Flash -Německo riskuje odchod průmyslu, protože ceny energií drasticky rostou! Doplněno!


Včera  jsem přetiskl článek  ze  Spiegelu, jehož  autor  plédoval za otevření Nord Streamu 2.

Otočme rožněm a spusťme Nordstream 2

S  celkem rozumnou argumentací. Ovšem jen do určitého bodu. Pak to  pojal přísně  ideologicky , což vyvrcholilo   do superdementného  závěru:

Místo toho by i při dočasném otevření bylo možné zajistit a zaručit všem skeptikům zachování maximální rychlosti odklonu od fosilních paliv z Ruska. Německo by muselo nadále nakupovat plyn v mezinárodním měřítku za každou cenu!!!!!!

Vysmál jsem se tomu a konstatoval, že  pán se zjevně nakonec  zbláznil, protože  nákup plynu za každou cenu jen proto, aby  nepocházel z Ruska představuje  obzvláště  bolestivý typ sebevraždy a  že  to  povede  k destrukci zejména ekonomiky. Protože  firmy  současné a navíc  stále stoupající ceny  energií neunesou.  Zejména  ne  ty co působí  na vysocekonkurenčních, globálních trzích. Kde prodá především ten se schopností nabídnout  levněji.  Což rozhodně  budou  příjemci  ruských energetických nosičů, které si Západ svým rozhodnutím  zakázal.

proč o tom píši? Protože  mi v echu  přišlo  několik mailů. Většina  souhlasných nebo  tuhle premisu ještě  dál rozvádějící – například v tom,  že ruský oligarcha  a samozřejmě  i cíl sankčních seznamů  -Oleg Děripaska má  důvod  slavit, když  skončilo Slovalco,  protože on  je  hliníkářským králem celé planety. No  nic. O to nejde.

Ale přišel mi také jeden  ve  smyslu,  že  jsem zaprodanec  Kremlu a že  jsem komentář  Spiegelu překroutil a  vůbec- že  s  autorem zacházím  nepatřičně a  nasazuji mu bláznoskou čepici, když  jsem si troufnul napsat  toto:

Ten chlápek, co se dopustil té svatokrádežné myšlenky není ani zdaleka tak chytrý , jak si sám myslí. Rozpoznal sice , že bez NS to asi letos nepůjde. Ale už mu nedochází, že jedna věc je, zda plyn vůbec je k dispozici a druhá, zda jeho odběratelé jsou schopni ho zaplatit!!!!! A oba ty axiomy představují klasickou podmínku nutnou, nikoliv však postačující!!! Není li plyn, je úplně jedno kolik stojí!!!!

Takže se konečně  dostáváme k jádru pudla. Právě  na  Bloombergu  čtu tohle:

Germany Risks a Factory Exodus as Energy Prices Bite Hard

což mi můj překladač přeložil jako

Německo riskuje exodus  průmyslu pokud  ceny  energií  tvrdě  neklesnou

  • Ceny elektřiny v zemi jsou šestkrát vyšší než před rokem
  • Neustálé zvyšování může změnit evropskou průmyslovou krajinu

Průmyslové srdce Evropy čelí potenciálnímu exodu, protože výrobci německých automobilových dílů, chemikálií a oceli se snaží absorbovat ceny elektřiny, které raketově stoupají na nová maxima téměř každý den.

Ceny elektřiny a plynu se v Německu za pouhé dva měsíce více než zdvojnásobily, přičemž elektřina – referenční hodnota pro kontinent – ​​na rok dopředu vyletěla přes 540 eur (545 dolarů, resp.13 230 Kč – pozn.vlk) za megawatthodinu. Před dvěma lety to bylo 40 eur.

„Inflace cen energie je zde mnohem dramatičtější než jinde,“ řekl Ralf Stoffels, generální ředitel společnosti BIW Isolierstoffe GmbH , výrobce silikonových dílů pro automobilový, letecký a průmyslový průmysl. „Obávám se postupné deindustrializace německé ekonomiky.“

Národ spoléhal na levný  plyn z Ruska jako paliva pro své elektrárny a továrny, ale nyní se připravuje na bezprecedentní výzvu udržet světlo  a teplo  a podniky v chodu poté, co Rusko tyto toky omezí. K dočasným odstávkám kvůli vysokým cenám došlo již dříve, v prosinci a březnu .

