Ukrajina odmítla opustit zničené město i za obrovskou cenu.
„Každý den obrany města nám umožňuje získat čas na přípravu záloh a přípravu na budoucí útočné operace,“ řekl generálplukovník Oleksandr Syrskyi, velitel ukrajinských pozemních sil. „Zároveň v bitvách o tuto pevnost nepřítel ztrácí nejpřipravenější a bojeschopnější část své armády – Wagnerovy útočné jednotky.“
Několik vládních úředníků se začalo obávat, že Ukrajina utrácí v Bachmutu tolik bojových sil a munice, že by to mohlo oslabit její schopnost zahájit na jaře velkou protiofenzívu.
„Určitě nechci snižovat ohromnou práci, kterou ukrajinští vojáci a vůdci vložili do obrany Bachmutu – ale myslím, že je to spíše symbolická hodnota než strategická a operační hodnota,“ řekl ministr obrany Lloyd Austin.
Kyjev prozatím ignoroval příspěvek Washingtonu.
Mezitím hodnocení amerických tajných služeb naznačilo, že za zničení plynovodů Nord Stream loni na podzim byla zodpovědná „proukrajinská skupina“, což vrhlo jakési světlo na tuto velkou záhadu. Nová zpravodajská zpráva, o níž jako první informoval list The New York Times, neměla dostatek podrobností, ale zdálo se, že vyvrací teorii, že Moskva je zodpovědná za sabotáž plynovodů, které dodávají ruský plyn do Evropy.
Analytici zpravodajských služeb nevěří, že by Zelenskyj nebo jeho pomocníci byli zapojeni do sabotáže, ale Bidenova administrativa signalizovala Kyjevu – podobně jako tomu bylo, když loni v Moskvě bomba v autě zabila dceru významného ruského nacionalisty – že určité násilné činy mimo ukrajinské hranice nebudou tolerovány.
Občas se také objevila frustrace ohledně dodávek zbraní Washingtonu Ukrajině. Spojené státy poslaly na frontu zdaleka nejvíce zbraní a vybavení, ale Kyjev vždy hleděl dopředu a okamžitě požadoval další sadu zásoba zbraní. Ačkoli většina v Bidenově administrativě chápala zoufalství Kyjeva bránit se, podle dvou úředníků Bílého domu, kteří nemají oprávnění mluvit veřejně o soukromých rozhovorech, se ozvalo reptání nad neustálými žádostmi a občas také, že Zelenskyj neprojevoval patřičnou vděčnost.
„Myslím si, že administrativa je rozdělená, Rada národní bezpečnosti je rozdělená“ ohledně toho, jaké zbraně poslat na Ukrajinu, řekl McCaul, který je v neustálém kontaktu s vysokými Bidenovými úředníky. „Mluvím se spoustou špičkových vojenských mužů a ti z velké části podporují poskytování ATACMS.“
Administrativa neposkytla tyto rakety dlouhého doletu, protože v americkém vlastním arzenálu je jich málo. Existuje také obava, že by Ukrajina mohla zaútočit na vzdálené ruské cíle, což by mohlo vést k eskalaci války.
Nedávná zpráva říká, že Pentagon blokuje Bidenovu administrativu ve sdílení důkazů o možných ruských válečných zločinech s Mezinárodním trestním soudem, která také vnesla do příběhu jednoty další trhlinu. Představitelé Bílého domu byli zděšeni, když vyšel příběh New York Times, obávali se, že by to poškodilo morální argument, který USA použily na podporu Ukrajiny proti ruským válečným zločinům a zločinům proti lidskosti.
Pozn. vlk: Jde o to, že Bílý dům došel k názoru, že pokud dojde k souzení ruských válečných zločinů, příště jsou na řadě Američané.
Administrativa definitivně vyhlásila alianci mezi Spojenými státy – a jejich spojenci – a Kyjevem, že zůstala silná a že bude trvat tak dlouho, dokud bude zuřit válka.
