Flash – Česko ze samé solidarity spáchá ropnou sebevraždu DOPLNĚNO!!!


Brusel připravil šestý  balíček protiruských sankcí. Zahrnující  zejména úplné odpojení od  ruské ropy. Co to znamená  pro Českou republiku popisuje  vládní ekonomický klučík Lukáš Kovanda. A je to móc, opravdu móc  pěkné čtení!!!

Česko se odstřihne od ruské ropy asi ještě letos, přitom nemá náhradu. Problémy mohou nastat v podobě citelného zdražení pohonných hmot, ale i ohrožení dodávek okenních rámů, palubních desek či obalů na potraviny

Evropská komise dnes navrhla kompletní odstřižení EU od ruské ropy už během šesti měsíců. Do konce letošního roku by se pak členské země zcela odstřihly také od dovozu ruských ropných produktů, jako je nafta. Výjimku mají mít Slovensko a Maďarsko, které mají mít čas na odstřižení do konce příštího roku. Česko podle zákulisních informací usilovalo o podobnou výjimku také, ale nakonec si ji zřejmě neprosadilo. O návrhu Evropské komise se může hlasovat už dnes. Maďarsko sice hrozilo vetováním, ale je otázka, zda tento postoj zachová.

Stěžejní maďarský petrochemický podnik MOL, druhý největší provozovatel čerpacích stanic v ČR a v tuto chvíli jeden z největších odběratelů ruské ropy v EU, se na embargo podle dnešního vyjádření jeho generálního ředitele Zsolta Hernádiho připravuje. Bude více ropy dovážet po moři tankery a například ve slovenských rafinériích podniku klesne produkce o zhruba 30 procent, z technologických důvodů.

Pravděpodobné embargo na ruskou ropu zasáhne nejen slovenské rafinérie, ale poměrně dramaticky také český průmysl a zásobování Česko ropou a ropnými produktu. Zasaženi tedy budou nejen čeští řidiči či dopravci, kterým zdraží pohonné hmoty. Už během dvou let můžou proto nastat problém s dodávkami třeba plastových okenních rámů, palubních desek aut, potravin balených v ochranné fólii, materiálů pro zateplení budov, ale také ledniček, televizorů a dalších podobných zařízení. Výroba těchto věcí se bez ropy neobejde.

Česká republika přitom bude v případě uvalení embarga na dovoz ruské ropy a produktů do EU čelit vážnému problém při úplném zajištění dodávek nahrazujících ruskou ropu. Ruská ropa představuje zhruba polovinu veškeré ropy dovážené do ČR.

Česko získává ropu prostřednictvím dvou ropovodů, a to Družby a ropovodu IKL („Ingolstadt – Kralupy – Litvínov“). Loni Družbou proudilo do Česka přibližně 49 procent veškeré dovezené ropy, ropovodem IKL to pak bylo zhruba 51 procent. Těmto dvěma ropovody Česko loni dovezlo celkem 6,8 milionu tun ropy (průměrně však dováží 7,5 milionu tun, loňské číslo ponížily pandemické uzavírky). Uvedenou polovinu z tohoto množství, 3,4 milionu tun, tvořila ropa ruská. Více než milion tun pak dodaly ještě Kazachstán (1,2 milionu tun) a Ázerbájdžán (1,1 milionu tun). Čtvrtým největším dovozcem do ČR byly loni Spojené státy, jež dodaly 0,8 milionu tun ropy.

Při výpadku dodávek ruské ropy by muselo dojít k navýšení dodávek ropovodem IKL. Tímto ropovodem Česko získává ropu nejen z Kazachstánu, Ázerbájdžánu či z USA, ale také třeba z Libye (loni 0,2 milionu tun) nebo Nigérie. Ropovod vede do Česka z Bavorska, kde se napojuje na Transalpinský ropovod TAL, jenž vede ropu z italského přístavu Terst.

