Drtikolka


napsal harryp

V posledním roce se objevilo mnoho pejorativních názvů vládní koalice. Tento není pejorativní, pouze vystihuje situaci, kterou nás likviduje kolaborantská vláda – drtí a ničí pod svými koly životy celé společnosti, pracující lidi, OSVČ, podnikatele, průmysl, zemědělství, prostě vše a každého. Existují výjimky – energetičtí oligarchové, nadnárodní korporace, EU a USA – tedy jejich generální sponzoři, manažeři, zjednodušeně řečeno loutkovodiči.

Víte, mainstream může lhát, jenže to funguje bezezbytku jen u nás a na Slovensku. Zde totiž mají všechna média exempláři jako Bakala – který za pomoci určitých politiků  okradl tento stát o desítky miliard korun, okradl 40 000 domácností o byty a dnes si vesele tento dobroděj  užívá nakradené prachy ve Švýcarsku (tedy jedné ze skvělých demokracií) – či Soros, v Británii persona non grata. Jenže v západní Evropě a USA to mají složitější, protože se tam najdou novináři, kteří se nechtějí nechat zkorumpovat. Jednou z nich je známá a respektovaná Francouzka Anne Nivat. Aby bylo jasno, pokud si přečtete nebo poslechnete řadu jejich kritických názorů na Rusko, Putina či Kadyrova, těžko ji nazvete „ruským švábem“ nebo dezinformátorkou. Mainstreamová média se o rozhovory s ní perou. A tato paní nelení a na rozdíl od Šafrů, Šídel, Mitrofanovů (jejichž bláboly čte řada našich spoluobčanů) sedne do auta nebo letadla a situaci si sama ověřuje na vlastní oči a uši.

Turbíny letadla ještě nevychladly a Anne Nivat, která přiletěla linkou Moskva-Istanbul-Paříž, se již pohodlně usadila ve studiu LCI TV, připravena odpovídat na dotazy moderátora. Nashromáždilo se mnoho otázek na moskevskou korespondentku deníku „Le Point“. Pokaždé, když se Anne vrátí do své vlasti, prožívá těžké časy. Místní média se o ni přetahují. Špičkové televizní kanály se snaží být první, kdo dostane do vysílání specialistku na Rusko. Anne je v Rusku téměř neustále od října loňského roku a jen občas se objeví doma ve Francii. A pokaždé se její rozhovory stávají zjevením nejen pro diváka, ale i pro kolegy novináře. Tentokrát byl v roli toho  osvíceného Adrien Gendre, moderátor LCI. Na tomto televizním kanálu (nejen) pevně věří, že Rusové hladoví, že země je na pokraji kolapsu a že se chystá začátek velké ukrajinské ofenzívy, která by měla skončit někde ve Vladivostoku. Ale příběh Anne Nivat o tom, co viděla v Rusku, se opět stal studenou sprchou pro mediální snílky.

Otázka moderátora Adriena Gendreho: “Anne, byli jsme ohromeni, že jste tentokrát měla příležitost položit otázku osobě, která děsí západní diváky – čečenskému prezidentovi Ramzanu Kadyrovovi. Bála jste se?”

Odpověď Anne Nivat: “Ale ne, nepociťovala jsem žádný strach, byla jsem mu blíž než k vám, Adriene.”

(A na tváři Francouzky se rozzářil zvláštní, dokonce bych řekl laskavý úsměv. „Zvláštní“, protože donedávna se jménem Kadyrov v hlase Anne Nivat nebylo slyšel nic jiného než extrémní nevraživost. Prezident Čečenska pro Anne Nivat představoval absolutní zlo, tyrana, který potlačuje vůli lidu a drží je ve strachu.)

Byli jsme s ruskými novináři na ceremonii otevření vojenské základny, kterého se účastnil Kadyrov,” pokračovala novinářka.

„Všechno se stalo nečekaně, nepředpokládalo se, že bude možné mluvit s Kadyrovem. Kadyrov ale sám přišel k novinářům a podařilo se mi položit mu otázku.“

Otázka moderátora: “Kadyrov zakončil svou odpověď na vaši otázku úžasnou poznámkou. Řekl: “Ukončíme satanismus a extremismus na Ukrajině.” Opravdu upřímně věří tomu, co říká?”

