Brexit – popírání mýtů a tušení souvislostí IX. Dnes o mýtu Putinovy radosti


Jednou  z věcí,  na  níž  jsem po Brexitu byl mimořádně  zvědav, byly  předpokládané reakce  univerzálních rusofobů a Putinobijců ohledně  toho, jak výsledek referenda  uvítali  v  Moskvě  a speciálně Putin a  jak v  tom  všem  má zase prsty ruská propaganda a její trollové.

K  mému  velkému překvapení  jich bylo daleko méně  než  jsem  odhadoval. Jakkoli  přišly rychleji než  jsem čekal. Hned  24.6. někdy kolem  7,45 hod. už  hovořil na  ČRo Plus  v tomto směru  Kalousek. Jak jinak, ten  prostě  nemůže  zklamat. A  vzápětí vydal svůj  článek, hloupější  než  jindy  –Martin Fendrych  na  Aktuálně.cz

Dovolím si z něj citovat:

Notoricky známá věc: Rusko nechce silnou Unii, stabilního ekonomického a politického soupeře. Je veřejným tajemstvím, že podporuje ty nejhorší síly v evropských zemích, extrémní strany ve Francii, Německu, Holandsku i jinde. Živí evropský svár, fandí rozpadu. Časem se dozvíme, jaký podíl měly ruské služby, ruská propaganda na odchodu Británie.

Stejně jako na negativním výsledku nizozemského referenda o asociační dohodě s Ukrajinou. Stejně jako na vzestupu rakouského kandidáta na prezidenta Hofera, který nevyhrál jen tak tak.

Jakkoli  je tento  Fendrychův  výlev  horkým  kandidátem  na titul Blábol roku,  nezbylo mi nic jiného, než konstatovat, že  ani  pro giganty  ducha  jeho formátu, jaksi  nebylo  únosné  důsledně rajtovat, ohledně  Brexitu na  putinovské  vlně.

Moskva  ani Putin  referendum  ani  neslíbili, ani nevyvolali, ani  neovlivnovali /ačkoli  si Fendrych,  jak jsme si právě  přečetli, slibuje,  že  časem přijdou senzační odhalení, jak přeci  jen KGB, GRU   a podobné  organizace vše  šikovně  zafírovaly/ což většinové pochopily  i  gypsové propagandistické hlavy, takže  se  tahle  ruská  karta  skoro nehrála.

Tedy po Brexitu.  Před hlasováním to bylo jiné  kafe- to se podobné  výlevy na  téma  -když bude Brexit, Putin bude mít  radovánky  bez konce, jen rojily. Za  všechny  tyhle, co hráli  před Brexitem  tu  svou oblíbenou prostou ruskou odrhovačku citujme  alespon mého, v poslední  době   velkého oblíbence – exvelvyslance  ve  Washingtonu a Moskvě / má ty svatá prostoto!!!/  Petra Koláře

„Je jisté, že vítězem brexitu by bylo putinovské Rusko. Oslabená EU, zmítaná vnitřními rozpory a nejistotou – co víc si mohou v Kremlu přát,“ 

Tohle  byl univerzální  tenor,  z něhož  přímo čišelo, že  Brexit  nebude a tihle  věrozvěsti  s gustem následně  vyjeví – vidíte,  britský  volič  nepodlehl propagandě  Moskvy a zůstal věrný  evropským  hodnotám.

Ovšem vrcholné  číslo  v  tomto směru  jsem tenkrát  zaznamenal  na slovenské zpravodajské  TV  TA3, kde v  jakémsi  diskusním pořadu vystupovali dva poslanci SNR – Šebej  za  spoluvládní  Híd a  Klůs  z opoziční Sulíkovy SAS. Na pořad  jsem  narazil  náhodo, když  mne, v  daný večer,  nějak nic  neoslovilo z  nabídky  standardních televizních  kanálů.

Protože  scházely  do hlasování asi  dva  týdny  a pokud  se  oba  pánové drželi  Brexitu jako politicko technické  události, bylo to  nadmíru věcná debata, se zajímavými názory. Ovšem  pak moderátor  hodil návnadu  – Rusko a Brexit a už  to jelo! A  naprosto špičkový moment  přišel v okamžiku,  kdy  se  oba  pánové  shodli na  tom, když to budu parafrázovat – že Rusko zcela promyšleně  podporuje  Brexit  tím, že vůbec nezasahuje  do kampaně a  schválně nevydává žádá prohlášení. A  zásadně se vystříhá, například  a  v  zásadním kontrapunktu k USA a Obamovi  toho,  aby podpořilo setrvání  Británie  v EU.

Nevěřil jsem  tehdy  vlastním uším. Co mohou  dva poměrně  vysocí  politici,  vypadající  poměrně příčetně, ze sebe vypotit!

Dodám jen tolik, že když  jsem si prohlížel  po  Brexitu grafy průzkumů  veřejného mínění od  vyhlášení  referenda, našel jsem tam dva momenty, kdy před posledním  týdnem kampaně  a vraždou  poslankyně  Coxové  výrazně  stoupla podpora  odchodu z unie.

Tím prvním bylo  zapojení Borise Johnsona na straně Leave, tím druhým pak  návštěva  Obamy  ve  Spojeném  království  a jeho tvrdá  agitace  za Remain! Ten výrazně  přispěl svým  tlakem na Brity  k posílení příznivců Leave. Putin má obrovskou kliku, že ho nenapadlo agitovat  jako  americký prezident! Dneska  by nepochybně  byl hlavním viníkem, s tím, že  dal Remainu  polibek smrti.

