Co si myslí zastupitelé Plzně o pořádání ukrajinské akce, která se původně jmenovala Bandera party?


Není to tak dávno, co jsem publikoval na Kose  článek o pořádání  Bandera párty  v Plzni. Byl z toho řádný poprask napříč  republikou a sdělovadly  ať už  mainstreamovými nebo alternativními.Od té doby mne  řada lidí dotazovala, jak se  situace  vyvinula. Když jako dokonce policie  prý  všechno monitorovala. Jeden  by  čekal minimálně  zahájení nějakého řízení podle paragrafu o propagaci  nacismu a jiného násilného hnutí a tak podobně. Nicméně, v Česku, konkrétně Rakušanově  Česku? Absurdní říkáte? Máte pravdu. Ticho po pěšině! Ba naopak….. ale  o tom více  server Plzeňská drbna, kde  vyšel článek:

Co si myslí zastupitelé Plzně o pořádání ukrajinské akce, která se původně jmenovala Bandera party? 

Už z jeho nadpisu vidíte,  že  nějaké vyšetřování  orgánů činných v trestním řízení se naprosto nekoná. Přejmenovali to a jede se dál. Žádný  div. Zejména, když si přečtete názory  zastupičů města Plzně  ze  stran současného Fialova Obludária! Je to poučné čtení! O tom, jak gumové metry  tihle používají!

Obrovské pozdvižení vyvolala v Plzni koncem února diskotéka mladých Ukrajinců, kdy její organizátoři akci pojmenovali nešťastným a pro mnohé až provokativním názvem Bandera Party. Akce se už dříve uskutečnily v objektu plzeňské diskotéky Aréna. Řadě lidí u nás ale vadilo, že název akce odkazoval na kontroverzního Stepana Banderu, který byl vůdcem ukrajinských nacionalistů v době druhé světové války. Ti bojovali proti tehdejšímu Sovětskému svazu a to i na straně nacistů. V reakci na drtivou kritiku pak organizátoři událost přejmenovali na Ukrajinskou party. V naší Politické koridě jsem se zeptali plzeňských politiků, co si myslí o akci, která měla kontroverzní název?
OTÁZKA: Co si myslíte o tom, že ukrajinská komunita pořádala v Plzni diskotéku pod názvem Bandera party?
David Šlouf (ODS)
Je nutné od sebe oddělit dvě věci, a to název akce a účel akce. Název byl dle mého názoru zvolený nešťastně, protože v případě Stepana Bandery se jedná o jednu z nejrozporuplnějších postav II. světové války. Banderovci při své snaze o vznik samostatného ukrajinského státu vyvraždili desítky tisíc Čechů, Poláků a Židů. Tedy není divu, že název akce ,,Bandera party“ vzbudil tolik negativních ohlasů. Na druhou stranu je nutné uvést, že, alespoň dle mediálních informací, měla tato ,,party“ jasný účel, a to z finančních prostředků vybraných během pořádání akce zakoupit  termoprádlo, spacáky, taktické rukavice,  karimatky,  prostředky osobní hygieny a léky na první pomoc, pro oblasti postižené ruskou válečnou agresí, zejména pak Doněck. Toto je jistě chválihodná činnost, jen by bylo vhodné změnit název a samozřejmě dbát na dodržování platné legislativy v ČR.
Štěpán Krňoul (KDU-ČSL) 
Plzeňskými ulicemi, parky i tramvajemi aktuálně rezonuje téma Bandera party, která se konala v jednom z lochotínských podniků. I já se přidávám k názoru, že pojmenovávat cokoli v ČR po Stepanu Banderovi je krajně nevhodné. Rozumím, že pro někoho – budeme-li ho hodnotit v kontextu tehdejší doby – může být symbolem boje za suverenitu a dobro vlastního státu. Stejně tak chápu, že prostředky, které v tomto boji používal, mohou být pro druhého za hranou přijatelného a akceptovatelného. Musím se nicméně pousmát neznalosti, se kterou některé společenské a politické kruhy tvrdě odsuzují Banderu, aniž by si o něm zjistily, byť jen základní informace. Zvláště od lidí, kteří vzhlíží k současnému ruskému válečnému zločinci, je odsudek Bandery projevem největšího pokrytectví.
