Ukrajinská svodka ze dne 27.2.2015-doplněno o MP


pro https://vlkovobloguje.wordpress.com/ napsali Ernest, MP a vlk s přispěním dalších

Všechny texty bez uvedení zdroje jsou převzaty z    vk.com/strelkov_info

25.02.15 Přidali novináři.

„V štábu DNR prohlásili, že jednotky mocenských struktur Ukrajiny provedyi minometný útok na pozice jednotek ministerstva obrany DNR na východním okraji obce Písky. Ztráty domobrana nemá. Kromě toho, ve štábu připomněli dnešní ostřelování doprovodu ministra obrany DNR, Vladimira Kononova, v oblasti letiště Doněck z ručních zbraní a velkorážných kulometů ze směru Avdějevky. V štábu označili tento útok za teroristický čin. Jak již bylo dříve oznámeno, ministr obrany DNR a jeho doprovod nebyli zraněni. Ukrajinská strana přiznala, že zahájila palbu. Generálmajor ukrajinské armády řekl, že se vojáci domnívali, že tanky a pěchota domobrany přešla do útoku na Písky. Přitom Vladimír Kononov jel v BTR v opačném směru“.

25.02.15 Zpráva listu „Red News“.

„Milice odrazila útok ukrajinských okupantů v oblasti Bachmutky. Zničeno asi 15 okupantů. Ukrajinští vojáci pokračují v útocích na pozice domobrany, nehledě na příměří. Dnes nejtěžší úder ukrajinských okupantů dopadl na frontu v LLR. Nacisté zaútočili na pozice domobrany v oblasti Bachmutky. Útok okupantů vyšel z oblasti, tzv „číslovaných“ kontrolních bodů, kde jsou soustředěny velké ukrajinské síly. V dopoledních hodinách, domobrana dokázala v obranných bojích zastavit postup nepřítele. Přitom bylo zničeno několik kusů ukrajinské obrněné techniky. Později odpoledne, protiútokem odrazila domobrana ukrajinské útočníky zpět na „demarkační linii“ Podle nepotvrzených zpráv, ztráta okupantů za dnešek byla asi 15 mužů mrtvých a raněných. Domobrana má sedm raněných. Tento útok byl největší vojenskou provokací v LLR po vyhlášení příměří „.

02.25.15. Poslal Dennis Pušilin.

„Kyjev se snaží odvolat podpisy pod dohodami z Minska. Domobrana je nucena obrátit se k „Normandské čtyřce„, aby nedošlo k narušení dohod. Další videokonference kontakt skupiny ukázala tendenci, která zpochybňuje možnost dohodnout se s ukrajinskou stranou. Plán na odvedení techniky, který měl začít 22 února, se zástupci Ukrajiny snaží udělat neúčinným. Domobrana za tři dny odvedla z linie styku téměř čtyři sta kusů těžké techniky. Národní republiky doufají, že Kyjev začne plnit mírové dohody“.

25.02.15 Přidali novináři.

„Putin navrhl, aby se ukrajinské orgány otevřeně vzdaly Donbasu:“ Kdo má právo nechat obyvatele Donbasu bez existenčních prostředků? Buď ukrajinské úřady věří, že je to jejich území a pak  nesou odpovědnost za tamní situaci. Nebo pokud to tak není, ať to otevřeně řeknou. „Prezident Ruské federace řekl, že Gazprom neporušil podmínky smlouvy z roku 2009, když začal dodávat palivo přes Rostovskou oblast. Vladimir Putin je přesvědčen, že zastavení dodávky plynu Ukrajinou do Doněcké a Luganské lidové republiky na pozadí humanitární katastrofy připomíná genocidu.“

Vlkův vstup: já si myslím přesně to samé!!! Jenže genocida na Donbasu nikoho nezajímá.

25.02.15 23:55. Poslal dobrovolník s volacím znakem „Rog“.

„Jako vždy, srážky na frontě. Dnes v oblasti Bachmutky z 28. a 37. kontrolního bodu a Krymského byl útok na naše postavení v Želoboku, pod Novotoškovským, u 29. kontrolního bodu, na výšinu 175,9 a na 31. kontrolní stanoviště. Ztráty zatím nejsou známy. Střety tam pokračují, nepřítel také použil minomety a tanky. Pozice jsme udrželi.Nepřítel útočil nejméně silami tankové roty. Z AGS ostřeloval naše pozice v oblasti Lobochevo. O stažení zbraní: Odvedli jsme hodně dělostřelectva, nepřítel naopak přisouvá síly. ALE vojáci, od obrněných jednotek (vše, od džípy do tanků), zůstávají na místech, bojovníci mají zbraně, které jsou schopny odrazit útok), a kromě toho, v případě útoku nepřítele nebo nepřátelského ostřelování (střední nebo vysoké intenzity), dorazí na místa za hodinu. Příměří budeme dodržovat a doufáme, že to pochopíte. Nyní velmi potřebujeme podporu nejen Ruska, ale i dalších zemí. A tak nejspíš (soudě podle akcí ukrajinské armády) příměří nebude trvat dlouho, bude to ostuda Porošenka, protože v minských dohodách je jasně napsáno, že odpovědnost nese Paraša“.

http://korrespondent.net/world/3484107-polsha-napravyt-v-ukraynu-voennykh-ynstruktorov

Polsko pošle na Ukrajinu vojenské instruktory

Korrespondent.net, včera, 19:30

http://korrespondent.net/business/companies/3484151-naftohaz-vozmet-kredyt-u-natsbanka-kytaia

Naftogaz si vezme úvěr u čínské národní banky

Korrespondent.net, včera, 21:12

http://korrespondent.net/business/economics/3484155-natsbank-snial-ohranychenyia-na-mezhbanke

Národní banka zrušila omezení na mezibankovním trhu

Korrespondent.net, včera, 21:45

Regulátor zrušil zákaz bankám na nákup cizí měny ve prospěch zákazníků.
Národní banka Ukrajiny (NBU) zrušil
a zákaz zplnomocněným bankám na nákup cizí měny na účet zákazníků 26. a 27. února.