Nyní ceny zaznamenávají ještě trvalejší růst, který stupňuje tlak. Evropský plyn pro příští měsíc se ve čtvrtek usadil na rekordní výši 241 eur za megawatthodinu, což je asi 11krát více, než je v tomto ročním období obvyklé.

Zatímco vláda do určité míry omezuje nárůst cen, kterému čelí domácnosti, podniky nejsou vůči těmto prudce rostoucím nákladům chráněny a mnohé z nich jsou připraveny přenést zvýšení na zákazníky nebo dokonce úplně zavřít.

„Ceny představují velkou zátěž pro mnoho energeticky náročných společností, které jsou vystavené konkurenci v mezinárodním měřítku,“ řekl Matthias Ruch, mluvčí společnosti Evonik Industries AG , druhého největšího světového výrobce chemikálií se závody ve 27 zemích.

Společnost nahrazuje až 40 % svých německých objemů zemního plynu zkapalněným ropným plynem a uhlím a některé vyšší náklady přenáší na zákazníky. Ale představa o přemístění je zatím mimo realitu, řekl mluvčí.

Německá referenční cena tento týden poprvé přesáhla 500 eur

Přesto existují důkazy, že průmyslová pozice Německa upadá. Alespoň podle vládních údajů analyzovaných poradenskou společností Oxford Economics . Souběžně s tím klesala chemická výroba, jejíž výkon v červnu oproti prosinci poklesl o téměř 8 %.

Mezinárodní měnový fond minulý měsíc uvedl, že Německo bude nejhůře hospodařící ve skupině G7 kvůli závislosti průmyslu na ruském zemním plynu.

Největší evropský výrobce mědi, Aurubis AG , si klade za cíl minimalizovat spotřebu plynu a přenést náklady na elektřinu na zákazníky, sdělil 5. srpna. Cukrářský gigant Suedzucker AG navrhl nouzové energetické plány pro případ, že Rusko úplně přeruší dodávky plynu do Německý mluvčí uvedl e-mailem.

BMW AG stupňuje přípravy na případný nedostatek. Mnichovská automobilka provozuje 37 plynových zařízení, která vyrábějí teplo a elektřinu v závodech v Německu a Rakousku, a místo toho zvažuje využití místních služeb .

Obalová firma Delkeskamp Verpackungswerke GmbH plánuje zavřít papírnu v severním městě Nortrup kvůli vysokým nákladům na energii, přičemž o práci přijde 70 pracovníků.

Dlouhodobý vzestup cen energií může skončit transformací ekonomického prostředí kontinentu, řekla Simone Tagliapietra, vedoucí pracovník bruselského think-tanku Bruegel.

„Některá průmyslová odvětví se dostanou pod vážný tlak a budou muset přehodnotit svou výrobu v Evropě,“ uvedla!!!!

Takže  se mohu s  klidem zeptat  toho moudřece, co mne obvinil  z překrucování  smyslu článku  Spiegelu jaký je  rozdíl mými závěry na jeho základě a  tím, co  právě  vydal Bloomberg jako  analytickou informaci?

Já  rozdíly  vidím dva

-že na Kose jste  to četli o den dříve než  ti, kteří  mají předplacenou tuhle  světovou agenturu

-že  jsem ke  svým závěrům  dospěl  sám, bez toho, abych potřeboval předchozí  potvrzení svých , přiznávám, že  nijak  zvlášť komplikovaných úsudků,  od  německých průmyslníků  nebo  vysoce prestižního bruselského think thanku Bruegel

Ale uznávám, že  zastánci  toho  vždycky a  jedině správného názoru  fkta  a nějaké myšlení  ke  svému životu nepotřebují. Oni vědí vždycky a všude, co je  správné  a jestliže  fakta  tomu neodpovídají, pak  tím hůř pro ta  fakta!!!!!

Ale třeba  je  Bloomberg a Bruegel  v ruském žoldu… Jinak to být nemůže.

Okamžitý dodatek!!!

Sotva  jsem článek vydal, už je potřeba  dodatkovat.

