Nikoli seriál SEVER jako reality show v Brně a VIP spravedlnost v praxi.


Nedávno jsem psal  o  kriminálním seriálu Sever v  článku Raplovský Sever a navázal na  to dalším článkem, který se týkal, pro mne naprosto nepochopitelného rozsudku v kauze  Kaslová vers.  Zeman- Nejspeciálnější  nejspravedlivější spravedlnost

Pro mne obě ty  popisované  jevy  – to znamená  vznik, a nikoli  už  ojedinělých, nýbrž  docela  opakovaných uměleckých děl, ukazující naprostou devastaci  kriminálně  právní roviny v zemi  a  speciální  justice ve  prospěch současného prezidenta  splývají. Protože  důsledkem může  být jen  totální demoralizace  společnosti s vědomím,  že   policie je policií  jen někdy  a jen na někoho a stejně  tak  i  soudy a státní zastupitelství.

Ledva  to Kosa  otiskla,  ozval se mi jeden ze  čtenářů  – a napsal mail, z  kterého tentokráte  neotisknu přímo ani kousek. Proti svému zvyku. Ale dám smysl. Byl nějak takhle:

Vlku,

situace je mnohem horší,že si  myslíš. Sám jsem byl  aktérem něčeho podobného jako je v  tom  Severu.  A zkušenosti na vlas  stejné. Je  to drsnější  než  si myslíš. 

Normálně  v  takovýhle případech odepisuji následovně:

Je li tomu tak, nechceš  o tom napsat? Samozřejmě  s  plným  krytím anonymity, které  jsem  schopen.  Ale  nemohu vyloučit, že  je můj mail monitorován, takže  se nebudu divit, když  odmítneš.  Přesto zvaž, zdali by nebylo dobré informovat  alespoň  čtenáře  Kosy  o tom, co se  děje nebo dálo.

Než  jsem se k této, dnes  už více méně  standardizované odpovědi dostal, narazil jsem  na  rozsáhlý  materiál na  Aktuálně.cz, popisující obrovskou korupci v brněnských složkách policie, napříč  útvary   a to včetně  těch  nejelitnějších  a nejspecializovanějších,  kdy  bylo v podstatě možno  si koupit  jakékoli  informace na kohokoliv  a o čemkoliv, včetně  těch  úplně nejtajnějších. A z  kterého vyplývá, že  jediný  celorepublikový  útvar, schopný  uchovat před nepovolanými  svoje  informace  byla  Národní protidrogová centrála!  Jinak  všechny ostatní policejní databáze  připomínaly  cedník,  kterým  teklo všechno. Pokud  ti vybraní správní uměli  zatahat  za  ty  správné nitky  a  dokázali je motivovat. Jak ta motivace vypadala  netřeba popisovat.

Ano, ten  čtenář  Kosy, měl  pravdu.  Je  to daleko a daleko horší,než popisoval  seríál Sever.  Protože  tam ta  mafie  byla  omezená. Jen na  pár  papalášů a  jejich   strukturu. Až  si  přečtete  ty  úryvky ,které  jsem pro   vás  vybral  z    článku jménem

Brněnské podsvětí chránily úniky z databází policie. Žádala o ně i firma sponzora ANO

zjistíte, že

1-máme  skutečně  gigantický problém

2-že  určití lidé,  i  v případě , že  se něco provalí, se  z  maléru dostanou tanečním krokem a v rytmu valčíku. Jako například  zeť ministryně  financí  Aleny  Schillerové. Takže pojďme k jádru věci.

Do vyšetřování rozsáhlých úniků z přísně střežených policejních databází se dle zjištění Aktuálně.cz opět zapletla miliardová investiční skupina DRFG Davida Rusňáka, zetě ministryně financí Aleny Schillerové a sponzora ANO. Rusňák byl jedním ze zákazníků šéfa bezpečností agentury, jehož parta dle detektivů rozložila vyšetřování nejzávažnějších kauz elitních policejních útvarů.

Fungovalo to jednoduše. Když investiční společnost DRFG v letech 2016 či 2017 přemýšlela o nákupu nějaké telekomunikační firmy, její manažer podle vyšetřovatelů poslal majiteli bezpečnostní agentury a expolicistovi Michalu Ratajskému seznam, koho potřebuje takzvaně „proklepnout“.

