Flash – těžký debakl sankcionalistů na zasedání zemí APEC


Včera  v Bangkoku skončilo zasedání  zemí – účastníků  Pacifické obchodní zóny  – největšího obchodního sdružení  na planetě. S  výsledkem,  který nelze  nazvat jinak než naprostý debakl sankcionalistů!!! Ale  naprostý.  Výprask, jaký  trpěla  partička  -USA, Austrálie, Nový  Zéland, Kanada a Japonsko je nevídaný.

Detaily  převezmu z  čerstvého článku Echa24.cz

Rozkol v organizaci APEC, schůzka skončila bez výsledku. Státy rozděluje válka na Ukrajině

vybírám z něj:

Schůzka ministrů obchodu členských zemí Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) v neděli skončila bez vydání společného prohlášení. Důvodem je rozdílný názor členů na ruskou invazi na Ukrajinu, uvedla agentura Kjódó.

Dvoudenní zasedání v thajském Bangkoku se zaměřilo na to, jak podpořit hospodářský růst ve světě po skončení pandemie nemoci covid-19. Thajský ministr obchodu Jurin Laksanawisit na tiskové konferenci uvedl, že zástupci jednotlivých zemí se shodli na potřebě snížit obchodní bariéry a potvrdili svůj závazek zrealizovat do roku 2040 dohodu o volném obchodu v rámci celé APEC. A to i navzdory tomu, že se nepodařilo najít společnou řeč ohledně války na Ukrajině.

Japonsko a Spojené státy se snažily do společného prohlášení zahrnout výrazy odsuzující ruskou invazi. Ostatní členové včetně Ruska se postavili proti. „Při koordinaci formulací ohledně Ruska zde byly velké rozdíly mezi členskými ekonomikami,“ řekl japonský ministr obchodu Kóiči Hagiuda. Ten sám na zasedání invazi odsoudil jako porušení mezinárodního práva.

Na protest proti invazi také odešli představitelé pěti zemí – Japonska, Austrálie, Kanady, Nového Zélandu a Spojených států – když na zasedání vystoupil ruský ministr pro hospodářský rozvoj Maxim Rešetnikov. Ruská delegace následně stejným způsobem zareagovala při vystoupení představitele Spojených států.

Ministři 21 zemí, včetně tří největších světových ekonomik – USA, Číny a Japonska – také jednali o potravinové bezpečnosti a způsobech posílení dodavatelských řetězců.

APEC byl založen v roce 1989, aby se na jeho setkáních diskutovalo o volném obchodu a ekonomické spolupráci mezi zeměmi Tichomoří. Je považován za jedno z největších společenství na podporu volného obchodu ve světě. Jeho součástí je 21 zemí, které obklopují Tichý oceán. Je to například Rusko, USA, Čína, Austrálie, Peru, Filipíny, Mexiko, Indonésie či Nový Zéland. V zúčastněných státech žije 37 procent světové populace. Vytvářejí 48 procent objemu světového obchodu a 60 procent globálního hrubého domácího produktu (HDP).

Západní  papaláši, ti čeští v první řadě a jejich nájemní propgandisté ze  sdělovadel neustále  o už do úplného zblbnutí  tvrdí, jak je svět  jednotný, jak je  Rusko planetárním vyvrhelem a proto  je  izolovanější než  kdyby  se  rozkládalo až někde  za Mléčnou dráhou, na  druhém konci vesmíru.

A  ejhle, on se sejde na jednání  Pacifický obchodní  blok, sankcionalisté demonstrativně  odejdou při vystoupení ruského delegáta a  ostatní  zůstávají a nechávají  je  v klidu odejít. Aniž  by se připojili. A  co horšího, když  se titíž sankcionalisté pokusí  do závěrečného komuniké protlačit protiruské  pasáže, pak jen utřou nudli a  slzu v oku!!!!

Jak tohle pojmenovat, když  ne výprask nebo debakl!!!! Takhle to vidí naprostá většina    zemí APEC.A  z tiskové konference  je  zcela patrné,  že  s Ruskem hodlají kooperovat i nadále – viz prohlášení  o cílech  APEC do roku 2040. Ani náznak, že  by se  ono odstranění obchodních barier  netýkalo  Moskvy!

