Volební právo od 16 let? Prezident Pavel by byl pro!!!!


To je  titulek, že??  Také  vám to bere  dech? Vší moudrosti  futrál z Hradu jedene jako parní  stroj, úžasné síly  zdroj!  Je  k nezastavení!

Ale  dejme si nejdříve  včerejší článek z Novinek. cz!

Volební právo od 16 let? Prezident Pavel by byl pro

Prezident Petr Pavel by pravděpodobně byl pro snížení věkové hranice u prvovoličů ze současných 18 na 16 let. Mladí lidé podle jeho zkušeností mají dostatečný přehled o situaci v zemi a rozhodně by neznamenali u volebních uren bezpečnostní riziko.

Prezident to v úterý řekl během besedy na Gymnáziu Petra Bezruče ve Frýdku-Místku, které navštívil během svého dvoudenního pobytu v Moravskoslezském kraji. Dotaz týkající se možnosti volit od 16 let mu položil jeden ze studentů.

Pavel uvedl, že za poslední čtyři roky absolvoval řadu besed se studenty středních škol po celé České republice. Během nich dospěl k názoru, že mladí lidé mají dostatečný přehled o dění v zemi.

„Často větší než generace jejich rodičů, kteří už mnohdy na věci veřejné z různých důvodů rezignovali,“ poznamenal. Dodal, že šestnáctiletí voliči by podle něj nebyli hrozbou pro český volební systém. „Naopak,“ řekl.

Na podvečerním brífinku pak k tématu ještě podotkl, že v některých zemích je hranice volebního práva nižší než 18 let, takže by se Česká republika mohla inspirovat. Na dotaz, zda by tento krok měl jít v ruku v ruce například se snížením hranice plné trestní odpovědnosti, však Pavel nemá jednoznačnou odpověď. „Je to spíše otázka pro právníky,“ řekl.

Snížení věkové hranice u volebního práva na 16 let je téma, které se řeší v některých dalších zemích. Například v Německu poslanci tamního Spolkového sněmu už rozhodli, že do europarlamentu budou moci volit lidé od 16 let.

Podobné úvahy mají i zástupci některých spolkových zemí. Podle některých zastánců by to vedlo k vyšší volební účasti. Odpůrci argumentují tím, že od sebe nelze oddělovat věkové hranice pro plnoletost, právní odpovědnost a právo volit.

V Česku o snížení hranice u obecních voleb hovořili před lety například zástupci STAN či Strany zelených. Aktivní volební právo od 16 let mají obyvatelé Nikaragui, Brazílie či Rakouska. Obyvatelé Malty, Estonska mohou v 16 letech volit v komunálních volbách.

A k článku je připojena  také  anketa, co  si  o tomhle  šíleném futrálově  nápadu myslí čtenáři Novinek. Okamžiku tvorby  textu  skore  vyhlíželo takto:

1

Jednoznačná odpověď  na  moudrofutrálův úlet!

Tak  žádné bezpečnostní  riziko pro volby… A prý  šestnáctiletí mají dostatečný přehled o dění v zemi a  dokonce lepší než jejich rodiče….

A jestlipak to  také doprovodí  návrhem, aby  se  to snížení věkové hranice  netýkalo jen aktivního volebního práva, ale i toho pasivního? Tedy práva  BÝT  volen do funkce!  Proč  pro senát a  prezidenta požadovat  alespoň  40 let věku, když  futrál zjistil na besedách ve školách, že  16 stačí pro aktivní  volbu. Tak proč  by  teenager nemohl  hnízdit  na Hradě místo něj?

A  futrál zůstal věren sám sobě, stejně jako  u podpisu  důchodové loupeže. když dostal otázku , zda by tento krok měl jít v ruku v ruce například se snížením hranice plné trestní odpovědnosti, však Pavel nemá jednoznačnou odpověď. „Je to spíše otázka pro právníky,“ řekl.

Prostě  člověk se  silným názorem!!!  To prý není dotaz pro něj, ale pro právníky!!!! To on prosím  neeee! S tím ho neobtěžujme. On ví, že  šestnáctiletý fracek  je  kvalifikován  vybírat  ty, co mají spravovat stát, ale  neví, jestli  má  nést plnou odpovědnost za svoje  činy?

Já nechápu, proč by  někdo v šestnácti mohl volit, ale  nesmí například  řídit  auto, pít legálně alkohol, získat zbrojní průkaz  nebo třeba průkaz svářeče nebo  získat  průkaz revizního technika. Nebo se , bez souhlasu  rodičů oženit! A  tak0 podobně! To všechno nesmí a nemůže. A volit prý  ano!!!Prostě  – vší moudrosti  futrál!  Který si vždycky  vybere jen to, co mu někde  přinese nějaké politické body. A  do kontroverzí nejde. To je  otázka pro právníky. Jak u důchodů, ta v tomto případě. S tímhle  vizuálem jsme to doopravdy vyhráli…

Prostě  i on  ví,  že mladí se  dají daleko snáze  zblbnout  než starší, kteří už leccos  nezbaští. To je  to celé! Že se  s nimi dá dokonale vorat!

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.