Odpověď Anne Nivat: “Právě proto jsem opravdu chtěla jet do Čečenska, abych se ujistila, zda obyvatelé Čečenska skutečně věří v posvátnou povahu války na Ukrajině. Nešlo mi do hlavy, jak se konflikt na Ukrajině mohl stát svatou válkou, džihádem pro Čečence. Je prostě neuvěřitelné, když mladý Čečenec říká: Jdu do této války, protože pro mě je to svatá válka. Po cestě jsem nabyla dojmu, že ukrajinský konflikt umožnil Čečencům znovu se prosadit, prosadit se v nových ruských reáliích, plně obnovit svou legitimitu po „čečenských válkách“. Když Putin říká, že je proti západním hodnotám, proti sňatkům pro gaye, proti změně pohlaví, když mluví o dekadenci, úpadku Západu, o důležitosti tradičních hodnot, tak v Čečensku s tím naprosto souhlasí.

Slova Kadyrova o západním satanismu jsou určena především mladší generaci Čečenců, kteří neprošli čečenskými válkami. A tato slova skutečně rezonují. Mladí Čečenci věří, když Kadyrov říká: “Díky Rusku stavíme mešity, můžeme praktikovat své náboženství, nepálíme Korán, a pokud Rusko prohraje, pak prohrajeme i my. Proto bojujeme na Ukrajině za naše hodnoty, a proto je pro nás tato válka svatá, je to džihád proti satanismu.”

Ujišťuji vás, že Kadyrov není loutka, jak se to snaží západní média prezentovat. A ano, vládne republice železnou autoritativní rukou, potlačuje disent… ale ve výsledku je obyvatelstvo Čečenska velmi spokojeno, že žije v míru a věří, že to bylo umožněno díky Ramzanu Kadyrovovi.

Čečenci jsou velmi hrdí na to, že se aktivně podíleli na dobytí Mariupolu. Ale poté odešli do stínu a do popředí se v Bachmutu dostala další osobnost – Jevgenij Prigožin. A pokud je Kadyrov produktem moci a je s ní spojen, pak Prigožin je naopak mimo moc a není s ní svázán. Kritizuje vojenské úřady. Nejsem si ale jistá, zda si je Putin vědom tohoto konfliktu mezi Prigožinem a vedením ministerstva obrany.

Prigožin vzbuzuje strach v elitě, svými brutálními projevy vyvolává nepříjemný pocit u těch, kteří jsou u moci. Ale chci zdůraznit, Adriene, že Prigožin nevyvolává  žádné odmítnutí, nevraživost mezi obyčejnými občany. Na rozdíl od úředníků se staví k tomuto fenoménu celkem klidně, Prigožin obyvatelstvo vůbec nedráždí.

Je zvláštní, že ve francouzské televizi v poslední době přišla do módy rétorika, podle které je nutné zahájit jednání s Putinem, aby se zabránilo katastrofě v Rusku (s náznakem, dokud se k moci nedostane někdo jiný).

Ano, ano, jen z tohoto ušlechtilého důvodu je nutné ukončit konflikt, a ne proto, že všichni ve Francii jsou unaveni rostoucími cenami, bojí se konfrontace mezi globálním Jihem a kolektivním Západem, kolapsu dolaru jako světové měny a Ukrajina zjevně nechce spěchat do poslední sebevražedné protiofenzívy.

Ale ve skutečnosti Kadyrov a Prigožin západní novináře až tak nezajímají a Adrien Gendre položil svou hlavní otázku, kvůli které byl program vysílán, až na samém  konci talk show.

Otázka moderátora: “Anne, v jakém stavu je teď Rusko? Může se teď rozpadnout, jak říkají analytici v našich programech…?”

Odpověď Anne Nivat: “Adriene, nevydávejte naše přání za realitu.”

A obličej Adriena (na snímku obrazovky) odráží hloubku zklamání z těchto slov: na konci tunelu není žádné světlo.