Jediným zpracovatelem dovážené ropy je v Česku polská společnost PKN Orlen, rovněž provozovatel největší sítě čerpacích stanic v ČR, převážně stále pod značnou Benzina. Ta vlastní ropné rafinérie v Litvínově a v Kralupech nad Vltavou. Litvínovská rafinérie zpracovává sirnatou ropu z Ruska, dodanou ropovodem Družba. Kralupská rafinérie zpracovává lehkou ropu z různých částí světa. Tato ropa – například ta z Ázerbájdžánu, USA nebo Libye – je nejprve tankery dovezena do zmíněného Terstu, odkud pak proudí uvedenými ropovody TAL a IKL až do Česka.

S navýšením kapacity ropovodu IKL není potíž. Jeho přepravní kapacita je 10 milionů tun ropy ročně. Pokud by tedy došlo k úplnému odpojení EU, a tedy i Česka od ruské ropy a ta ropovodem Družba přestala zcela proudit, Česko by přišlo o dodávky 3,4 milionu tun suroviny. Ropovod IKL kapacitně zvládne zajistit dodávku dodatečných milionů tun tak, že nastane plné nahrazení dodávek, které nyní zajišťuje Družba.

Problém však tkví v tom, že už nyní je prakticky zcela vytížený Transalpinský ropovod TAL, jenž vede ropu přes Alpy, z Terstu do Bavorska, k ústí ropovodu IKL. TAL má sice kapacitu dokonce 43 milionů tun ropy ročně, avšak na Česko z ní připadá pouze zhruba desetina, tedy přibližně čtyři miliony tun. Ropovod TAL totiž zásobuje také Německo nebo Rakousko. Pokud by tedy Česko přerušilo dodávky ruské ropy (loni v uvedeném objemu 3,4 milionu tun), kapacita ropovodu TAL by nestačila. Do Česka by jím totiž musela proudit veškerá dovážená ropa (loni v uvedeném objemu 6,8 milionu tun), což by při kapacitě ropovodu TAL vyhrazené pro Česko (přibližně ony čtyři miliony tun) bylo zkrátka „příliš velké sousto“. 

Česko skrze státní společnost MERO ČR, jež provozuje ropovody, vlastní v ropovodu TAL zhruba pětiprocentní podíl. To je malý podíl na to, aby si zajistilo výrazné navýšení přepravní kapacity pro české potřeby. Možné sice určité navýšení kapacity pro české potřeby je, to však nemusí stačit, pokud bude třeba nahradit ruskou ropu rychle a na úrovni celé EU.

Česko by pak muselo kombinovat spotřebu ropy z ropovodu IKL, resp. TAL se spotřebou ropy ze strategických rezerv, které samy o sobě vystačí na více než tři měsíce. Další možností je využití kapacity v ropovodu Adria, který vede z Chorvatska přes Maďarsko, kde se napojuje na Družbu, takže jím lze následně vést ropu přes Slovensko do Česka. Avšak Adrii lze využít přinejlepším jen doplňkově, pokud vůbec.

Realita je tedy taková, že Česko zatím nemá uspokojivě vyřešeno nahrazení ruské ropy, přesto, že už dnes možná odkývne odstřižení od ní. Trpět budou nejen řidiči, jimž zdraží pohonné hmoty, ale i průmysl.

Takže  takhle  to vidí  módní ekonomický  hošík Kovanda. Současně  člen Národní ekonomické rady vlády.

O tom, že  Ingolstadtem  si  nedokážeme  zajistit pro tuzemské rafinerie, protože  nestačí přepravní kapacita ropovodu TAL z Terstu už Kosa psala. Takže  tuhle informaci jen potvrdil. Ovšem žhavou novinkou je, že  si z téhle  sankce  dokázalo Maďarsko a  dokonce  i Slovensko vyjednat výjimku.  Nejméně na rok a půl. I když i  o tom už proskakují pár  dní  informace. Nicméně  opravdovou novotu představuje  zmínka o tom, že  o totéž  žádala i ČR  a NEBYLO JÍ VYHOVĚNO!

