Die Deutsche Wirtschaft – Evropa je již nekonkurenceschopná!


Jeden z kosířů mne nepřímo navigoval na  web německého průmyslu  Die  Deutsche  Wirtschaft.  Není  to žádný  masově  navštěvovaný portál. Není divu. Naprostá většina  článků  je opravdu jen pro byznysové  špičky.

Ale objevil jsem tam něco,  co prostě  Kosa nena bídne svým čtenářům  i kdyby Fiala, Síkela a  Stanjura na koze jezdili!  Nebo právě proto – aby  co nevidět  jezdili na  té koze. A nikoliv  ve  vládních limuzínách.Němčináři najdou originál článku zde

Nicht mehr wettbewerbsfähig

překladu jsem se ujal sám

Evropa už není konkurence  schopná

Devět z deseti dodavatelů  automobilového průmyslu nepovažuje výrobní místo  Německo  za mezinárodně konkurenceschopné. Vyplývá to z nedávného průzkumu německého Svazu automobilového průmyslu (VDA) . Vysoké ceny elektřiny a nedostatek pracovníků a především kvalifikovaných  představují  v současnosti největší výzvu. V důsledku toho stále  více společností plánuje přesun výrob a budoucích investic do zahraničí.

Přibližně devět z deseti společností (88 procent) považuje Německo za mezinárodně nekonkurenceschopné, pokud jde o náklady na energii, práci a daňové zatížení. Ukazuje to aktuální průzkum Německého svazu automobilového průmyslu (VDA) mezi dodavateli automobilového průmyslu a středně velkými  výrobci přívěsů, nástaveb a autobusů z února 2023. Průzkumu se zúčastnilo 116 firem.

Nespokojenost s Německem jako výrobní lokjalitou má zřejmě jasný dopad i na investiční záměry: V průzkumu z července loňského roku uvedlo 56 procent dotázaných firem, že chtějí investice odložit, v dalším zářijovém průzkumu to bylo 45 procent. V aktuálním průzkumu pouze 28 procent nyní uvádí, že to plánuje udělat – ale podíl společností, které přesouvají své investice do zahraničí nebo je chtějí zcela zrušit, se zvyšuje: Podle aktuálních výsledků průzkumu se 28 procent plánuje přestěhovat investice v zahraničí (září 2022: 22 procent) a 14 procent zrušení investic (září 2022: 9 procent). V aktuálním průzkumu pouze 2 procenta firem uvádějí, že chtějí navýšit své investice v Německu – vzhledem k současné situaci – o 1 procento méně než v září loňského roku.

Temný scénář

Čísla odpovídají chmurnému scénáři, který  evropským a zejména německým středně velkým korporátním společnostem  věští  interní dokument Evropské komise ( BILD reportoval 7. března 2023 ). Cenový vývoj nutí zhruba 40 procent firem odkládat investice do zelené a digitální transformace, uvádí se ohledně německých středně velkých  firem. Každá čtvrtá firma zvažuje přesun centrály, výroby nebo pracovních míst do zahraničí.

Podobné poplašné signály nedávno vydali zástupci oborových sdružení, třeba prezident Federace německého průmyslu (BDI) , Siegfried Russwurm, předseda Federace malých a středních podniků (BVMW) , Markus Jerger, generální ředitel Asociace rodinných firem  Albrecht von der Hagen nebo Rainer Kirchdörfer, předseda Nadace rodinného podnikání,.