Naprostá většina obyvatel věří, že pouze Rusko jako silný stát může řídit tak rozsáhlé území a neexistuje k tomu žádná alternativa. O žádné hrozbě ruského kolapsu se nemluví.”

Poslední otázka: “Anne, co se děje v Rusku? Jaký vliv má válka a sankce na jeho obyvatelstvo, má potíže?”

Odpověď: “V Rusku je všechno tak klidné, že když jste tam, máte pocit, že se nic zvláštního neděje. Jako by žádná válka nebyla. Tomu nerozumím, ale Rusové se vůbec neděsí, že dochází k útokům dronů, že jeden dopadl na Kreml. Žádná panika, žádný strach…

V tuto chvíli nemají sankce na každodenní život obyčejných Rusů žádný vliv, v jejich životě se nic nezměnilo. Sankce mají navíc často opačný účinek a vedou k nárůstu vlastenectví mezi obyvatelstvem, například přání kupovat ruské výrobky. Často jsem toho byla svědkem. Mluvím o naprosté většině Rusů. A elity to samozřejmě mají těžké, jsou nuceny platit víc, aby mohly odletět s přestupy na Západ, a oligarchové zase mají smutek – byly jim odebrány jachty…“

Toliko Anne Nivat a jejich 20 minut v LCI TV (https://www.youtube.com/watch?v=CdE9SOGZNs8).

A nejde jen o tohle, unikly další zprávy, které charakterizují Západ. Nevratné ztráty Ukrajinské armády v Bachmutu činí 55 000 vojáků, asi pětinu celkových ztrát od února 2022!!! Opravdu nikomu nevadí, že čtvrt miliónu ukrajinských rodin ztratilo muže, syna, otce!!! Naproti tomu – EU vytvořila „mírový fond“ určený na vyzbrojování a výcvik ukrajinské armády!!! Chápete ten paradox? Zalužny je v kritickém stavu poté, co velitelství zasáhla ruská raketa.

A na pozadí toho všeho máme vládu, jejíž charakteristiku si vypůjčím od člověka velice vzdělaného a kultivovaného, kterého si přečtu vždy a za každých okolností. Ne proto, že bych s ním vždy souzněl, ale proto, že on píše a mluví jen tehdy, má-li co říct nebo napsat – Jiřího Weigla:

Zavrženíhodnou politiku vlád v těžkých dobách naší moderní historie – jako byl Protektorát, padesátá léta či tzv. normalizace – lze snad vysvětlit, nikoliv omluvit, cizí vojenskou okupací, zbabělostí nebo ideologickou zaslepeností. Nic podobného v případě dnešní vlády nenalezneme. Její servilitu si je možné vysvětlit pouze snahou získat si od mocných dnešního západního světa politickou výhodu v domácí politice a na tomto základě se držet u moci. Pětikoaliční formát vlády vylučuje nějaké pevné ideové přesvědčení či fanatismus, strach z okupantů odnikud nehrozí, všechno je pouze vypočítavý sobecký politický kalkul, zaměřený na osobní prospěch konkrétních politiků, protože země z této servility žádný prospěch mít nikdy nebude.“

Já si dovolím jen doplnit jednu vlastní myšlenku. Hácha či Moravec byli kolaboranti, ale rozhodně ne hloupí lidé. Dnešní vláda představuje neuvěřitelnou snůšku prolhaných a hloupých diletantů, kteří snad už té své vlastní propagandě i uvěřili. A protože mají strach z vlastních činů vůči domácímu obyvatelstvu, sjednali si okupační smlouvu s USA, která je ve své servilnosti a podřízenosti ještě horší než ta se SSSR o „dočasném“ pobytu vojsk v naší zemi. A tak se Černochová zařadila po bok takových „velikánů“ naší historie, jakými byl Emanuel Moravec a Vasil Bilak.

Pětikoalice ví, že armáda a policie by nemuseli být poslušni k jejich ochraně k represáliím proti vlastnímu obyvatelstvu. Tak si pořídili – více méně – zahraniční ochranku.

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.