Ratajský skupině zajišťoval bezpečnostní služby a zároveň byl i obchodním partnerem šéfa DRFG Davida Rusňáka, tehdejšího člena a milionového sponzora ANO. A také zetě budoucí ministryně financí Aleny Schillerové (ANO).

Dle detektivů měl Ratajský k dispozici nebývalou síť stále aktivních policistů a mezi nimi i tehdejšího důstojníka protikorupční policie Daniela Medvece. Koho potřebovala DRFG prověřit, toho prolustroval v přísně tajných policejních databázích. Mohl pak reportovat, pokud například některou z firem prověřovala policie či se chystala stíhat některého z jednatelů. Nebo prostě jen sehnat na dotyčné kontakty.

Kauza je součástí vyšetřování masivních úniků z tajných policejních databází, které odstartoval policejní zásah v roce 2017. Policisté jsou přesvědčeni, že Ratajský dlouhé roky sabotoval ta nejzávažnější vyšetřování elitních policejních útvarů a chránil podsvětí.

Po více než dvou letech policisté nyní obvinění rozšířili kvůli tomu, že analyzovali komunikaci skupiny v mobilních telefonech. A důkazy o dalších podle vyšetřovatelů nelegálních lustracích našli v zabaveném iPhonu Ratajského, kam mu objednávky přistávaly v šifrované aplikaci WhatsApp. Mezi nimi byly i poptávky od manažera DRFG.

Policisté přitom vylučují, že by jednal s Ratajským na vlastní pěst. „Činil tak v rámci navázaného obchodního vztahu mezi DRFG a Michalem Ratajským v souvislosti s poskytováním bezpečnostních služeb,“ uvádějí v textu Medvecova obvinění, který má deník Aktuálně.cz k dispozici.

Detektivové žádosti o prověření firem, která putovaly Ratajskému a od něj policistovi Medvecovi, spárovali s Medvecovými přístupy do policejních databází. Ty se přísně evidují. A zjistili, že v tajných rejstřících vyhledával například firmy Infos Art, Internext 2000 či Net-Connect. Medvec své dotazy v systému zdůvodňoval nesouvisejícími policejními případy. A výsledek i s kontakty zaslal zpět do DRFG.

Na  tomto místě  musím  čtení zjištění Aktualne.cz  přerušit. A položit triviální otázku:

Jak to,  že  existuje  přísná evidence  přístupu do databází policejních útvarů a  ta není  naprosto triviálně  kontinuálně porovnávána  s tím, na  jakých případech policisté, k datům přistupujícím, konkrétně pracují?  Protože jinak by  to přece tomu Medvecovi nemohlo dlouhodobě  procházet… Ale  pokračujme  dál.

„Z uvedeného je zřejmé, že obviněný Medvec provedl na základě zadání od obviněného Ratajského lustraci za účelem zjištění informací, které žádal (manažer DRFG – pozn. red.),“ dovozují policisté.

Samotný Rusňák to příliš komentovat nechce. „Obecně se skupina DRFG nechce a nebude vyjadřovat ke spekulacím či informacím, kterými ona sama nedisponuje a které nejsou veřejné. Můžeme však s jistotou prohlásit, že skupina DRFG vždy koná striktně v souladu s platnými zákony České republiky,“ odpověděla na dotazy Aktuálně.cz pro Rusňáka mluvčí DRFG Lucie Heřmanská.

Rusňáka už policie za vynášení ze spisů jednou stíhala 

Sám Rusňák se ovšem k tomu, že si u Ratajského objednával lustrace DRFG v policejních databázích, už jednou přiznal. Při zásahu v květnu 2017, který celou kauzu spustil, totiž policisté zadrželi přímo jeho. A obvinili ho z toho, že Ratajského opakovaně v letech 2014 a 2016 žádal o kontrolu, zda se policie nezajímá přímo o DRFG. I tehdy mu dle obvinění měl informace zjišťovat mimo jiné Medvec.

Stíhání Rusňáka ale státní zastupitelství na jeho žádost po několika měsících podmínečně zastavilo. Paragrafy v takovém případě vyžadují, aby šlo o méně závažný trestný čin a stíhaný připustil vinu.

„S ohledem na povahu a závažnost stíhaných přečinů byla obviněným stanovena přiměřená zkušební doba a současně obvinění složili adekvátní finanční částky určené na peněžitou pomoc obětem trestné činnosti,“ řeklo tehdy ČT olomoucké vrchní státní zastupitelství, které kauzu dozoruje.