Na  Seznamu se  aktuálně  objevilo tohle:

Evropa musí rychle vyřešit zimu bez ruského plynu, jinak Kreml zvítězí

nedám to celé, jen to hlavní, zbytek si laskavě  dočtěte  sami:

Evropská unie připravuje už sedmý balíček protiruských sankcí. Válka na Ukrajině pokračuje a brzy se plně projeví dopady války energetické, kterou vede Rusko proti celé EU. Politici se bojí zimy bez plynu a demonstrací.

Co se dočtete v analýze

  • Evropská unie stále jednotně stojí za Ukrajinou, ozývají se ale hlasy k přehodnocení protiruských sankcí.
  • V Německu mají silné obavy z letošní zimy, která už má být bez ruského plynu. Ministryně zahraničí Annalena Baerbocková řekla, že pokud Německo nebude dostávat plyn z jiných než ruských zdrojů, „nebudeme schopni poskytovat žádnou podporu Ukrajině, protože budeme mít co dělat s lidovými protesty“.
  • experti proto nyní přicházejí s možnostmi, jak zabránit drtivému dopadu zdražování plynu na domácnosti. Jedním z řešení je vládní dotace jen na určité množství spotřebovávané energie. Tu by mohly domácnosti odebírat za obvyklé ceny, naopak za energii, která by šla nad stanovenou hranici, by už platily tržní cenu.
  • Příští měsíce ukážou, jestli je vlády využijí, nebo se začne jednota EU ze strachu před nespokojenou mrznoucí veřejností drolit a kremelský diktátor zvítězí.

Vypínání osvětlení u památek a radnic, zákaz používání teplé vody v bazénech, omezování klimatizace budov, nebo dokonce zákaz vytápění obytných budov nad určitou hranici. Opatření na úspory energií se šíří Evropou a příklad německého Hannoveru, který je oznámil jako první, následují další města.

To vše přichází z jediného důvodu – Evropané se připravují na energetickou krizi kvůli chybějícímu ruskému plynu. Jednotlivé státy se snaží zbavit se závislosti na ruském plynu, a znemožnit tak Kremlu další financování války. Od začátku ruské agrese tak do zemí EU plyne jen třetina loňských dodávek. Rusko ale zároveň dodávky plynu samo omezuje. Z „technických důvodů“ je tak podle Gazpromu výrazně omezen plynovod Nord Stream 1, který je asi na pětině své obvyklé kapacity.

Kritické hlasy z Německa

Výsledkem je nevídaný růst cen, plyn je nyní téměř desetinásobně dražší, než byl před dvěma lety. Protože řada zemí využívá plyn i pro výrobu elektřiny, roste i její cena. To vede k inflaci, která je nyní v zemích EU v průměru na devíti procentech, Česko je spolu s baltskými zeměmi postiženo vůbec nejvíce……

…..Poslanec křesťanských demokratů Jens Koeppen sice nepatří k přátelům Vladimira Putina, přesto ale vyzývá k přehodnocení sankcí. V jeho volebním okrsku na východě země totiž leží rafinérie Schwedt, která se stane jednou z hlavních obětí sankcí, až začne na konci roku platit zákaz dovozu ruské ropy.

„Scholz říká, že nás sankce nepoškodí více než Rusy – přesně to ale ropné embargo udělá,“ citoval ho deník The Financial Times. Rafinérie se podle něj bude muset zavřít, což přinese velkou ztrátu pracovních míst i výpadky v dodávkách paliv v celém regionu. „Nedostatek paliv pocítí nemocnice, supermarkety, stavby i mezinárodní letiště v Berlíně,“ varuje. „Život celé společnosti se zastaví,“ myslí si.,,,,,

Spolkové ministerstvo vnitra pak serveru Deutsche Welle sdělilo, že v závislosti na tom, jak moc ceny energií dopadnou na společnost, lze očekávat masové protesty. Ty by mohly být srovnatelné s těmi, které organizovali odpůrci protipandemických opatření. „Dá se předpokládat, že se populisté a extremisté znovu pokusí ovlivnit protesty podle svých představ,“ řekla mluvčí ministerstva Britta Beylageová-Haarmannová.