26.02.15. Zpráva Vladislava Briga.

„Oznámím nejpřesnější počet zbraní, které dostala domobrana v debalcevském kotli. Odebráno techniky po plánovanémústupu ukrajinské armády z debalcevského kotle:
Tanky 87.
BMP, BMD, BTR – 124;
Samochodná děla různá – 68;
Klasická děla – 52;
Raketomety různé – 24;
Minomety různé – 278;
Nákladní automobily – 139;
Auta služební – 43;
Radar,
spojovací prostředky – 46;
střelné zbraně,
munice, potraviny, lékárničky, atd. Dosud nespočítánonesčetně„.

Něco pro zasmání:

http://korrespondent.net/ukraine/3484304-debaltsevo-voidet-v-ystoryui-kak-uspeshnaia-operatsyia-vsu-nardep

Debalcevo se zapíše do historie jako úspěšná operace ukrajinské armádyposlankyně parlamentu Irina Friz
Z Korrespondent.net dnes 11:22

V bloku Porošenka jsou spokojeni s činností náčelníka generálního štábu Victor Muženka.
Operace v Debalcevu vejde do historie jako úspěšného operace ozbrojených sil Ukrajiny. O tom ve vysílání TV kanálu „112 Ukrajina“ mluvila poslankyně z „BPP“ Irina Friz.
Informovala, že 23. února na zasedání parlamentního výboru pro národní bezpečnost a obranu
vyslechli zprávu velení sektoru „C“, které řídilo debalcevské předmostí a zprávu velitele 128 brigády, která prakticky držela svými silami prostor i zprávu představitele Národní gardy.

„Pokud jde o činnost Muženka, hodnotit jej bude vrchní velitel. Skutečnost, že prakticky v plné sestavě vyvedl ozbrojené síly z debalcevského předmostí,  beze ztrát a s technikou – je výmluvným příkladem jeho profesionality … Debalcevo jistě vejde do historie Ukrajiny jako úspěšná operace ozbrojených sil Ukrajiny. V době, kdy ozbrojené síly nepřítele doufaly, že obklíčí naše vojáky a vezmou do obklíčení 5-7 tisíc vojáků, a nabídli jim, aby vzdali svoji vojenskou techniku, zbraně a vyšli s bílými vlajkami z obklíčené oblasti – byli poraženi. Ruský plán selhal, „- řekla Friz.

Poznamenala také, že „debalcevský kotelpotřeboval Putin, ale jeho plán selhal. „Zejména na tom bylo založeno chvástání Putina v Minsku, tím vydíral při jednání v normandském formátu. Ukázalo se to chorobnou fantazií pana Putina, „- řekla poslankyně.
Když už mluvíme o úrovni výcviku velitelů ozbrojených sil, Fr
iz zdůraznila: „Co se týče úrov přípravy a účinnosti týmu velení na střední úrovni, tady máme příklad vytvoření nové vojenské elity. Ne nutně ti kluci k dnešku musí mít vojenské vzdělání. Hlavními kritérii účinnosti pro ně je: úroveň řízení, možné ztráty a úspěch při plnění a provádění jak útočných, tak i obranných úkolů„.

„S ohledem na vyšší velení, tam nestačí umět velet jednomu praporu. Je důležité plánovat a realizovat strategické, rozsáhlé operace. Když jste schopni vyhodnotit nejen úspěch, ztráty a úkoly jednoho praporu, ale i celé armády, „- řekla Friz.

http://korrespondent.net/business/companies/3484388-hazprom-zhdet-ot-ukrayny-deneh-za-martovskye-postavky

Gazprom očekává od Ukrajiny peníze za dodávku v březnu
Korrespondent.biz, dnes, 13:15

Gazprom je připraven samostatně diskutovat o aktuálních dodávkách plynu do Donbasu, řekl v TV Russia 24, mluvčí společnosti Sergej Kuprijanov.
„Pokrač
ujeme  v aktivním dopisování s „Naftogazem„, který včera potvrdil svým dopisem zbývající zaplacené množství plynu – 206.000.000m3 k včerejšímu dni“ – řekl.
„Jsme připraveni v
tomto okamžiku oddělit diskuzi o našich dodávkách plynu na Donbas. A jsme připraveni dodat stanovené množství Naftogazem na jimi zadané vstupní body“ – řekl zástupce Gazpromu.
Poznamenal, že na současné úrovni předplacených
dodávek stačí pouze do konce týdne. “ A pokud nové finanční prostředky z Kyjeva nepřijdou, pokračovat v dodávkách plynu na Ukrajinu samozřejmě nemůžeme. Proto hlavní otázka, kterou musí Naftogaz řešit hned – najít peníze na novou platbu. Opakuji: budeme jednat v souladu se smlouvou. Pokud peníze včas nepřijdou – plyn dodávat nebudeme„- řekl.

http://korrespondent.net/business/economics/3483991-soveschanye-po-hryvne-u-poroshenko-razrabotan-kompleks-mer

Hřivna znovu padá: na mezibankovním trhu je již 33,50 za dolar
Korrespondent.biz, dnes, 13:05

Ve čtvrtek 26 února kurs hřivny k dolaru na mezibankovním devizovém trhu se usadil na 29,50- 33,50 hřivny za dolar. O tom svědčí zprávy z aukce.
Podle Národní banky Ukrajiny, vážen
ý průměrný kurs hřivny k 12:00 bylo 26,30 hřivny za jeden dolar.
Ve stejné době
se na „černém“ trhu, americká měna prodává za 30-38 hřiven.

26.02.15 Zpráva dobrovolníka Daniela z Gorlovky.

„V noci z 25. na 26. února okupanti ostřelovali z minometů pozice domobrany. Ukrajinští okupanti pokračují v porušování dohody z Minska a vystřelili 2-3 salvy z děl na město Gorlovka. Svoji techniku  neodvezli. Na jejich pozicích jezdí tanky, obrněné transportéry. Raketomety také neodvezli z fronty. Všechno jejich dělostřelectvo je na stejných pozicích v plné bojové pohotovosti“.

26.02.15 14:01. Zpráva obyvatele Doněcka.