Brexit  vůbec  musel  být  tvrdou až drsnou  blamáží  pro  všechny  ty  kremlo a putino bijce!    Pro všechny  neustálé vzývače neustálého boje  s ruskou propagandou. Naprosto  největší  politická událost  v  Evropě, nejspíš  od  rozpadu  Sovětského svazu  a  Kreml  za to  nemůže nebo jen  málo… Dokonce tak málo,  že  i  jinak ochotný  mainstream  nemá potřebu  na tohle  téma, až na několik zoufalců exhibovat! Ta blamáž!

A aby byla  ještě  větší, tak  si po Brexitu mainstream  našel jinou  disciplinu ve  vztahu k Rusku. Dám sem  pár  titulků

Brexit dopadne i na Rusko, většina jeho rezerv je v eurech. Británie v EU ale představovala protiruský hlas

Brexit dopadne na Rusko kvůli nižším cenám ropy, následky mají být omezené

Zkrátka, když  nelze  Rusku  dokázat podíl na  Brexit, přeorientujeme  se  na  zkoumání  škod, které Rusko Brexitem  utrpí! skody  Británie, škody  EU? Koho to zajímá?  skody  pro Rusko jsou  důležité! Neuvěřitelný  veletoč, nulová názorové  konzistentnost! Někdo  má zapotřebí  zkoumat  škody, vzniklé vystoupením Spojeného království  z EU pro Rusko! To  by nás  mělo zajímat! TA posedlost  Ruskem  je  už přímo chorobná!

Už  před  časem jsem na Kose  prezentoval názor,  že  celá  ta  antiruská  západní hysterie    je  umělý  a  ryze účelový konstrukt. Který má  jediný  cíl – zdůvodnit, proč  se zase,  nikoli soudruhům z NDR, ale  vládnoucím elitám  našeho civilizačního okruhu něco  nepodařilo nebo nedaří!

Jsou problémy  na Středním východě kvůli  naprosto neuváženým  válkám v Iráku, Afghanistánu, Sýrii nebo Libyi a  naprosté  neschopnosti  připravit se na  Den po té? Může  za  to Rusko svou rozvratnou  politikou!

Jsou problémy  s  tím, jak se  západní  vládnoucí  elity neustále  vzdalují  svým  voličům a  ti jim přestávají  rozumě a  věřit? Může  za  to kremelská propaganda a trollové v jejích  službách.

Ukáže se, že  Západ  selhal  a lhal na Ukrajině a o Ukrajině?  Nevěřte  tomu – jde opět jen o ruskou propagandu, která  vás  chce oklamat!

Roste nespokojenost v jednotlivých zemích  kvůli  migračním politikám a  posilují  nacionalisté – jasně , opět je  na vině  kremelská  propaganda!

Atd. atd.

Zkrátka, pokud  má  dnes Západ  nějaký problém, existuje  vždycky  universální  viník -Rusko! A  když se  cokoli nedaří vysvětlovat obyvatelstvu  nebo je našim elitám přímo prokázaná lež – je  tu ten, kdo za to může – Kreml a  jeho propagační  mašina!

Tohle  je  celá a jednoduchá podstata velkého mýtu o  všeoblímajícím  a všemocném ruském propagandistickém  stroji. Netvrdím, že  Kreml  jako účelový  nástroj  svou propagandu  nepoužívá. Nic  takového mne  ani nenapadne, nepochybně se  velmi činí. Určitě ji provozuje  a  to  i placenou. Stejně tak jistě  má  vybudovanou i svou  vlivovou  sít. Stejně tak  jako  Spojené státy. A pochopitelně  sleduje  své  cíle. Nic, co by kohokoli mělo překvapovat  nebo zaskočit.Mimochodem, včera  jsem musel přeladit  satelit, protože se  programy posunuly  na nové  frenkvence. A  když  došlo na řazení  satelitních rozhlasových stanic,  objevil jsem  na paketu ČRo  jakousi  stanici  Radio Praha. A  ono to  zrovna  hovořilo rusky. Prostě  naše  zemička  má potřebu   zjevovat  do Ruska- co  vlastně?  Pravdu? Tu  samou, co se  na  valí na nás  ze standardních stanic ČRo?  To není propaganda?

Jenže  my  jsme  se dostali  do stavu, kdy  jakékoli  selhání  našich  mocných a  to  včetně těch  fatálních,  jsou automaticky  očištěna  poukazem  na  putinovské  propagační slouhy. Různí  to zkoušeli  zejména  PŘED  hlasováním o Brexitu.  Po  něm  už  bylo  v drtivé  většině i mainstreamu  žinantní v  téhle linii pokračovat.  Prostě  ovlivnit  z Ruska  17 milionů  Britů  opravdu nejde. Prohlásit  Borise Johnsona a Nigela  Farage a  všechny kolem nich, spolu se  všemi  kapacitami Murdochova  zpravodajského imperia za  Moskvou placené trolly  fakt  už  bylo  příliš  i pro  duševní  bezdomovce  typu  Janda  či Břeštan.

Zkrátka  mýtus  o  zlovolně  univerzální propagandistické  ruce Kremlu  dostal při Brexitu pořádně  nafackováno. Tohle je na Brexitu  jedna  z mála  pozitivních stránek. Ovšem jen za  předpokladu,  že  někdo   vyvodí  z nastalého  odpovídající  správné závěry a  že  si, my  na Západě, přestaneme  konečně  lhát.

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.