Martin Dittrich (SPD) 
Celá tato akce je odsouzeníhodná. Bylo jen otázkou času, kdy k takovému setkání vyznavačů Bandery na území našeho státu dojde. Rozhodně se nejednalo o čirou neznalost, pouhé náhodné pojmenování diskotéky. Podle nás se jednalo o provokaci, zkoušku, kam až je necháme dojít. V době, kdy již několik let vlají na Ukrajině fangle s nacistickými znaky, je iluzorní si myslet, že s příchodem banderismem pomýlených lidí do našeho státu se jejich myšlení změní a začnou vyznávat demokratické západní hodnoty. Že dojde dříve či později k takovémuto excesu, bylo očekávatelné. Co však považujeme jako strana za neomluvitelné, je že k tomuto setkání došlo na území našeho města v posledních měsících již poněkolikáté. Kde jsou všichni ti aktivisté ze ziskových i neziskových organizací, ti rádoby ochránci demokracie, evropských hodnot, pravdy a lásky, kteří se staví do čela boje proti násilí? Do dnešní doby je také nevyjasněna role bezpečnostních složek státu a města při předešlých setkáních vyznavačů Bandery. Otázkou je, jak a zda vůbec tyto složky jednaly za účelem zamezení takovýchto akcí propagujících nacismus, nadřazenost jedné rasy nad jinou, potlačující lidství atd. Považujeme za nutné, aby se společnost vůči takový projevům jednoznačně vymezila a stát prostřednictvím svých složek vymáhal platné právo. Do budoucna pouhé přejmenování akce na obsahu těchto party nic nezmění.
Jiří Winkelhöfer (PRO Plzeň)
Naprosto souhlasím, že název je nepřijatelný. Akci řešila i zahraniční média, což není způsob, jakým chceme Plzeň prezentovat. Člen PRO Plzeň, Aleš Hess (místopředseda Komise bezpečnosti a prevence kriminality RM Plzně), využil své dlouholeté známosti s provozovateli Arény a zúčastnil se jednání organizátorů party a vedení Arény. Organizátory akce celá situace moc mrzí, napsali omluvu za nešťastné pojmenování akce a okamžitě ji přejmenovali (Ukrajinská party). Nacismus i fašismus odmítají a považují je za nebezpečí. Městská policie bude budoucí akce monitorovat. Organizátoři ukrajinské Bandera party se omluvili za název akce. Nechtěli jsme nikoho provokovat, vzkázali
Vsuvka:
Úterý, 7. března 2023, 05:50Zprávy
Společnost Pořadatelé Bandera party se omluvili za název akce pro mladé Ukrajince. Tvrdí, že nechtěli nikoho urazit a netušili, jakou vlnu emocí to mezi Plzeňany vzbudí. Taneční zábavu komentovaly stovky lidí a rozhořčení neskrýval ani primátor města.
David Procházka (ANO) 
Za mě je takovýto název akce zcela nepřijatelný a do Plzně nepatří. Stejně se vyjádřil i náš primátor Roman Zarzycký, který tak určitě přispěl k tomu, že akce byla přejmenována. Osobně doufám, že už se podobný exces nebude opakovat, protože rozhodně nepřispívá k rozvoji našich vzájemných vztahů a svědčí o nerespektování naší kultury a odlišném výkladu historie.                                                                                                                                                                                                                                                                                            Daniel Kůs (Piráti) 
Pořádání akce pod takovýmto názvem je naprosto nevhodné. Navíc i velmi nešťastné, protože je to voda na mlýn kritikům pomoci Ukrajině a lidem, kteří jsou postiženi válkou. Jsem rád, že to odvolali a zaznamenal jsem i omluvu, která je na místě.                                                                                                                                                                                                                                                                  
Aleš Tolar (STAN) 
Pro mě je důležitá informace, že policie akci monitorovala a nedocházelo při ní k podněcováni nějaké rasové nebo národnostní nesnášenlivosti, ale šlo o běžnou diskotéku. Přesto jsem přivítal rozhodnutí pořadatelů Bandera párty nadále akci pod tímto názvem neorganizovat a kvitoval jsem i jejich omluvu za rozčarování, které informace o takové akci v Plzni u části veřejnosti způsobila. Je to důsledek dvojího náhledu na osobu Bandery a jeho kontroverzní odkaz, jinak vnímaný na Ukrajině a u nás. 