Vzhledem k faktu, že  pro schválení sankcí je potřeba  jednomyslný konsens  VŠECH členských států, uniká mi, jak je možné, že  Česko se  svou žádostí neuspělo. Vyjednávací modus  vivendi je prostinký – buď mi vyhovíte, alespoň tak jako těm ostatním  nebo souhlasit nebudu! Přesně takhle  to postavil  už před pár měsíci Orbán!  Tak proč  ne  Česká republika?

Odpovím si sám – protože  nadšený kejvač  Fiala  NENÍ Viktor Orbán!  Pro něj  je nejvyšší prioritou otázka  – CO BY TOMU ŘEKLI SPOJENCI??!! Respektive  – co by tomu řekl Zelenský??!!

Co tomu řeknou  jeho vlastní občané?  To ho, viz  never ending story s  ukrajinskými uprchlíky, nezajímalo ohledně  téhle nesmyslné  války nikdy. Ale dobrá, vyúčtování se dostaví!!!

Jen pro zajímavost uvádím i okamžitou reakci amerických burz na oznámení  EU.

Jednodenní graf  dnes:

Výstřižek

Graf posledních 5 let

Výstřižek1

V tom Bruselu , to jsou hlavy!!!! Vedou  to opravdu senzačně!!!!

Hloupí a  zaostalí Indové ovšem reagovaly  následovně:

India Wants To Buy Russian Oil, At Below $70 A Barrel

Zkrátka   a dobře,  Indie  je ochotna  kupovat ruskou ropu, pokud  ji Rusko bude ochotno slevit pod  70 USD /barell. Takže za půldarma. Což se nejspíše  stane.

A  co my? Pro nás  platí tohle:

U.S. Natural Gas Prices Hit A 13-Year High On Inventory Concerns

Ceny zemního plynu v USA ve středu pokračují v růstu a futures dnes ráno vyletěly nad 8 USD a získaly více než 5 %, protože před létem, které slibuje vysokou poptávku, narůstají obavy o zásoby.

V USA ceny zemního plynu dosáhly 3,347 USD, což představuje 5,29% nárůst od 9:36 EST.

V předchozí seanci dosáhl americký zemní plyn 14letého maxima, vyskočil o více než 9 %, poté se stáhl zpět a uzavřel těsně pod 8 USD.

V úterý American Petroleum Institute (API) oznámil remízu v zásobách benzínu ve výši 4,50 milionu barelů za týden končící 29. dubnem – po čerpání 3,91 milionu barelů z předchozího týdne.

Tento pokles zásob přichází v době, kdy předpovědi počasí ukazují na začátek května v některých částech země neobvykle vysoké teploty, což bude znamenat brzký začátek americké klimatizační sezóny, signalizující rostoucí poptávku po zemním plynu.

Natural Gas Intelligence citovala Bespoke Weather Services, že současná úroveň zásob a produkce nebude stačit k uspokojení této poptávky, což by mohlo vést k situaci, kdy ceny zemního plynu v nadcházejících týdnech překročí 10 USD.

Zásoby plynu v USA jsou nyní odhadem o 17 % pod normálem pro toto roční období, protože exporty dosahují nových rekordů a výrobci se drží zpátky od nové produkce

Zkrátka molekuly  svobody  nám rekordně vyletěly  nahoru. V době, kdy  Evropa, podle Bruselu plní zásobníky na příští zimu. Za rekordní ceny. Ale jestli Natural Gas Inteligence  má pravdu, pak současné pětinásobné ceny za LNG oproti loňsku se  co nevidět změní na  SEDMINÁSOBNÉ!

Kdopak  si pak  plyn bude moci dovolit????  Tak to jsem opravdu zvědavý! Vlastně nejsem. Protože  směřujeme  zcela  neodvolatelně  do průšvihu, proti kterému  bylo  válečné lístkové přídělové hospodářství  špičkově  zařízenýma  zásobovaným  hypermarketem!!!!

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.