„Rán bylo poměrně klidné, někdy kolem 12:15 jsem slyšel – dopadly jednotlivé 152 mm granáty, nejspíš na letišti, ale mohu se mýlit. Tak vystřelili 6 kusů granátů a teď mlčí. Na okraji města čas od času cvrlikají kulomety. Domobrana v ulicích chodí nyní beze zbraní – to jsou ti, kteří dostali velkou dovolenku po potlačení Ukrů v kotli u Debalceva. Příměří na jedné straně je absurdní, protože absurdní jakýkoli pokus jednat se silami zla, ale na druhé straně umožní si odpočinout, vyléčit rány a poopravit techniku. Ukři, samozřejmě, také čas nemaří: říká se, že od Krasnoarmějska nacisté stahují kolony s doplněním k linii fronty. Takže nejspíš se válka znovu rozhoří tak za dvě – tři neděle, až všichni k ní budou připraveni. V Doněcku nyní opraváři opravují domy, lidé vyšli ze sklepů a kontrolují své byty. Do vítězství a skutečného míru je ještě daleko, ale nikdo se nedá odradit, protože domobrana je v právu a porážka Ukrů je nevyhnutelná. „

26.02.15 ZprávaRusskoj Věsny„.

Před polednem z Mariupolu přišly poplašné zprávy o silném výbuchu, který otřásl celým městem. Dokonce i v centu se okna domů otřásla. Jedna z verzí je odminování obytné čtvrti Novoselovky ženisty, ale podle velké rány je to nepravděpodobné„.

Zpráva domobrany:

K 13:50 v osadě Písky periodicky utichá a poté se opět obnoví palba ručních zbraní a minometů“.

26.02.15 Zpráva Igora Ivanoviče Strelkova.

„Podle průběžných zpráv, ukrajinská armáda nejen že nestahuje těžké zbraně z fronty, ale i nadále pokračuje v soustřeďování velké skupiny sil pod Artěmovskem. K frontě se ve velkých kolonách stahuje dělostřelectvo, tanky a další těžká technika. Včetně přímo ve směru na Debalcevo. Stejné skupiny vznikly u Stanici Luganskoj a u Mariupolu„.

http://korrespondent.net/ukraine/3484413-v-piat-etapov-stalo-yzvestno-kak-budet-dorozhat-svet

V pěti etapách: je známo jako bude růst cena elektřiny
Z Korrespondent.net dnes 13:54

Národní komise plánuje zvýšit tarify pro obyvatele 3,5 krát do dubna 2017.

http://korrespondent.net/ukraine/3484432-ukrayna-nachynaet-otvod-tiazhelykh-vooruzhenyi-henshtab

Ukrajina začne stahovat těžké zbraně – generální štáb
Z Korrespondent.net dnes 14:26

Ukrajinská strana ve čtvrtek začne první fázi stažení těžkých zbraní z demarkační linie v Donbasu, oznámil generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny.

http://korrespondent.net/ukraine/3484453-v-ukrayne-zapretyly-rossyiskyi-telekanal-myr-24

Na Ukrajině zakázali ruský televizní kanál Mir 24
Z Korrespondent.net dnes 15:07

Vysílání média zablokovali kvůli válečné propagandě a reklamě ruské armády.

26.02.15 16:18. Zpráva domobrany.

„Doněck. Zesiluje nepřátelství v blízkosti letiště – dělostřelecké ostřelování od Avdějevky Ukrofašisté ostřelují 1. nástupiště. Od 14:32 probíhá intenzivní ostřelování letiště (nový terminál). Po obědě situace eskalovala v Pískách. Pravidelně, že utichá a poté se opět obnoví pěchotní boj s použitím minometů„.

Zpráva obyvatele Doněcka:

Od 13:00 do 14:00  postupně dopadlo asi 20 granátů. Slyším velmi intenzivní boj teď u Písků, výbuchy každých 6-8 sekund. Domobrana je neklidná,ve městě je zmatek. Obyvatelé se pro všechny případy ukrývají„.

26.02.15 Zpráva domobrany.

„Domobrana poslala zajaté okupanty sbírat mrtvoly na letišti v Doněcku. Již více než měsíc na desítky mrtvol leží ve ruinách desítky těl ukrajinských vojáků, ke kterým se ukrajinská věrchuška moc nezná. V souvislosti s oteplováním se těla začala rychle rozkládat a nad územím letiště je nesnesitelný zápach, který s nárazy jarního větru občas proniká do města, takže dělá život v okolních sídlištích nesnesitelný. Odporný zápach je znepříjemňuje život místním obyvatelům a domobraně. Úřady DNR se rozhodly ukončit to a provedly hrůznou „brigádu“ sebrání mrtvých okupantů“.

26.02.15 Zpráva Alexandra Zacharčenka.

„Beru na sebe osobní kontrolu cen klíčových produktů v republice. Bude kontrolován potravinový koš, budeme provádět správnou cenovou politiku státu v souvislosti s pádem hřivny. Kromě toho v blízké budoucnosti v republice je plánováno podniknout opatření a přejít na účty v rublech v obchodu s Ruskem. Výrobky které budou realizovány v zahraničí, mohou být prodávány za rubly. Pokud budeme dodávat zboží do Ruska, pak přejdeme k účtům v rublech, a do té doby může být v oběhu současně rubl společně s hřivnou„.

Zpráva Alexandra Rogerse:

Skvělá 90tá léta se vracejí na Ukrajinu na západní. Na západní Ukrajině začala potravinová panika. Během několika dnů z regálů obchodů v Zakarpatí zmizely všechny obiloviny, cukr, mouka a další produkty. Je třeba poznamenat, že v některých obchodech pohanku a moukuvají jen dvě balení jednomu zákazníkovi a další na dalších prodejních místech nakupují velké množství mouky, která je okamžitě rozebrána, přesto, že je zákaz. Vzrušení v řadě regionů začalo v důsledku zdražení cizí měny. Podle analytiků, dolar na černém trhu v Zakarpatí dosáhl ceny 40 hřiven„.

26.02.15 18:05. ZprávaRusskoj Věsny„.

„Vojáci armády DNR nalezli v Donbasu vojenskou techniku „třetí strany“. Domobrana objevila u obce Vodjanoje, která je kontrolována ukrajinskými vojáky, čtyři raketomety „Směrč“ a jeden“Uragan“. To během briefingu řekl zástupce velitele jednotek MO DNR, Eduard Basurin. Basurin řekl, že po incidentu ukrajinská armáda prohlásila, že území není pod její kontrolou, a vojenská zařízení nepatří k jim, ale „třetí straně„.

