5,6 procenta. To koresponduje právě se zjištěním, že se výrazně rozrůstá okruh lidí, kteří nejsou s to vytvářet jakékoli úspory.

Pokud si lidé ve vyšší míře, jak to právě vidíme, nejsou schopni vytvářet jakoukoli finanční rezervu, vzniká podhoubí pro sociální otřes. V případě růstu míry nezaměstnanosti, který nyní nelze vyloučit, by totiž propuštění v příliš velkém počtu případů neměli dostatečnou rezervu pro takovou situaci. Rezerva má správně pokrývat šest až devět měsíců běžných výdajů.

Ovšem exsoudruh generál, dnes  vší moudrosti futrál,  má za to,  že  si žijeme  jak prasata  v žitě, řečeno s Kalouskem. A že je potřeba  nám pustit  žilou, protože roupama a bujností už nevíme  coby.. A hlavně, je potřeba  porazit Rusa a  to i za cenu našeho zchudnutí!!!

Jenže  minimálně  10%  obyvatelstva  už  neví kudy  kam!

Jenže  když  jsem ještě trochu zapátral  na další  zdroje, píšící o tomtéž, tak se ukázalo, že  situace je  ještě  horší než píše klučík Kovanda. Viz například  sdělení ČTK:

Index: Každý třetí Čech má finanční rezervu na méně než měsíc života

Téměř třetina Čechů žije jen s minimální finanční rezervou, která nepokryje ani jeden měsíc jejich průměrných životních nákladů. Každá desátá domácnost v ČR žije bez jakékoli finanční rezervy, dvě třetiny z nich přitom v minulosti byly schopné finanční rezervu tvořit. Vyplývá to z průzkumu Index finančního zdraví Čechů, který dnes představila Česká spořitelna se Sociologickým ústavem AV ČR a portálem Evropa v datech.

Více než polovina (57 procent) respondentů v průzkumu deklarovala, že vychází s rozpočtem jen s obtížemi a 41 procent se obává, že se jejich finanční situace bude zhoršovat. Index finančního zdraví analyzoval finanční rezervu Čechů během loňského prosince na reprezentativním vzorku 2003 respondentů.

„Každá desátá domácnost v ČR není aktuálně schopná vytvářet žádnou finanční rezervu a běžné životní náklady pokrývá z předchozích úspor nebo z půjček. Devět z deseti domácností je sice schopno vytvářet alespoň minimální finanční rezervu, byť nepřesahující jeden měsíc, často je to ale jen díky sdílení příjmů mezi členy domácnosti,“ uvedla Monika Hrubá, která ve spořitelně odpovídá za strategii finančního zdraví.

Je podle ní znepokojující, že dvě třetiny domácností, které dnes nedokáží tvořit žádnou rezervu, tvrdí, že toho byly dříve schopny. A 40 procent respondentů, kteří si krátkodobou finanční rezervu vytváří, zároveň přiznává, že muselo v uplynulých šesti měsících snížit částku, jíž si měsíčně odkládají.

„Každý šestý Čech během uplynulého roku nedokázal zaplatit alespoň jeden ze svých běžných výdajů. Patří mezi ně například platby za energie, nájem, telefonní a internetové služby nebo splátky hypotečních, leasingových či jiných úvěrů,“ upozornil analytik Evropy v datech Tomáš Odstrčil. Jen na provoz domácnosti a potraviny přitom podle zjištění indexu připadá až 45 procent výdajů českých domácností.

„Tato recese se výrazně liší od těch minulých. Tentokrát není zdrojem poklesu spotřeby domácností nárůst nezaměstnanosti, ale výrazný nárůst cen. Proto dnes nedopadá vysoká inflace a ceny energií jen na lidi s nízkými příjmy, ale i na domácnosti ze střední a vyšší třídy,” míní hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.

V porovnání s celou populací jsou lidé, kteří si finanční rezervu netvoří, podle průzkumu častěji osoby s nízkým vzděláním a příjmem. Mnohdy jde o lidi, kteří mají nějakou spotřebitelskou půjčku. Méně často využívají pojištění a obvykle bydlí v pronajatém bytě. Ve vyšší míře jde o osoby rozvedené a domácnosti s jediným ekonomicky aktivním členem. Čistý měsíční příjem takovéto domácnosti je výrazně častěji pod hranicí 20.000 Kč, čistý osobní příjem pod hranicí 15.000 Kč.

Takže  takhle  vypadá národ, žijící  ve  Fialandu , který si zvolil za příštího prezidenta  generála, vší moudrosti  futrála, jenž  národu před  volbou oznámil, že  musíme  kvůli Ukrajině zchudnout. Že je to brnkačka. Zkrátka  jen pustíme  trochu sádla. Pan generál, vší moudrosti futrál holt soudí podle sebe a  svých příjmů. Odhadl jsem je, jak víte, od  března, na  nějakých 880 000 českých měsíčně.

Najde se  někdo,kdo  jeho moudrosti sdělí,  že takovéhle příjmy  fakt má  jenom on, pár  fotbalistů, hokejistů, zpěváků a  vysokých manažerů. A  samozřejmě  úspěšní podnikatelé? Ale jinak už nikdo,

Může mi někdo, při tomto příjmovém  rozvrstvení,  vysvětlit  výsledek II. kola prezidentské  volby v poměru  40:60 pro futrála, který slibuje  zchudnutí????

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.