Pro Kosu našel a přeložil Zdenko Onderka
Ohledně souboje ruských Kinžálů s americkými Patrioty u Kyjeva funguje naplno propaganda obou stran. Kyjev tvrdí, že americká wunderwaffe sestřeluje Kindžály asi olympijští střelci na olympijské střelnici asfaltové holuby ve finále své soutěže. Rusko se naopak vysmívá, že Ukrajinci sestřelili podle svých údajů několikanásobek Kindžálů, které Rusko vůbec vypustilo.Že jde o dalšího Ducha Kyjeva, který stejně srážel z oblohy ruské stíhačky, aniž by někdy vůbec existoval. Kde je pravda? Nikdo netuší.
Do věci se snaží vnést alespoň trochu jasno odborné military magaziny. Kolega Zdenko Onderka ze Slobodného vysielača mi poslal článek na tohle téma, který našel na stránkách militarywatchmagazine.com pod názvem:
Putin Warned Patriot Air Defences Wouldn’t Survive Long in Ukraine: A Hypersonic Missile Just Destroyed Half the Network Within a Month
podle překladače
Military Watch: Putin varoval, že protivzdušná obrana Patriot na Ukrajině dlouho nepřežije: Hypersonická raketa právě zničila polovinu instalací během měsíce
Dne 16. května v rámci komplexní série úderů na ukrajinské hlavní město Kyjev ruské letectvo nasadilo hypersonickou balistickou raketu Kh-47M2 Kinzhal, aby neutralizovalo jednotku amerického systému protivzdušné obrany Patriot, zničilo její radar a řídicí středisko a údajně i nejméně jedno z jeho odpalovacích zařízení. Podle ruských zdrojů si ukrajinská posádka obsluhující Patriot byla vědoma blížícího se úderu, ale měla jen omezený čas na varování vzhledem k velmi vysoké rychlosti střely Kinzhal – což omezovalo možnosti raketového systému změnit polohu nebo znovu nabít. Systém Patriot, který byl cílem útoku, byl jedním ze dvou dodaných systémů, přičemž Německo a Spojené státy dodaly po jedné jednotce. Jednotka údajně vypálila na Kinzhal při přiblížení 32 střel země-vzduch, což při ceně přibližně 3 miliony dolarů za jednu znamenalo 96 milionů dolarů na pokus o zničení střely s odhadovanou cenou pod 2 miliony dolarů. Velmi vysoké náklady a omezený počet raket Patriotu byly hlavním argumentem pro původní neposílání systémů na Ukrajinu, přičemž jejich účinnost byla zpochybněna nejen kvůli velmi problematickému bojovému záznamu systému, ale také kvůli pokročilým schopnostem nových ruských střel, jako jsou Kinžal, Iskander a Zicron. Ty jsou považovány za téměř nezachytitelné, zejména ve svých koncových fázích. Dodávka Patriotů byla nicméně považována za nezbytnou vzhledem k téměř úplnému zhroucení ukrajinské protivzdušné obrany, neboť západní i ukrajinské zdroje stále častěji upozorňují, že arzenál munice raketových systémů S-300 a BuK chránících zemi se kriticky vyčerpal.
Zničení systémů Patriot přichází necelý měsíc poté, co byly v dubnu dodány první systémy, a následuje po prosincovém varování ruského prezidenta Vladimira Putina, že zničení systémů je naprostou jistotou, pokud budou na Ukrajině rozmístěny. Ujistil, že s tím, jak Washington „nyní říká, že může umístit Patriot [na Ukrajině] ať to udělají. My ten Patriot [jako oříšek] také rozlouskneme a na jeho místo bude třeba něco instalovat něco jiného, bude třeba vyvinout nové systémy – to je složitý a zdlouhavý proces“ – čímž naznačil, že NATO nemá k dispozici novější generace systémů protivzdušné obrany dlouhého dosahu, které by nahradily Patriot, jakmile se prokáže jeho zranitelnost. „Naši protivníci vycházejí z představy, že se údajně jedná o obrannou zbraň. Dobrá, budeme to mít na paměti. A protilzbraň se vždycky najde,“ dodal Putin. Spojené státy v prosinci Rusko ujistily, že systémy Patriot nebudou obsluhovány americkým personálem, což si některé zdroje vyložily jako faktickou zelenou pro uskutečnění úderů. Vzhledem k tomu, že se očekává, že ukrajinskému personálu bude trvat až do roku 2024, než se naučí Patrioty obsluhovat, předpokládá se, že jejich obsluhu zajišťovali dodavatelé z členských států NATO, kteří jsou již se systémy seznámeni.
Střela Kizhal použitá k neutralizaci baterie Patriot vstoupila do služby v ruské armádě koncem roku 2017 a poprvé byla použita v rusko-ukrajinské válce 18. března 2022 k úderu na velký podzemní sklad na západní Ukrajině, v němž se nachází výzbroj nedávno dodaná přes Polsko. Střela byla díky kombinaci velmi dlouhého doletu a vysokého výkonu zvolena jako zbraň pro zasahování vysoce prioritních cílů daleko za ukrajinskými liniemi, kde rakety Iskander s povrchovým odpalováním s některými podobnými schopnostmi byly navrženy s doletem pouze 500 km kvůli Smlouvě o jaderných silách středního doletu, jejímiž smluvními stranami byly Moskva i Washington až do roku 2019, už nestačí. Kinžál je od roku 2017 široce nasazován v nově vytvořených letkách úderných stíhaček MiG-31K a MiG-31I, které jsou důsledně dislokovány v oblastech vysokého napětí s NATO, včetně Sýrie, Běloruska, Kaliningradu a Arktidy. Stíhačky MiG-31 se staly hvězdou rusko-ukrajinské války nejen díky svému podílu na úderných misích, ale také díky výkonům stíhacích variant MiG-31BM/BSM, jejichž přítomnost ve vzduchu je podle řady západních zdrojů silně citelná a způsobuje ukrajinskému letectvu vážné ztráty. Zůstává možnost, že jediná zbývající baterie Patriotů bude prioritním cílem buď pro úderné stíhačky MiG-31K/I, nebo pro jiné ruské prostředky.