Zpráva domobrany:

Z pozic ukrajinské armády byla zahájena palba ve směru na letiště (nový terminál) Kolem 15:50 na úseku Avdějevka – letiště Doněck byla slyšet dělostřelecká palba. Od 13:30 asi půl hodiny bylo slyšet střelbu nedaleko od RTI (obytní čtvrť v Lisičansku) a v 16:00 ze stejné oblasti se donesly zvuky dělostřelby„.

26.02.15 Zpráva Lifenews.

„DNR dala ultimátum Kyjevu. Pokud nezačnou ukrajinské bezpečnostní síly stahovat těžké zbraně k večeru 27. února, domobrana vrátí své zbraně do postavení. Toto prohlášení udělal na tiskové konferenci dnes odpoledne premiér DNR Alexander Zacharčenko. Podle něj DNR již stáhla 90% svých zbraní a Kyjev neudělal žádné vstřícné kroky. Zacharčenko řekl, že útoky ukrajinské armády na postavení domobrany pokračují. Pokud se nezastaví, budeme pokládat dohodu z Minska za zmařenou. Uvedl nové skutečnosti o ostřelování Gorlovky a Elenovky. Premiér DNR poznamenal, že v textu ultimata předal podepsat zástupci OBSE. V tomto dokumentu Zacharčenko plně klade odpovědnost za zmaření dohody z Minska na ukrajinskou stranu„.

26.02.15 Zpráva novináře Sergeje Galla.

„Dnes je na letišti  neklidno. Pod krytím avdějevského dělostřelectva se 50 pěších vojáků a 2 BVP ukrajinské armády snažili útočit na radar na letišti Doněck. Útok byl odražen. DNR předložila ultimátum do Kyjeva. Pokud do 27.02 do 18:00 Ukrajina nezačne stažení těžkých zbraní, domobrana své zbraně vrátí do svých pozic. OBSE to bylo oznámeno„.

http://korrespondent.net/world/worldabus/3484492-v-obse-sochly-chrezmernymy-ohranychenyia-kyeva-protyv-rossyiskykh-smy

OBSE považuje za nepřiměřené omezení Kyjeva proti ruským médiím
Z Korrespondent.net dnes 16:40

Dunja Mijatovic je rovněž znepokojen „nedostatkem transparentnosti“ v otázce zákazu práce ruských hromadných sdělovacích prostředků na Ukrajině.
Nedávné opatření Kyjeva k omezení práce některých ruských novinářů a médií na Ukrajině jsou přehnané, řekl ve čtvrtek zástupce OBSE pro svobodu médií, Dunja Mijatovic.

Děkuji Erneste!

Mapy:

Ukrajinská:

Обстановка на Донбассе стабилизируется: карта АТО - фото 1

Opolčenská:

 https://i0.wp.com/voicesevas.cdnvideo.ru/img/68c49d03998ea6bddbb727ad0b709ab9.png

Interaktivní komentovaná:

https://www.youtube.com/watch?v=T3D4DfoO0BA

Z informací komentátora:

 Minské dohody  jsou jedna věc, realita  druhá. Začneme na  Mariupolské frontě:

25.2. proběhly těžké boje s použitím tanků o Širokino /oproti minulým mapám má dnes neutrální vlaječku!!!/ Komentátor  říká proč – centrum a  východní část drží opolčenci, západní pak Kyjev.

Ohledně stahování těžké techniky –  Ukři se k tomu nechystají. Nejen u Mariupolu, ale vlastně nikde.

Je potvrzeno znovuzískání Pavlopolu povstalci.

 Doněck:

Ukrajinské baterie  jsou neustále v činnosti. Cíl – letiště  a městské části k němu přiléhající.

 Gorlovka:

Totéž. Je pořád postřelována kyjevským dělostřelectvem.

Debalcevo a okolí.

Prý byl bývalý kotel dočištěn od Ukrů. V Uglegorsku probíhají základní rekonstrukční práce – zejména obnova dodávek elektřiny  a plynu.

Bachmutská silnice:

Zde Ukři podnikli útok směr  29. blokpost s  pěchoto, doplněnou obrněnou technikou. Byly donuceni se vrátit zpět.Ovšem s velkými ztrátami na mužstvu i na nasazených obrněncích. Vedle toho se opolčenci přesunuli na jižní a jihovýchodní okraje Nototaškovského a  zde se opevnují.

Stancia Luganskaja:

probíhají místní boje  průzkumných skupin. Ale  na Valujským je ukrajinská vlajka a nad Bolotným neutrální…

Tím ovšem nejsme  s komentátorem a jeho mapami dnes hotovi!!!!

Objevilo se jeho další video, kde nad mapami odpovídá na jemu zaslané otázky,

které já pokládám za  maximálně  zajímavé, lepší než komentované mapy, protože na frontě  se nic převratného asi v nejbližší době  dít nebude.

https://www.youtube.com/watch?v=s8HymJw_Hng

Otázky  a odpovědi:

1- Co bude s Charkovem? A  co se  Slavjanskem, Kramatorskem a podobnými městy?

Ohledně  Charkova je třeba se vrátit o rok zpět. Charkov byl vlastně první, kdo se vzepřel Majdanu a spolu s Doněckem tam byly hned vyhlášeny lidové republiky. Doněck vydržel a Charkov se , tak říkajíc, vzdal. Na vině  byla  naivita  tamních antimajdanistů, kteří nechali konat charkovského starostu Kernesa, který ovládl situaci za pomoci pravoseků. Lidé přestali být aktivní, přestali chodit na mítinky, nosit georgijevské stužky. Ale názory lidí zůstaly  stejné. Viz třeba  charkovští partyzáni. Charkov se určitě probudí. Ale jen tehdy, když se opolčenci probojují do jeho blízkosti. Co se týká Kramatorska, Slavjanska, Dzeržinska a pod. nemá komentátor pochyby , že je opolčenci získají.

2- budou obě  povstalecké republiky světem uznány a budou mít vlastní pasy?

uznání republik asi bude obtížné. Jediný, kdo je zatím uznává, je Jižní Osetie, která sama má s mezinárodním uznáním  problémy. Pasy nepochybně budou, ale kdy komentátor neví.