Opět  přeruším článek dalším vstupem:

Takže  vědomé  , řekněme  – opatřování si  tajných informací  o mém osobním  vyšetřování  je  MÉNĚ ZÁVAŽNÝ trestný  čin????  Z kterého se lze vykoupit  pár pětkami na policejní sirotky?????? Takhle  snadno to jde obecně  nebo jen  v některých speciálních případech?

„Ke kauze z roku 2017 mohu říct jen tolik, ze se týkala pouze pana Rusňáka, nikoliv skupiny DRFG. Zároveň jsem přesvědčena, ze byla myslím dostatečně vysvětlena a není třeba ji dále komentovat,“ dodala mluvčí DRFG Heřmanská.

A nyní vyvázne nejspíše i manažer DRFG. Zatím se zdá, že pro něj záležitost skončila policejním výslechem. „Nelze usuzovat, zda měl jako objednatel zakázek povědomí o způsobu zadaného zjišťování požadovaných informací,“ konstatují vyšetřovatelé.

Opět musím  vstoupit! Tohle už je  vážně na  hlavu!!! Tak Schillerové  zeť přiznal vinu a  zaplatil cosi na policejní siroty, aby  byl z  dalšího vyšetřování  úniků policejních informací vyloučen /sic!!!/a následně   když jako  šéf  firmy, která si objednává u  stejného zdroje další  utajované nebo legálně nedostupné informace,  tak je  zproštěn  dalšího vyšetřování , protože  NELZE USUZOVAT, zda měl povědomí o způsobu zadaného  zjišťování požadovaných informací???!!!!  Kape na karbid  mně  nebo policejním vyšetřovatelům? To je  fakt  jako na  tom Raplovském Severu, tam  to bylo také tak!!!!  Fakt  ten Rusnák  – on se  chlubí že vybudoval miliardovou firmu, ale nemá potuchy , kde  ten Ratajský ty informace bere!!!  A  to s ním, až do jeho obvinění podnikal. Jak se  hned  dozvíte!

 

Ti zároveň postrádají důkazy, že by Ratajský dostával za své služby nějaké peníze. „Pro účely trestního řízení nebylo zjištěno, zda za provedení těchto konkrétních neoprávněných lustrací bylo žádáno či přijato peněžité, případně jiné plnění,“ píší policisté.

Rusňák až do policejního zásahu v roce 2017 s Ratajským podnikal. Rozjížděli firmu, která se měla zabývat drony. Stíhání obou mužů ale spolupráci uťalo.

Informace o tom, že Rusňák v kauze figuruje, které vyšly najevo v době, kdy se Rusňákova tchyně Alena Schillerová měla stát ministryní financí, tehdy spustily otřesy v brněnském ANO. Rusňák, který byl před komunálními volbami milionovým sponzorem hnutí, z něj vystoupil. Jeho žena Petra, která tehdy byla brněnskou radní, se z politiky začala stahovat.

Rusňák a DRFG jsou dle detektivů jen jedněmi z desítek objednavatelů úniků z přísně střežených policejních databází, jejichž ústřední postavou je někdejší příslušník Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Ratajský. Ten to dodnes popírá a celou kauzu označuje za spiknutí bývalých kolegů.

„Probíhající trestní řízení vůči mně a dalším více než dvaceti osobám považuji za jakýsi pomyslný pseudokriminální konstrukt vytvořený bývalými kolegy z ÚOOZ, resp. NCOZ v těsné součinnosti s dozorujícím Vrchním státním zastupitelstvím Olomouc,“ řekl Ratajský.

Vyšetřovatelé jsou však přesvědčeni, že se o žádný konstrukt nejedná. Když policisté začali v prosinci roku 2014 prověřovat anonymní udání, které tvrdilo, že někdo z krajského státního zastupitelství v Brně vynáší tajné informace vyšetřovaným, netušili, jak rozsáhlou chobotnici rozkryjí a doberou se mimo jiné až k vysoce citlivé kauze šéfa poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka a mocné hlavy antimonopolního úřadu Petra Rafaje, které dnes podezřívají z manipulace s miliardovým tendrem na mýto.

Nabourali se totiž do brněnského podsvětí, jehož aktéři se velmi dobře znají a jejich obchody jsou úzce provázané. Dle vyšetřovatelů ovšem roky byli úspěšní také proto, že své lidi měli ve většině brněnských elitních detektivních týmů, které by je mohly ohrozit. Jak plyne ze zjištění detektivů, objednat si utajené informace z vyšetřování jednotlivých případů bylo v Brně ještě před dvěma lety stejné snadné jako si zavolat pro pizzu.