Mluvčí Národní bezpečnostní rady Adrienne Watsonová uvedla, že Bílý dům je „v neustálém spojení s Ukrajinou, protože podporujeme její obranu její suverenity a územní celistvosti“. Dodala, že vzhledem k tomu, že Putin nejeví žádné známky ukončení své války, „nejlepší věc, kterou můžeme udělat, je nadále pomáhat Ukrajině uspět na bitevním poli, aby mohla být v co nejsilnější pozici u vyjednávacího stolu, až ten čas přijde“.
Rostoucí diference však mohou předznamenat větší rozpor v debatě o tom, jak válka skončí.
Přestože Biden slíbil neochvějnou podporu a pokladna zatím zůstává otevřená, USA daly Kyjevu najevo, že na této úrovni nemohou financovat Ukrajinu donekonečna. Ačkoli podpora Ukrajiny byla z velké části úsilím obou politických stran, malý, ale rostoucí počet republikánů začal vyjadřovat skepsi ohledně použití amerického rozpočtu na podporu Kyjeva, aniž by se blížil konec vzdálené války.
Mezi těmi, kdo vyjádřili pochybnosti o podpoře na dlouhou trať, je předseda Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy , který řekl, že USA nenabídnou Ukrajině „bianko šek“ a odmítl Zelenského pozvání odcestovat do Kyjeva a dozvědět se o válečné realitě.
„Vždy je tam nějaké tření,“ řekl Kurt Volker, zvláštní prezidentský vyslanec pro Ukrajinu během Trumpovy administrativy. „Zelenský do toho také trochu vstoupil s McCarthym – ukázalo se, že ho potřebuje ‚vzdělávat‘, spíše než s ním pracovat.“
Mnoho pozorovatelů si však pochvaluje pozoruhodnou transatlantickou jednotu a pevně se držící alianci, navzdory ekonomické a politické dani, kterou si válka vybrala.
„Vidím ty malé trhliny, ale ty existovaly včetně neshod a rozdílných názorů mezi USA a Ukrajinou už před velkou únorovou invazí a od té doby,“ řekl Shelby Magid, zástupce ředitele Eurasijského centra Atlantické rady. „Zelenský již dříve pronesl ostré poznámky směrem k USA a Bílý dům s ním vyjádřil nesouhlas – veřejně i soukromě – v konkrétních aspektech, ale to neposunulo ani nesnížilo celkovou podporu a partnerství USA.“
Krizové body se stále vznášejí na obzoru. Američtí představitelé se domnívají, že Zelenského trvání na tom, aby byla celá Ukrajina – včetně Krymu, který je pod ruskou kontrolou od roku 2014 – vrácena Ukrajině před zahájením jakýchkoli mírových jednání, by válku jen prodloužilo. Ministr zahraničí Antony Blinken signalizoval Kyjevu, že případné znovudobytí Krymu ze strany Ukrajiny by pro Putina znamenalo červenou čáru, která by mohla vést k dramatické eskalaci ze strany Moskvy.
Pentagon navíc soustavně vyjadřoval pochybnosti, zda ukrajinské síly – přestože jsou vyzbrojeny sofistikovanými západními zbraněmi – dokážou vytlačit Rusko z Krymu, kde je téměř deset let.
Biden se zatím držel svého refrénu, že Spojené státy nechají všechna rozhodnutí o válce a míru na Zelenském. Ale ve Washingtonu se začalo šeptat o tom, jak udržitelné to bude, až válka bude stále dále pokračovat – a blíží se další prezidentské volby.
„Nikdy v historii nebyla válka bez neúspěchů a výzev,“ řekl Rep. Jason Crow (D-Colo.), armádní veterán a člen HFAC. „Otázkou není, zda mají Ukrajinci neúspěchy, ale jak na ně reagují a jak je překonávají. Ukrajina je překoná, porazí Rusko a zůstane svobodná.