3-mohou  budoucnu vzniknout kotle podobné Ilovajsku a Debalcevu?

Nejblíže  tomu má  severní část vlomu nad  Debalcevem u Svetlodarsku, který je vlastně  v poloobklíčení. Další je možný třeba západně od Gorlovky -Verchnětrojické, Novotrojické atd. Další třeba kolem Avdějevky  a Opytného…

Já být komentátorem, tak se budu hodně  krotit!!! Obklíčení kolem Svetlodarska opolčenci zkoušeli a nepodařilo se jim. Podobně  zkoušeli dobýt  jak Opytné, tak Avdějevku. V obou místech získali určité pozice a nakonec je vyklidili. A Verchnětrojické a Novotrojické měli dokonce  obsazené a zase se stáhli….  Osobně to vidím spíš  v kategorii – přání otcem myšlenky. Ukři byli i přes drtivou porážku v Debalcevu celkově lepší než  v září. A velmi se bojím, že až na jaře  vypuknou znovu boje, budou ještě silnější… Byl bych s touhle prognozou moc opatrný!

Podotázka:

Byly  získány  zbraně  a technika  západní provenience a co  s nimi je a  byli zajati nějací zahraniční žoldnéři?

Zbraně západní výroby  získány  byly. Jdou ke speciálním jednotkám opolčenců. Technika jde do stavů jejich jednotek. Se zajatými žoldnéři je to těžké. Prakticky prý je nelze zajmout, protože když oni vidí, že jsou v bezvýchodné situaci, zlikvidují sami sebe….A to se pak  těžko dokazuje státní příslušnost. Ale před nedávnem prý byly  na Luganské frontě zaregistrovány  velké skupiny Poláků.  V Mariupolu byli zaregistrováni zase anglicky mluvící žoldnéři.  V radioprovozu byla zachycena  španělština a italština.

Nemohu si pomoci, to je  jak od Tymčuka!

4- co se děje s chycenými diverzanty?

S diverzanty je nakládáno podle válečných zákonů…

5- jak to bylo a  je  s Mariupolem a jaké tu jsou síly?

Mariupol se mohl vyvinout v obrovský kotel loni v září!  Nyní asi nepřichází v úvahu a Mariupol lze osvobodit jen útokem a pouličními boji. Opolčenci na to kapacity  mají. Komentátor  počítá s velkým příspěvkem v bojích od obyvatel města.

Opět do toho vstoupím pesimistickým odhadem – neumím si představit, že opolčenci mají sílu osvobodit půlmilionové město, když  se s Azovem, bez zásadních výsledků, přetlačují o vesnici typu Širokino.

podotázka:

Co stojí za naprosto slaboučkým příspěvkem ukrajinského letectva v posledních bojích?

Jednoznačně  se Ukři bojí zničení toho malého zbytku letectva, které jim ještě  zůstalo.

6- používají opolčenci svoje diverzní skupiny  v týlových územích Ukrajiny?

Ano, používají, velmi aktivně  a profesionálně. Ale jinak, než diverzní skupiny  Kyjeva, které jen šíří teror mezi civilním obyvatelstvem. Opolčenské diverzní skupiny bud provádí jen průzkum nebo sabotážně cíleně  ničí nepřátelskou techniku.

Vše končí komentátor upozorněním, že prezentuje jen svoje osobní názory.

Z dalšího.

Začnu včerejškem.  Včera  jsem dal tuto fotografii

takto musejí uctívat nacisty na Ukrajině

během dne mi přišlo asi šest  různých mailů, které mi vysvětlovaly / některé trochu více :)/, že jde o záběr pohřebního průvodu nějakého významného pravoseka, padlého na Donbasu, který byl v místě pořízení fotografie  velmi uznáván… A prý jsem podlehl ruské propagandě. Od kosíře  JH jsem dostal následující  video, které dokládá, že  lidé poklekávali dobrovolně a  že je to prostě  úcta k váženému mrtvému.

https://www.youtube.com/watch?v=N9mdeyaP7tI

OK. Beru to na vědomí a  sděluji, co jsem , asi  6x během včerejška  napsal – nechci se rozhodně dotknout nějakých zásadních zvyků kohokoli.. 

Mám k tomu ale  dvě poznámky. 

1-chce se mi věřit, že  kdyby kolem jel pohřební průvod  s nějakou 77 letou  Annou Ivanovnou, tak by  ti lidé z těch mercedesů  na fotce vystoupili také a a  rovněž si klekli…

2- pokud ne, pak je to prostě  pokleknutí před  významným vrahem jinak smýšlejících z Donbasu a Ukrajina  si bude muset projít opravdu krvavou lázní. Je zcela  evidentní, že  ti klečící i ti s  těmi prápory a že jich je hodně, jsou prostě  rozhodnuti své spoluobčany  z východu vyvraždit do posledního. Tohle pro mne  znamená ta úcta k významnému mrtvému. Pokud ovšem neplatí , náhodou, bod  1.

Zajímavou fotogalerii s využitím překladače Google mi poslal kosíř  s nickem Indira, jehož  rodina pochází původně ze Zakarpatí. Týká se přivítání  zbytků 128. horské brigády v Mukačevu. Tedy těch, kteří se dokázali z Debalcevského kotle dostat ven..

Platí to, co jsem napsal dnes k tomu videu o mrtvém pravosekovi – jestliže  tihle jsou herojové, pak Ukrajinu čekají potoky krve. Ostatně – dostali 18 dnů dovolené a pak šup zpět do mlýnku na maso…

http://translate.google.cz/translate?hl=cs&sl=uk&u=http://7dniv.info/%3Fq%3Dua/taxonomy/term/2458&prev=search

Dalším návratem k včerejšku  je foto, které mi zaslal MP ohledně kursu hřivny ve směnárnách předevčírem, našel ještě výživnější, než ty, které jsem dal do svodky já:

UAH1fotka má být  z Mariupolu.