Zkrátka  onen  slavný a nepřemožitelný Západ  už  není pro velkou většinu  států na planetě  ani slavný ani nepřemožitelný. I když  zůstává důležitý a nikoho, včetně  mne nenapadne  tvrdit, že by se Rusku dostalo od těch, co vyplázli v Bangkoku na  Washington jazyk podpory  ohledně  války na Ukrajině. To ani náhodou. Nicméně  s pořádnou modřinou pod okem z Bangkoku  odjeli Američané, Kanaďané, Japonci, Australané a Zélanďané.

To není všechno. Ten  výprask je ještě  větší!  Napadlo mne  zkusit největší  thajské zpravodajské  weby . A  na jednom z nich – konkrítně   The Nation Thailand

Thailand ready to boost trade with Russia to $10 billion: Jurin

Podle mého překladače:

Jurin: Thajsko je připraveno zvýšit obchod s Ruskem na 10 miliard dolarů

  • Jurin: Thajsko je připraveno zvýšit obchod s Ruskem na 10 miliard dolarů

Thajsko a Rusko jsou připraveny zvýšit bilaterální obchod příští rok na 10 miliard USD, řekl v sobotu ministr obchodu Jurin Laksanawisit.

Jurin to řekl po jednání s ruským ministrem hospodářského rozvoje Maximem Rešetnikovem na okraj schůzky APEC v Bangkoku.

Řekl, že podrobnosti o nových obchodních vazbách budou vyřešeny na nadcházejícím pátém zasedání thajsko-ruského podvýboru pro obchodní a hospodářskou spolupráci.

Jurin uvedl, že Thajsko také pracuje na dokončení své dohody o volném obchodu s Eurasií, zahrnující Rusko, Bělorusko, Arménii, Kazachstán a Kyrgyzstán.

Thajské velvyslanectví ve Švýcarsku koordinovalo vztahy s těmito zeměmi, dodal.

Jurin mezitím potvrdil, že thajské banky projevily zájem o ruský návrh na zavedení platebního systému Mir pro ruské turisty v Thajsku. Zavázal se také, že bude spolupracovat s ministerstvy cestovního ruchu a dopravy na usnadnění přímých letů z Ruska.

Pokud jde o obchod, řekl, že Rusko má zájem dovážet více thajských produktů, zejména potravin a automobilů. Moskva má také zájem rozšířit investice v Thajsku, zejména v oblasti IT, a také pozvala Thajce, aby investovali v Rusku, dodal.

Loni měl obchod mezi Thajskem a Ruskem hodnotu 2,7 miliardy dolarů, přičemž thajský export meziročně vzrostl o 41 procent na 1,02 miliardy dolarů. Thajsko vyváží do Ruska auta a automobilové komponenty, pneumatiky, stroje a konzervované a zpracované ovoce. Loňský obchodní deficit Thajska s Ruskem byl způsoben dováženou ropou, hnojivy, pesticidy a ocelí.

Reshetnikov také pochválil Thajsko za umožnění volné výměny názorů během sobotního setkání ministrů obchodu APEC v Bangkoku.

Dodal, že vystoupení zástupců Spojených států a čtyř dalších členů APEC – Japonska, Kanady, Austrálie a Nového Zélandu – na protest proti ruské invazi na Ukrajinu nic nevyřešilo.

Odmítl také říci, zda se prezident Vladimir Putin zúčastní listopadového summitu APEC pořádaného Thajskem.

Můžete  namítnout, že  nějakých 10 miliard  USD vzájemného obchodu  Thajsko -Rusko je,ve srovnání s obchodní  výměnou asijské země  s USA a Japonskem  doslova  NIC. A máte pravdu. Nepochybně!  Jenže  v době  totální západní  blokády  Ruska zečtyřnásobení  obchodu mezi  Bangkokem a Moskvou???

Opakuji zečtyřznásobení během jednoho roku – vlastně už jen půlroku!!! Navíc  pod  neuvěřitelnou  hysterickou reakcí  USA?

Něco se  soudruhům z USA  zjevně  nepodařilo. Hodně nepodařilo. Thajsko, které si ještě před pár  roky  bez  amerického souhlasu nedovolilo  ani mrknout, dnes  na  Washington zcela  ostentativně  kašle. Stejně  jako drtivá většina  zemí APEC!

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.