„Není to dobrá reference pro německou průmyslovou politiku“

Prezidentka VDA Hildegarda Müllerová  se vyjádřila ještě  tvrději: „Stále více společností považuje Německo za mezinárodně nekonkurenceschopné, což je nedobrý  důkaz německé průmyslové politiky. Výsledek znovu ukazuje, že naléhavě potřebujeme ambiciózní lokační program: méně byrokracie, více obchodních dohod, konkurenceschopný daňový systém, jednodušší a rychlejší procesy plánování a schvalování. Kromě toho musí být naše dodávky energií a surovin zajištěny mezinárodními partnerstvími, chceme-li učinit Německo a Evropu nezávislejšími.V těchto oblastech politici musí nabídnout  více rychlosti a odhodlání, jinak nám stále více hrozí, že zaostaneme  v mezinárodním měřítku.“

Průzkum ukazuje, že  vysoká cena elektřiny je v současnosti největší výzvou pro automobilový dodavatelský průmysl a malé a střední automobilové společnosti v Německu. Přibližně 82 procent dotázaných společností uvádí, že jsou silně nebo dokonce velmi silně postiženy vysokými cenami elektřiny. Kvůli vysokým cenám plynu jsou tři ze čtyř společností vážně nebo dokonce velmi vážně (73,3 procenta) ohroženy. Kromě ceny elektřiny jsou v současné době firmy  více zasaženy  pouze nedostatkem pracovníků a především těch kvalifikovaných. Těžce nebo dokonce velmi těžce personální nouzí  trpí 77,6 procenta. 62 procent firem navíc uvádí, že jsou silně nebo velmi zatíženy byrokracií. To se odráží také ve zpětné vazbě společností na aktuálně zaváděné cenové stropy  plynu a elektřiny: 36 procent hodnotilo zastropování  cen plynu a elektřiny jako užitečné nebo velmi užitečné, ale 39 procent je považovalo za nedostatečné  nebo vůbec nic neřešící. Navíc více než každá pátá firma uvádí, že zatím nedokáže posoudit, zda jsou pro ni tyto nástroje užitečné.

Náklady na energie musí klesnout

Prezidentka VDA Hildegarda Müllerová konstatuje: „Firmy v německém automobilovém průmyslu, zejména střední podniky, se stále obtížněji orientují v byrokratické džungli. Vzhledem k byrokratické struktuře cenového stropu  plynu a elektřiny si nyní řada z nich musí nechat poradit externě – aniž by věděli, zda jsou tyto stropy  v dané situaci vůbec užitečné a použitelné pro jejich společnost. To nesmí být. Společnosti potřebují veškerou svou sílu, aby zvládly transformaci a nastavily své operace – navzdory krizím – na budoucnost. O to důležitější je zcela  nebyrokratický design pomocných nástrojů.“ Müllerová pokračuje: „Náš průzkum znovu ukazuje, že náklady na energii musí klesnout. K tomu je třeba co nejvíce celostátně rozšířit nabídkovou stranu, uzavřít energetická partnerství s dalšími zeměmi a například snížit daň z elektřiny na evropské minimum.“

V oblasti nákupu surovin, materiálů a polotovarů vidí zlepšení situace oproti podzimu 2022 42 procent firem. Dobrá polovina firem (51 procent) uvádí, že se situace výrazně nezměnila. U každé desáté firmy (12 procent) se situace od podzimu zhoršila.

—————————————————————————————————————————-

Takže  takhle  to má  web německého průmyslu  Die  Deutsche  Wirtschaft. Němečtí průmyslníci, na  rozdíl od  těch  českých odmítají držet  hubu a krok. Staví zcela jasné požadavky  vůči „své“  vládě.

Ovšem ani  oni nejdou  tak daleko, aby  řekli – tohle  všechno, co jsme  právě popsali,  je  důsledkem

1-šíleného green dealu

2- šílení  ukrajinské  války a protiruských sankcí a dobrovolné odstřižení o levných  ruských energií, surovin a polotovarů.

Majitelé  firem si nehodlají pálit prsty. Proč  také ?  Oni  disponují  daleko lepší  možností  – tzv. hlasovat nohama. Prostě  když  mají konkurenceschopnou  firmu, nikdo jim nezabrání přestěhovat  ji někam, kde  budou lepší podmínky  pro její rozvoj. Nezaměstnaní  zůstanou na krku idiotům  z Berlína a Bruselu.

Kdybych  byl na jejich místě, už bych  udělal  Schulzovi/Fialovi papá!

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.