Na  dost dobrý článek bratislavské Pravdy v souvislosti s pádem hřivny  a pár dalšími ukrajinskými reáliemi, upozornil, jako už tradičně – chacal:

http://spravy.pravda.sk/svet/clanok/346930-vykriky-nacionalistov-prehlusil-pad-hrivny/

Když už jsme u vývoje  hřivny- ve včerejší svodce je, že ukrajinská centrální banka  suspendovala do konce měsíce nákupy valut  pro firmy i banky, což stabilizovalo kurz hřivny. Ráno, nečekaně, toto rozhodnutí zrušila, aniž by ho prý konzultovala  s Jacenukem a ten se velmi rozlobil. Nicméně  – na valutovém trhu se obchodovalo. A dopadlo to takto:

UAHTen graf uvádí vývoj kurzu vůči dolaru za včerejšek!!

Včera jsem konstatoval, že my , co pamatujeme veksláky,víme, že měli vždycky pravdu. Na Ukrajině také.

Hroucení ukrajinské měny  je  už takový průšvih, že si ho včera v hlavních zprávách všimla i ČT a konkrétně referoval můj oblíbenec Pepa Pazderka. A dokonce nechal promluvit jakousi kyjevskou důchodkyni, která do jeho kamery sdělila, že před rokem její penze činila  v přepočtu  150 dolarů a  dnes prý  20-30. Kdyby  byl Pazderka co k čemu, sdělil by té neštastné paní  starý vtip o dvou zprávách – dobré a špatné. To špatnou paní je, že  hřivna skutečně oproti předroku oslabila  4x. Tou dobrou pak je, že  dnes je kurz ještě  daleko lepší, než bude za rok!

Ale nebyla by to ČT , aby okamžitě  tuhle ukrajinskou svízel nevyvážila!! Dělá přece vyvážené zpravodajství ne? Takže po Pazderkovi následoval Míra Karas  z Moskvy.  S reportáží o tom, jak v Rusku zdražují potraviny. Prý kvůli embargu na dovoz západních potravin. Tohle zdražilo o 25% ono dokonce o 40% a prý že  opoziční poslanci podávají návrh na zrušení zákazu dovozu západních potravinářských produktů, že by jako potom bylo lépe. Komické na celé věci bylo, že  okamžitě  dostal a zdarma, základní ekonomickou lekci od náhodně  zpovídané Moskevčanky, která milému Mírovi Karasovi jaksi sdělila, že  zdražení dovážených potravin NENI  výsledkem sankcí na jejich dovoz  některých zemí, ale prostě toho, že  se propadla směnná hodnota  rublu. Takže  holt s eprodražil i dovoz stejného zboží třeba s Turecka nebo Brazílie. Ovšem zřejmě  tahle  jednoduchá pravda byla  nad ekonomické chápání ČT Míry v Moskvě i editorů v Praze . Jinak by tu dámu byli nejspíš vystřihli. A tohle jsou ti, co dělají reportáže  a ti, co je následně odbavují do vysílání…

Včera  jsem chvilku času a pustil jsem si Český rozhlas plus….Běžel zrovna pořad  Hovory!

Hostem tam byl jakýsi Petr Toman – asi původně psycholog nebo tak něco a dnes fotograf. Který fotografuje  válku na Ukrajině. Ale zásadně jen z ukrajinské strany.A to tedy bylo něco!  Dozvěděl jsem se , jak Ukrajina tmelí státnost  svých občanů přes padlé hrdiny  na  Donbasu, jak to mají její vojáci nesmírně  těžké, když se vrací z fronty,  protože spousta z nich si přiváží, chudáci, traumata  a psychické poruchy, atd. atd. no byl to opravdový zážitek a  intervjůk ve studiu jen vrněl blahem…Přiznám, že něco podobného bych na Českém rozhlase nebyl čekal. Národ  se tmelí vyvraždováním jedné jeho části! Že by se nějak onen fotograf , tak redaktor Štáhlavský,zajímali  o osud a traumata  lidí, které ti chudáci ukrajinští vojáci bombardují už skoro rok z děl a  raketometů? Ani zdání. Lekce humanismu non plus ultra!

Link pro zájemce:

http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3324406

Abych vám spravil trochu den po tom rozhlasovém výprasku  – už jednou jsem dával link na blog slovenského blogera  Domino Svetíka. Udělám to znovu. Zveřejnil pro mne moc dobrou analýzu dalšího vývoje:

http://domino50.blog.pravda.sk/2015/02/25/neexistuje-mierove-riesenie-na-ukrajine/

Nepochybně jste  zaznamenali v Ernestově  části informaci, že  Čína přislíbil a Kyjevu pomoc asi v hodnotě  3,5 miliardy dolarů. zejména na nákup čínského strojního vybavení  a know how na využití ukrajinského uhlí pro ukrajinské elektrárny, fungující na ruský plyn.

Jen to potvrzuje moji velmi opatrnou pozici k tomu,  že  Čína  se postaví jednoznačně  po bok Ruska. Čína prostě  bude  sledovat jen a pouze  svoje  zájmy. A to i přes tuto informaci z Hlasu Ruska

Čína je ochotna poskytnout Rusku pomoc při překonávání ekonomických těžkostí, prohlásil čínský ministr zahraničních věcí Wang Yi.

„Když to bude ruská strana potřebovat, pak zajistíme nezbytnou pomoc v rámci našich možností“, citují slova ministra čínská média.

Šéf čínské diplomacie dodal, že ČLR a Rusko se navzájem podporují a pomáhají si. Současně čínský ministr zdůraznil, že „Rusko je dostatečně schopné a moudré, aby existující těžkosti překonalo.
http://czech.ruvr.ru/news/2014_12_22/Cina-prislibila-Rusku-pomoc-2716/

Nicméně, platí, že jestli Rusko dostane od Číny finanční pomoc, pak sankce Západu vydrží! Ale jen ruskou kartu Peking hrát rozhodně nebude.

Zase o sobě  dala  velmi vědět Plynová Julie. Tedy Tymošenková.  Parlamentní listy přetiskly její poslední výlev na  adresu Ruska a Putina. Vzpomínáte na  Jacenukovu lekci z dějepisu na berlínské tiskovce?  No ukrovské špičky  mají opravdu svérázný výklad historie! Dám sem výńatek z toho blábolu  demokratky  Tymošenkové:

Slova chvály nachází alespoň pro Polsko a pobaltské státy. „Představitelé těchto států důsledně odsoudili ruskou agresi a vyzývali k adekvátní odpovědi,“ vrací se do nedávné minulosti Tymošenková. Pro politické vůdce z ostatních zemí však příliš pochopení nenachází. „Mnoho jiných politiků ale ruskou invazi a anexi Krymu omlouvalo či tvrdilo, že je Rusko příliš silné na to, aby mu mohl Západ otevřeně čelit. Zdá se, že appeasement opět v některých zemích ožívá. A to se přitom jedná o země, které s ním mají neblahé zkušenosti z druhé světové války,“ podivuje se ukrajinská politička.