Podívejme, jak  široké pochopení pro Ukrajince a Banderu   se vejde do svědomí plzeňských, ale věřím tomu,  že i celorepublikových papalášů za ODS, Lidovce a STAN! Bandera? No… no..no.. no prý problematický. Ale musíme to chápat v souvislostech!!! A  na Ukrajině ho vidí jinak. A prý nemají  kritizovat  ti, co tomu nerozumí! Jak že to řekl jakýsi Krňoul od křesťanů z Lidové strany? Takhle?
. Musím se nicméně pousmát neznalosti, se kterou některé společenské a politické kruhy tvrdě odsuzují Banderu, aniž by si o něm zjistily, byť jen základní informace. Zvláště od lidí, kteří vzhlíží k současnému ruskému válečnému zločinci, je odsudek Bandery projevem největšího pokrytectví.
Tak neznalost? Ona  vražda polského ministra vnitra je nic? Stejně tak jako  Volyňský masakr?  Stejně jako dohoda  Bandery  s Himmlewrovým zástupcem o tom, že ZPA  začne bojovat po boku  nacistů proti Rudé armádě?  Jáa  moji vrstevníci tohle  všechno  ví a znají. Ovšem Krňoul jakýsi  nás  hodlá poučovat!
Ne  Policie  s tím neudělá nic. Holt z Bandera párty se  stala Ukrajinská  párty a  furt se práší za kočárem!  Jak jinak. Prý mládež, ukrajinská samozřejmě, se potřebuje  bavit, a pak  vybírají se tam peníze  na  správnou věc, přece!!!  Takže  to je o.k, vy tupci!
Kupodivu  všichni tihle  plzenští političtí nabobové, pokud s ezajímali o Kotlebovu kauzu na Slovensku, kdy tehdy poslanec a šéf  parlamentní strany byl nejdříve  zbaven imunity, aby následně  dostal fnepodmíněný  flastr,, za  to,  že chudým rodinám, které  byly  finančně  totál na dně rozdával šeky na  1488 Eur. Prý šlo o propagaci  nacismu, v té nejhorší možné podobě. 1488 je údajně  šifra. Znamenající  Adolf  Hitler  a pozdrav  Heil Hitler!
Až do soudního verdiktu nad Kotlebou jsme o té šifře neměl nejmenší tušení. Moje nedostatečnost. Spolu  asi tak s nějakými 98-99% populace. Náckovská scéna není nic, s čím se  běžný člověk ušpiní. NA druhou stranu pokud  politikáč ve  funkci městského zastupiče  je  schopen vypustit  z mluvidel bláboly  jako onen Krňoul jakási, Šlouf  z ODS  a Tokar od Rakušana, pak by okamžitě bylo na místě  je zbavit  mandátu!
Ale snad ještě  více mi vadí ty  další Bandera, omlouvám se  – dnes Ukrajinské párty! Ať  mladí stateční  Ukrajincia  Ukrajinky  vyrazí  osvědčit  svou lásku k vlasti  přímo  na místě, kde by jejich osobní pomoc a nasazení na místě  jistě ocenili více než nějaké svítky na obvazy, léky a kdo ví co ještě. Tedy pokud  vůbec! Kdo může  jít trsat na  dýzu nepochybně  už  je  zralý i pro frontu!  Jenže oni radši  ty vlastenecké párty v Plzni.Nebo se mýlím?
Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.