„Toho se němečtí politici opravdu bojí. Němci mnohem více než třeba Češi řeší to, jakým způsobem energetickou krizi zvládnou obyčejní lidé. Německo v posledních letech některé dost ošklivé protesty spojené s Alternativou pro Německo zažilo a má s nepokoji zkušenost. Vždy se zmiňuje negativní příklad Žlutých vest a politici se obávají, aby se v Německu nestalo něco podobného jako ve Francii,“ řekl Seznam Zprávám Jakub Eberle z pražského Ústavu mezinárodních vztahů.

Ano, souhlasím  – zima  klepe  na dveře. Ačkoliv  je  vedro.  A  politikářům  začíná být  doopravdy horko. Bez ohledu  na  teploměr  za oknem. Tak moc chtěli potrestat Putlera až  mají  teď  z toho trestání  sami  hodně  a hodně nahnáno! Existenčně  řekl bych.

Konstaují, že přesně  tohle  si  zaslouží. Problém je, že mi se bohužel svezeme  s nimi. Ba  co horšího  – ve Strakovce, v malostranských palácích a ministerstvech jistě  mrznout  nikdo nebude ani  nepřijde o výplatu proto, že  jeho ouřad  pověsí na  vrata  ceduli  – zavřeno! A papaláši jistě  budou mít dostatek prostředků na to aby  zaplatili za plyn, ať už bude  stát  cokoliv. Když tedy vůbec  bude. Jakn ás  ještě minulý týden ujišťovali. Nyní  je  ticho po pěšině. Nyní slyšíme o strachu z nepokojů.

Protože  Putin prý proti nám vede zlovolnou energetickou  válku!!!!! To on  na nás  uvalil sankce????  To on zakázal zprovoznit  Nord Stream 2????? To on nám zakázal kupovat ruské  uhlí, ropu a  co nejrychleji i plyn? To my jsme  zakázali  veškerý  vývoz  techniky a náhradních  dílů do Ruska, zejména  těch, co jsou potřebné  k těžbě plynu a  ropy? To my jsme  zakázali  jakékoli  inženýrské služby  poskytované ruským těžařům. To naše  energetické koncerny  na pokyn  papalášů odcházeli  ze  svých ruských projektů a  to s velkými finančními ztrátami! To my  hodláme  do 5.132.22 vyvolat  další obrovskou energetickou celosvětovou krizi  genitálním , opravuji – geniálním nápadem  dát cenový dekl na prodej ruské ropy. Atd. atd. Ne tohle  všechno je  výsledek činnosti  našich moudřeckých potentátských sankcionalistických hlav!!! Které nebyly  schopny  domyslet  naprosto zjevné triviální dopady těch sankcí, co sami vymyslely  a odhlasovali si/nám!!!!

A že se Putin brání??? Oni se  tomu ještě  diví  a pranýřují jej za   to. Ačkoliv  my mu  děláme to nejhorší na co jsme  schopni přijít, on  by se zřejmě měl usmívat a  a chválit nás  za  to…… Ačkoliv jsem se my sami rozhodli vést proti němu  totální ekonomickou  válku!!! S  cílem jej zničit. Definitivně!

Nespočítal bych, kolikrát  jste na Kose  četli,  že to takhle  skončí!!!

Ale  to není  ani zdaleka  konec  špatných zpráv. Ty přijdou, až  začnou  opravdu zavírat ve větším měřítku  fabriky. Kvůli nedostatku  energií, kvůli jejich neúnosné drahotě, kdy  přestanou být konkurenceschopné na světových trzích.

Leyenová, ostatní bruselští   a evropští potentáti  a  samozřejmě fiala, co nám nikdy nelže a  všelijací bakaláři, kterým bych nesvěřil ani management  veřejných záchodků,  natož ministerstva, a  vůbec  všemožní potentáti a jejich  mediální  poskoci nám tvrdí,  že to musíme  snést a obětovat se. Za Ukrajinu, za Zelenského!

Když se podívám  na  to,  že  inflace, kterou Fiala  zásadně nazývá inflací  válečnou, mi sebrala  z peněženky  a  úspor  už mezi ročně  více než každou šestou korunu,  pak si myslím, že  naše rodina  už Ukrajině  obětovala  dost! Více než si může  dovolit! A eď  hrozí, že to bude  ještě  daleko více!

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.