Zdroj: http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Julija-Tymosenkova-navrhla-co-by-se-melo-provest-s-Putinem-Kremlu-se-to-libit-nebude-363558

Škoda, že se téhle  krvežíznivé  harpyje  někdo nezeptal, které že  země mají  s Ruskem neblahé zkušenosti z 2.ww?!!!  To abychom se poučili , jak historie  opravdu byla!  Já  jsem si myslel, že s Ruskem a jeho působením za  2.ww má špatné zkušenosti zejména Německo. Nacistické Německo, které by bylo vyhladilo Ukrajince… A když jsme u toho, tak také Poláky!

Z Parlamentních listů ještě  jednou.

http://www.parlamentnilisty.cz/politika/vlada/-Zaoralek-otevrene-S-Ruskem-se-zachazelo-jako-s-hadrem-na-holi-proto-je-Putin-popularni-Tezko-ho-vojensky-porazite-Vite-od-koho-se-ucil-Hitler-Lide-me-zastavuji-jestli-bude-valka-363671

Tentokráte  se nám probudil do reality  Zaorálek. Dokonce  až k nevíře!

Člověk měl za  to, že  ten už  neví, co je to zdravý rozum a on takhle:

Nejprve pustil:

Události z roku 2003, kdy Spojené státy zahájily vojenskou intervenci do Iráku, jsou podle Zaorálka spojeny se vznikem Islámského státu. „On je produktem toho, jak se do toho prostoru zasáhlo. Velkou necitlivostí a nepochopením toho, co se tam odehrává, se vlastně vytvořila nenávist sunnitů k šíitské vládě. Stát se začal rozpadat. Ve chvíli, kdy přestává fungovat stát a státní struktury, prosazují se radikální uskupení. To funguje jako zákon. A je jedno, jestli jste na Ukrajině nebo na jihu,“ prohlásil ministr.

pak přidal:

„Naše imigrační politika by měla být otevřená vůči těm etnikům, která jsou schopna se tu integrovat,“

aby skončil tímhle !!!!:

To, že má Putin podporu asi osmdesáti procent obyvatel je dáno tím, že v Rusku existuje docela hluboký pocit zneuznání a pocit, že se s Ruskem zacházelo jako s hadrem na holi.

Ovšem nejásejme předčasně. On už mu , co a jak, osobně vysvětlil  John Kerry:

„Ptal jsem se Johna Kerryho (ministr zahraničí USA – pozn. red.), co je vážnější, jestli Islámský stát, nebo Rusko. On mi říkal, že Rusko je stále klíčová země, která má mimořádné postavení v systému bezpečnosti. Rusko je partner pro Čínu.

Takže je to jasné, co je hlavní problém. I když  Zaorálek , podle vlastních slov  ví že:

Rusko má 8 000 jaderných hlavic, armádu o 750 000 vojácích a je schopno mobilizovat dva miliony vojáků. A navíc říká, že je potřeba modernizovat armádu tak, aby ve formě, ve které má speciální jednotky měla do roku 2020 sedmdesát procent své armády. To je realita,“ pokračoval s tím, že za této situace dodávat na Ukrajinu zbraně je nesmysl. „Proč soupeřit s Ruskem na poli zbraní, když to je přesně to pole, kde to vypadá, že se nedá nic vyhrát? Rusko se dnes těžko nechá porazit vojensky,“ myslí si Zaorálek.

Je to jeho vědění naprosto k ničemu, protože,vše uzavírá tímhle:

Pokud bude Evropa ekonomicky fungovat a udrží integraci, je podle něj obrovsky silná a měla by být schopna dát Rusku najevo, že musí respektovat pravidla hry, která jsou pro nás životně důležitá.

No Rusko to nebylo, kdo startoval Majdan  Zaorálku! Rusko to nebylo, kdo vyjednal a garantoval dohodu mezi Majdanem a Janukovyčem a následně  přihlížel, jak za pár  hodin neplatí. Rusko to nebylo, kdo prohlásil část svých obyvatel za teroristy a poslal na ně armádu…. Tohle všechno se dálo se souhlasem a podle pravidel hry  té naší Evropy!

Nicméně  záblesk zdravého rozumu to  u Zaorálka je i tak. Ale nedělejme si sebemenší naděje, že by v Bruselu  mluvil stejně jako na setkání s občany v Olomouci. V Bruselu se zase jistě zeptá Johna Kerryho!

A  svou část uzavřu opět příspěvkem z Deutsche  Wirtschafts  Nachrichten. Týká s e Gazpromua  Evropské unie.

Řekl bych, že  Brusel hledá  nové způsoby konfrontace s Ruskem. Zahájil antimonopolní a  antikartelové řízení s Gazpromem.Klade mu za vinu, že  zneužívá svého postavení na trhu s plynem a má pro různé země  různé  ceny. Ty co mu jdou na ruku prý odměnuje  nižšími cenami a  ty  nepohodlné trestá cenami vysokými. Zejména prý baltské země  a ještě  některé další. Gazprom prý je šetřen už dva roky a výsledky šetření budou předloženy  do několika týdnů: A vše nasvědčuje tomu, že Gazprom bude odsouzen k vysoké pokutě. Samozřejmě, pokud  výsledky  šetření potvrdí podezření!

On neplatí zákon trhu? On  si nemůže  prodávající svobodně nastavit ceny? Tak at si ti nespokojení nakoupí plyn jinde!  Vždyt přece ve  světě  je plynu dost!