Případ začal šetřit tým tehdejšího šéfa ÚOOZ Roberta Šlachty. „Veškeré úniky z vyšetřování jsou velmi závažný problém. Tato kauza to ukazuje. Proto jsme se jí od začátku věnovali, i když v některých fázích nám byla věcně nepříslušná,“ řekl Aktuálně.cz tehdejší šéf ÚOOZ Robert Šlachta. Po policejní reorganizaci a Šlachtově odchodu kauzu převzala Národní protidrogová centrála. Jedině do té totiž vyšetřovaní policisté nepronikli.

Na menu měla Ratajského skupina dle nynějších policejních dokumentů tajné informace z oddělených databází protikorupční policie či Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Později i Národní centrálu proti organizovanému zločinu, do které se sloučily. K tomu celní správu.

Brněnské podsvětí se tak díky dobré síti kontaktů u policie nemuselo bát. O to větší zděšení ale nyní dle řady zdrojů Aktuálně.cz zavládlo v Brně nyní, když „přespolní“ policisté kauzy znovu otevírají.

Kolem Ratajského totiž postupně v Brně policisté identifikovali rozsáhlou skupinu klientů, která obsáhla podnikatele. Rusňák přitom zdaleka nebyl jediný politik ANO, kterého se zájem expolicistů týkal. Týdeník Respekt už v minulosti upozornil, že skupina například lustrovala někdejšího brněnského primátora Petra Vokřála (ANO), jeho náměstka Richarda Mrázka (ANO) či Faltýnkova syna Jiřího.

Klienti si dle policistů objednávali přísně utajené informace ze „svých“ policejních vyšetřování či údaje, které mohli zobchodovat. Výsledný text obvinění skupiny kolem Michala Ratajského, který má Aktuálně.cz k dispozici, se čte jako seznam zásadních neúspěchů elitních policistů majících v popisu práce potírat zločin ve druhém největším městě republiky.

V pasti vyšetřovatelů ovšem uvízl i podnikatel Saman El-Talabani, který měl ke skupině výrazně blízko. Jeho jméno je zásadní. Stíhání ho totiž přimělo s dozorujícími olomouckými zástupci spolupracovat.

Za přísných bezpečnostních opatření jim začal poskytovat informace o brněnském podsvětí. A z kauzy vynášení ze spisů se tak vydělilo hned několik dalších. Talabani policisty navedl i na kauzu stamilionových manipulací se zakázkami v městské části Brno-střed, za kterou stíhají mimo jiné někdejšího místostarostu ANO Jiřího Švachulu, který je kamarád Jiřího Faltýnka, syna šéfa poslaneckého klubu ANO, i dalších politiků ANO v Brně.

Švachula ale dle policistů posloužil i jako prostředník mezi Jaroslavem Faltýnkem a hlavou antimonopolního úřadu Petrem Rafajem, když domluvil setkání, na nichž muži diskutovali o miliardovém tendru na mýto. I tuhle věc řeší policie. Faltýnka s Rafajem podezřívá, že zakázku chtěli zmanipulovat.

Pátrání olomouckých vrchních státních zástupců tím Brno výrazně přerostlo, protože začalo ohrožovat nejen druhého nejmocnějšího muže ANO Faltýnka, ale i Rafaje, který má silné zastání prezidenta Miloše Zemana. Jde navíc o muže, který v Česku může jedním podpisem zásadně zasáhnout do mnoha tendrů za miliardy. Navzdory odposlechům ovšem policisté ani jednoho z dvojice Rafaj-Faltýnek zatím neobvinili.

Rafaj, Faltýnek…  Neprůstřelní,nedotknutelní….  Fait,  ano, míním exředitele Národní galerie  musel jít  kvůli  jen nějakému podezření. Rafaj a Faltýnek v  klidu  zůstávají,  ačkoli  odposlechy  jsou zdrcující… VIP spravedlnost!

 

Více  z  článku vybírat pro dnešek nebudu.  Zájemci si to snadno dočtou celé, včetně  toho, co jsem ve  svém výběru přeskočil.

Je mi  ovšem smutným potvrzením,  že bohužel  fiktivní Sever  je  všude. A  že  ti, co se vyznají, mohou počítat s  VIP  spravedlností.  My ostatní jen s justicí. A státem mafií.

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.