Úvodník dnešní Kosy -28. září


Dnešní datum je zvláštní. Opravdu zvláštní.  Po převratu jsme  svátek Václava  povýšili  na den pracovního volna, respektive státní svátek a  nazvali jej hrdě  Dnem české státnosti. Nikdy  mi nikdo neobjasnil proč. Ano svatý  Václav je zemským patronem.  Ano, byl zavražděn. Důvod k státnímu svítku  a  s tématem naší státnosti? Proč  ne  spíše jeho bratr  Boleslav? Proč ne Bořivoj? Proč ne Břetislav? Proč ne Soběslav? Proč  ne  Vratislav? Proč ne a nejspíše a především  Přemysl Otakar I.???? U těch by mi   to dávalo smysl dokonale!  U Václava, kromě  jeho  svatozáře, nikoliv.

Pro mne  má tohle  datum trvalou a nevratnou  pachuť! Když už  státní  svátek, tak bych jej pojmenoval jinak – Den hanby a hlouposti ČESKÉHO NÁRODA!!! A nechť i takhle označen, zůstane  dnem pracovního klidu!  To aby  alespoň malé  část národa  si  vzala  chvilku, aby se  zamyslela  nad  tím co se  odehrálo v září  1938. A KDO a  PROČ  tehdy  stál  za tím spolu s Moravským polem, Bílou horou a  15. březnem 1939 nejtragičtějšími daty  české národní  historie!!!

Jestliže  jsem na tohle  téma  psal docela úpěnlivě rok co rok, co Kosa  existuje, pak dnes  cítím tuhle potřebu, v kontextu aktuálního dění  asi 10x  tolik.

Proto dnešní Kosa, tak jak je. Za oba dnešní  příspěvky  vděčím čtenářům. V případě  kolegy  Řezníčka  z Brna  jde o nadmíru tématickou knižní hlídku a  ohledně  druhého kousku – fotoblogu  ze  starých snímků pak VP.

Moc  děkuji pánové!

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.