Poprvé v životě slyším, že  nějaký subjekt trhu může  uzavřít  kartelovou dohodu sám se sebou! Když  budu platit nižší účty za plyn, budu jen rád. Jenže  ono se také klidně může  stát, že Rusové řeknou – tak dost! Když se vám náš  plyn nelíbí, tak si sežente  jiný. Hlavy  z Bruselu prostě   dělají všechno možné, aby donutili Rusa přesměrovat  většinu prodeje plynu do Asie! A že to Rus  udělá, tak na to se spolehněme. Je to jen otázka času. Už se jim báječně povedlo zarazit South Stream, takže  si Evropa na turecké hranice bude muset sama  postavit trubky, ačkoli to chtěl udělat  Rus a nyní se stejně  usilovně  snaží o to, aby  si ten řekl dost, končím s vámi. A my začneme dovážet  plyn loděmi z Kataru. Jistě bude levnější a jistě  Arabové budou provozovat úplně jinou politiku než Rusák!! 

Zdroj:

http://deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/2015/02/26/eu-kommission-bereitet-verfahren-gegen-gazprom-vor/

Když už jsme u plynu a výše jsem zmínil Davida Štáhlavského z ČRo, ten se taky  intelektuálně předvedl!   Měl samostatný komentář k posledním plynovým problémům v dodávkách mezi ukrajinským Naftogazem a Gazpromem. Kdy Gazprom využil technických článků dohody  o dodávkách plynu na Ukrajinu a prostě , když  Kyjev odpojil Donbas od plynových potrubí a snažil se nechat  vzbouřence  zmrznout, začal dodávat  část Ukrajinou předplaceného plynu  opolčení.

Štáhlavský to pitvá  ze všech stran, aby došel k následujícímu závěru úžasné intelektuální síly:

Podle některých pozorovatelů se ale Moskva v tomto případě přepočítala. Je totiž docela dobře možné, že Kyjev je s touto ruskou lstí nadmíru spokojen. Další plyn si u Gazpromu prostě nepředplatí.

Dodávky má přece garantované od evropských partnerů. Tím vytrestá Rusko a separatisty současně. Těm pak bude Kreml muset dodávat surovinu napřímo, a ne že bez předplatného, ale prostě na dluh, či spíše zadarmo.

Tenhle intervjůk a zřejmě  taky „odborník“ na Rusko by rozhodně neudělal špatně  kdyby:

1- si něco zjistil současnou platební pozici Ukrajiny a  stav jejích devizových rezerv! Protože ty jsou fakticky na technické nule!

2- tak nějak ho zajímalo, jaký že  asi plyn jde  oním reverzem z Evropy na Ukrajinu, když ta náhodou sežene peníze na jeho zaplacení!  Prozradím mu to – norský to fakt nebude!

3-kdyby se alespon elementárně zajímal o to, co se stane, když pokud  Ukrajina nebude odebírat plyn a Rus zavře plynovody, které přes ní vedou!  Třeba  by zjistil, že  tím pádem nepůjde plyn ani do těch zemí, které Ukrajině poskytují reverz, takže  se budou muset zásobovat přes Nord Stream a další plynovody mimo kyjevské území.

4- takže je na místě otázka,  kd ymůže Kyjev počítat s reverzem?  Odvěd  pro pana experta  Štáhlavského by byla  asi následující :

Tehdy, když  země  před ním mají zajištěnou svoji energetickou bezpečnost  a když mají sami plynu více než potřebují. Což po zimě, s poloprázdnými zásobníky – někde jsem včera zaregistroval, že prý momentálně má Evropa nejnižší plynové rezervy  za dlouhou dobu, takže na nějaké reverzy to tak nějak nevypadá.

Ale  konec  března  se rychle blíží a  uvidíme, jak Kyjev Rusa potrestá. V každém případě – pan Štáhlavský je těžce mimo mísu.

Kyjev plyn mít bude, jen když ho zaplatí. Jestli od Rusa přímo nebo od Rusa přes Německo, Česko a  Slovensko je celkem jedno! Ale jen když ho Rusovi zaplatí.A  případě reverzu jen tehdy, když na to v Německu, Česku a Slovensku budou volné objemy!

Simply clever pane  Štáhlavský!

Část MP:

Svodka (nejen)od Ukrů:

Komentář k Vlkové ukrajinské vojenské mapě.

Situace na Donbasu se stabilizovala: Mapa ATO
26.únor 2015, 13:57
http://obozrevatel.com/crime/27049-opublikovana-aktualnaya-karta-ato.htm

Informační a analytické centrum SNBO Ukrajiny vydalo aktuální mapu zóny ATO na východní Ukrajině k poledni 26. února.

Podle úřadů, se situace v zóně ATO stabilizuje – za noc nebylo zaznamenáno žádné ostřelování našich pozic. Zároveň jsou jen sporadické ozbrojené provokace – v oblasti
Písků ozbrojenci ostřelovali ukrajinský opěrný bod a se pokusil o útok. Útok byl odražen.

V Mariupolské oblasti ozbrojenci ostřelovali naše pozice v Širokinu. Při odvetné střelbě VSU zasáhla nepřátelský muniční sklad, který explodoval. Zahynulo nejméně 10 ozbrojenců. Také při pokusu o útok na naše pozice ukrajinští vojáci zničily jedno protiletadlové dělo, cisternu, náklaďák s municí a asi 10 ozbrojenců, čímž překazili jejich útok.

V průběhu uplynulého dne bylo zaznamenano 7 letů bezpilotních letounů v Mariupolské oblasti, z nichž jeden narušil vzdušný prostor Ukrajiny v oblasti Azovského moře.

Lídři NVF demonstrují neschopnost organizování života na okupovaných územích.

Přídavek od El-Murida :

Oděsa.
http://el-murid.livejournal.com/2269611.html
25-Feb-2015 04:50

Zajímavé záběry ze zdi Twitteru:

https://pbs.twimg.com/media/B-sRp6OXAAA47sA.png

https://pbs.twimg.com/media/B-sRqdgW8AA1fjs.png

Pokud je to opravdu Oděsa (a údajně i velmi specifické místo, kde viděli komplexy: vyvstává otázka – jaký druh „Boeingu“ tentokrát spadne na zem (nebo je jako jedna z variant – do moře)? A co je nejdůležitější – kdy?
Varianta s ruskými vojáky se nenabízí – na Donbasu statečná VSU zničila všechny ruský vojáky už třikrát.

Přesto, ano,  je to pravda:

Na videu : Oděsa: Zaznamenán pohyb S-300 VSU.

https://www.youtube.com/watch?v=v8rN_q-KGzc

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.